دوشنبه  27  اسفند  1397
چهارشنبه , 16 آبان 1397 ساعت 15:44

دیده‌بان شفافیت و عدالت:

آخوندی 320 میلیارد تومان به خزانه خسارت زد و رفت

احمد توکلی در نامه‌ای از دادستان کل کشور درخواست کرد که 5 اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی کشور سریع‌تر رسیدگی شود.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، احمد توکلی در نامه‌ای از دادستان کل کشور درخواست کرد که 5 اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی کشور سریع‌تر رسیدگی شود.

به گزارش دیده‌بان شفافیت و عدالت، متن کامل این نامه به شرح زیر است:

برادر ارجمند جناب حجت الاسلام والمسلیمن آقای منتظری
دادستان کل محترم

سلام علیکم                                                                                                                   
جهت مزید اطلاع جنابعالی عرض می‌کنم که طی 15 ماه اخیر، دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه اشخاص حقیقی و حقوقی متعددی به دلایل نقض فسادانگیز قوانین اعلام جرم نموده است.
خدا را سپاس می‌گویم و از قوه قضاییه تشکر می‌کنم که این اعلام جرم‌ها را برای رسیدگی، حسب مورد به شعب مختلف ارجاع داده و کار رسیدگی برخی از آن‌ها آغاز شده است. در عین حال برخی از شعب ظاهرا به تکالیف خویش به موقع عمل نکرده‌اند. عنایت دارید که خدمات سازمان‌های مردم نهاد، مانند دیده‌بان شفافیت و عدالت، در جهت تسهیل انجام وظایف قضات محترم در امر مبارزه با فساد است و توجه به اعلام جرم‌ها به کمال کار آنها کمک می‌کند.

 در ارتباط با این اعلام جرم‌ها نکات زیر قابل توجه است:

 1. در اعلام جرم‌ها، علاوه بر متهمان از بخش خصوصی، برخی مسئولان یا مقامات  نیز متهم به معاونت در جرم افراد خصوصی مذکور، یا به اتهام مباشرت در ارتکاب جرم، متهم گشته‌اند. اگر رسیدگی با سرعت محقق گردد، و پیش از برکناری، یا جابجایی، در حالی که در مسند قدرت تکیه زده‌اند، به نتیجه برسد، اقتدار قوه قضاییه را در پی دارد و قدرت و رضایت خاطر عموم مردم را نتیجه می‌دهد و اسباب تنبه بیشتر مقامات و مسئولان دیگر می شود.
 2. در این پرونده‌ها تقصیر مسئولانی که زمینه سوء استفاده و چپاول را به وجود می‌آورند سنگین‌تر است از کسانی که سوء استفاده را راساً مرتکب گشته‌اند. مقام معظم رهبری درباره یکی از این موارد می‌فرمایند:

«ارز را یا سکّه را وقتی که به‌صورت غلط تقسیم می‌کنند، این دو طرف دارد: یکی آن که می‌آید این را می‌گیرد و مثلاً فرض کنید قاچاقچی است یا به قاچاقچی می‌فروشد؛ یکی آن که این را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی که می‌گیرد، می‌گردیم -مفسد اقتصادی، قاچاقچی- درحالی‌که تقصیر عمده متوجّه آن کسی است که داد؛ او را باید دنبال کرد.»

دولتی‌ها اگر خودشان به فساد آلوده باشند مسئولیت‌­شان از یک فرد بخش خصوصی سنگین‌تر است؛ چرا که امین فرض شده بودند و خیانت کرده‌اند؛ بنابراین در پرونده‌های مورد نظر باید بدون مماشات سریع و محکم با آنها برخورد کرد.

 1. رسیدگی هر چه سریعتر به برخی از این پرونده‌ها اقدام جدیدی براساس قوانین تصویب شده در سال‌های اخیر است که امر به معروف و نهی از منکر، حقوق شهروندی و شفافیت را تقویت می‌کند. مانند رواج ماده 66 قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 1394 و قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات. بهتر است ثواب این سنت حسنه نصیب شما گردد تا آیندگان.
  آنچه در پی به نظر شما می‌رسد گزارش مختصری از وضعیت پرونده‌های ارجاعی است که برای رسیدگی سریعتر محتاج تذکر و پشتیبانی جنابعالی است:
   
 1. پرونده مسئولان سازمان غذا و دارو

این پرونده که پیرو اعلام جرم علیه مسئولان سازمان غذا و دارو در تاریخ 25/04/ 1396، پرونده به شعبه 15 بازپرسی دادسرای کارکنان دولت، ارجاع شده و هم اکنون در مرحله تکمیل تحقیقات است.

تأخیر در این پرونده بسیار مهم که با جان و مال مردم سروکار دارد، موجب شده است، متهم اصلی که با تلاش دیده بان شفافیت و عدالت از ریاست سازمان غذا و دارو عزل شده بود، مجددا با عنوان مسئول کمیته تخصیص ارز به سازمان برگردد.

این درحالی است که وی در گذشته با خیانت در امانت، در تخصیص سالانه 2000 میلیارد تومان یارانه دارو شرکت‌هایی را ترجیح می‌داد که خود یا بستگانش در آن‌ها ذینفع بوده‌اند. حالا دولت مبلغ 500 میلیون دلار ارز به این وزارتخانه تخصیص داده و این فرد با آن عملکرد، متصدی تقسیم آن شده است. در این باره مطالب دیگری هم هست که ذکر آنها در این نامه که به رسانه‌ها داده خواهد شد با ملاحظات امنیتی در تعارض قرار می‌گیرد. 

 1. پرونده مدیران ثامن‌الحجج و مقامات و مسئولان پیشین بانک مرکزی

پرونده در شعبه 3 بازپرسی دادسرای تهران منجر به صدور کیفرخواست و صدور رأی شده است. در این باره دو سه نکته درخور توجه است. نخست آن که تنها آقای میرعلی، مدیرعامل مؤسسه و برخی مدیران دیگر آن محاکمه شده‌اند، و مقامات و مسئولان بانک مرکزی به عنوان شاکی در دادگاه حاضر بودند.

در حالی که آنان در جرائم ارتکابی مدیران ثامن‌الحجج معاونت داشته و رأسا نیز مرتکب جرائمی شده بودند. بحمدالله برخی از دولتی‌های این پرونده دادسرای کارکنان دولت تحت تعقیب قرار گرفته‌اند. از جمله آقای سیف، رئیس‌کل سابق، معاون و مدیرکل نظارت وی ولی برخی دیگر مانند آقای محمود بهمنی رئیس کل اسبق ظاهرا هنوز احضار نشده است.

در حالی که نقش وی از همان سنخ نقش آقای سیف است ولی با عمق و گستره بیشتر. دوم، در رسیدگی به جرائم مدیران ثامن‌الحجج، اگر به تحقیقات دیده‌­بان رجوع می‌شد، به احتمال قریب به یقین، پرونده به دادگاه انقلاب ارجاع می‌گردید و اگر هم در همین دادگاه باقی میماند، عناوین مجرمانه ای در اعلام جرم ما مطرح بود که نتیجه را به احتمال بسیار قوی تغییر می‌داد.

سوم، چون شکایت علیه مسئولان بانک مرکزی در پرونده کاسپین نیز با اتهامات مشابه تکرار می‌شود، درست به نظر می‌رسد بخش مربوط از آن شکایت نیز دادسرای کارکنان دولت رسیدگی شود.

 1. پرونده مقامات و مسئولان اسبق و سابق بانک مرکزی و مدیران و سهامداران کاسپین و فرشتگان
 2. این پرونده همچون پرونده ثامن‌الحجج، از اهمیت بالایی برخوردار است. به واسطه این که رسیدگی به اتهام متهمان اصلی که مباشرت در ارتکاب جرم داشته‌اند، در دادسرای پولی و بانکی انجام می‌گیرد، نسبت به رسیدگی به اتهام معاونان جرائم ارتکابی بلاتکلیف است. هر آنچه در مورد ثامن‌الحجج درسطور بالا گفته شد این‌جا قابل تکرار است؛ از ارجاع پرونده به دادگاه انقلاب تا ارجاع بخش مربوط به مقامات و مسئولان بانک مرکزی به دادسرای کارکنان دولت.
 3. پرونده آلومینیم المهدی و هرمزال

در واگذاری دو مجتمع مهم المهدی و هرمزال، خسارات هنگفتی متوجه منافع مردم و کشور گردید. کوشش سخت تعدادی از نمایندگان وقت مجلس با اشتباه رجوع به هیئت داوری، نتوانست از این حراج ظالمانه بازدارد. پس از این هبه مایملک دولت تخلفات بینی را متصرف جدید و سازمان خصوصی‌سازی در جهت منافع وی مرتکب گشته‌اند که بر اساس مقررات متقن معامله باید فسخ گردد.

شیوه کار، که مشابه زیاد دارد، این است که قیمت گذاری غیرواقعی صورت می‌گیرد. با لطائف‌الحیل فرد خاصی برای خرید داوطلب می‌شود و مجموعه را به اصطلاح می‌خرد. 10درصد ثمن را نقدی می‌دهد و بقیه را به اقساط. در حالی که موجودی انبار مواد اولیه و محصول چند برابر حصه نقدی می‌ارزد. بعد هم به تعهدات عمل نمی‌کند. طرف خریدار در معامله المهدی و هرمزال با همین شیوه تاکنون کارخانه های بسیار بزرگ و یا مهمی را تصاحب کرده است. وی که در بازار آلومینیوم به انحصارگر تبدیل شده است در شورای رقابت نیز پرونده در حال رسیدگی دارد.

متاسفانه پرونده که پس از اعلام جرم مورخ 04/11/1396 دیده­‌بان شفافیت و عدالت در شعبه اول دادسرای جرایم اقتصادی تشکیل شده است، به دلیل جابجایی بازپرس، معطل رسیدگی است. متصرف فعلی، چنان که مکررا معترضان هشدار داده‌اند، مقدمات تعطیلی حساب شده مجتمع را فراهم می‌کند؛ به طوری که از 165 دیگ ذوب خط 1 المهدی الان 80 دیگ و از 180 دیگ خط 2 تنها 43 دیگ فعال است.

این کاهش شدید ظرف چند هفته اخیر اتفاق افتاده است. موجودی ماده اولیه نیز  3500 تن است که تنها برای 3 ماه کفایت می‌کند. ادامه این روند به تعطیلی مجتمع و ادعای عدم توان پرداخت دستمزد و تنش‌های کارگری کشیده خواهد شد. یا باج تازه‌ای از دولت می‌گیرد یا تعطیلی مجتمع مقدمه فروش زمین آنجاست.

 1. پرونده آقای عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی

این پرونده که در پی اعلام جرم مورخ 16/02/97 دیده‌­بان تشکیل شده است، در شعبه اول بازپرسی دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی است. بر اساس اسناد و مدارک تقدیمی عدم انجام وظیفه آقای آخوندی در برپایی سامانه شناسایی خانه‌های خالی برای شفاف‌سازی در پایه مالیاتی، موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394، تنها در سال اول اجرای قانون خسارت و زیانی در حدود ۳۲۰ میلیارد تومان به خزانه وارد کرده است.

ماده 274 قانون مذکور نیز این ترک فعل را جرم شناخته است و طبق همان ماده 169 مکرر، وزیر ضامن جبران خسارت نیز هست. یک شیوه ناحق و ضد توسعه‌ای رایج در کشور، بی‌اعتنایی مجریان به برخی تکالیف قانونی و اجرای گزینشی قوانین است.

این سلوک حکومتی مستبدانه و ضد دموکراتیک، آثار تخریبی بسیار پرهزینه‌ای برای  سرمایه اجتماعی و در نتیجه، برای رشد تولید و اشتغال دارد. بنا بر فرض، قانون برای تأمین منافع مردم تصویب می‌شود و باید اجرا گردد. رسیدگی هرچه سریع‌تر به این پرونده موجب تنبیه سایر مقامات و رضایت عامه می‌گردد. اقتضای عدالت این است که وقتی یک کارپرداز معمولی اداره راه مثلا شهر برداسکن در خرید لوازم‌التحریر، صرفه و صلاح اداره را رعایت نکند، تحت پیگرد قرار می‌گیرد و ضامن خسارت است، به طریق اولی وزیر با ایجاد خسارتی چند هزار برابر آن، باید تعقیب و مجازات شود. خوشحالم به اطلاع جنابعالی برسانم که سازمان محترم بازرسی کل کشور نیز در این باره گزارش مشابه‌ای ارائه کرده است. اذعان می‌فرمایید که اگر تأخیر در رسیدگی نبود و در دوره صدارت آقای آخوندی رسیدگی و مجازات محقق می‌شد، منافع به مراتب بیشتری برای اقتدار قوه قضائیه و سلامت جامعه داشت.

به‌نظر می‌رسد اهمیت و تناسب این پرونده‌ها از پرونده‌هایی که دادگاه‌های ویژه رسیدگی می‌کنند، کمتر نیست؛ بنابراین یک راه جبران تأخیرها ارجاع این پرونده‌ها به آنجا است. امیدواریم با پشتیبانی جنابعالی، دادستانی محترم تهران پیشنهاد اخیرالذکر را بپذیرد و تحرک تازه‌ای از خود نشان دهد.

انتهای پیام/4083/

شفافیت؛ حلقه مفقوده مبارزه با پول‌شویی

شفافیت؛ حلقه مفقوده مبارزه با پول‌شویی

تلاش آمریکا برای نفوذ در مکان‌های حساس کشور از طریق محیط زیست

تلاش آمریکا برای نفوذ در مکان‌های حساس کشور از طریق محیط زیست

مسکن را کُشت حالا نوبت تهران است/مرگ خدمت در انتظار پایتخت

مسکن را کُشت حالا نوبت تهران است/مرگ خدمت در انتظار پایتخت

گزینه تعیین‌شده؛ اما؟

گزینه تعیین‌شده؛ اما؟

 ابعاد جدیدی از فساد در نظام مهندسی ساختمان تهران

ابعاد جدیدی از فساد در نظام مهندسی ساختمان تهران

از پرواز بلیت‌ هواپیما تا خرید دلار با دوچرخه‌فروشی/ فروش خودروهای سایپا

از پرواز بلیت‌ هواپیما تا خرید دلار با دوچرخه‌فروشی/ فروش خودروهای سایپا

رونمایی وزارت راه از فساد میلیاردی در سازمان نظام مهندسی تهران

رونمایی وزارت راه از فساد میلیاردی در سازمان نظام مهندسی تهران

مدیران کنونی اقتصادی مدیریت بحران نمی‌دانند

مدیران کنونی اقتصادی مدیریت بحران نمی‌دانند

ایجاد بازار ثانویه ارزی مثبت بود/ سیاست‌های ضدتولید عامل سفته‌بازی

ایجاد بازار ثانویه ارزی مثبت بود/ سیاست‌های ضدتولید عامل سفته‌بازی

3 راهکار جذب نقدینگی در تولید/ شرط موفقیت بسته جدید ارزی

3 راهکار جذب نقدینگی در تولید/ شرط موفقیت بسته جدید ارزی

اسکله ۵۰ هزارتنی کانتینری مجتمع بندری نگین آماده افتتاح شد

قطارهای حومه‌ای راه‌اندازی خواهد شد/ بلیت قطارها ستاره‌دار شد

پروازهای نوروزی از فردا شروع می‌شود/لغو مجوز در انتظار متخلفان

تسهیل واردات دام به کشور از مسیر دریا/80 هزار رأس دام وارد شد

آغاز سفرهای نوروزی رجا از ۲۴ اسفند

بنادر باید به مراکز لجستیک بار تبدیل شود

بندر بوشهر جدیدی متولد می‌شود/ توسعه نباید منتظر منابع دولتی باشد

قطارهای حومه‌ای راه‌اندازی خواهد شد/ بلیت قطارها ستاره‌دار شد

پروازهای نوروزی از فردا شروع می‌شود/لغو مجوز در انتظار متخلفان

بندر بوشهر جدیدی متولد می‌شود/ توسعه نباید منتظر منابع دولتی باشد

آغاز سفرهای نوروزی رجا از ۲۴ اسفند

اسکله ۵۰ هزارتنی کانتینری مجتمع بندری نگین آماده افتتاح شد

تسهیل واردات دام به کشور از مسیر دریا/80 هزار رأس دام وارد شد

بنادر باید به مراکز لجستیک بار تبدیل شود

شركت ظریف در جلسه شورای اداری قم

حریم 27 اثر و محوطه تاریخی تصویب شد

افزایش تک آهنگ‌ها در سال97

دیدار برهم صالح و نماینده آمریکا

برگزاری درس‌گفتارهای شعرفاضل نظری

پیام تبریک رئیس دانشگاه علم و صنعت

فعالیت آینده فردوسی‌پور در شبکه 3

هشدار درباره بودجه اقلیم کردستان

هدیه 3 میلیاردی خیّران به دانشجویان

خیلی زود دستکش طلای آسیا را می‌گیرم

دانشگاهیان مغز جامعه هستند

محال است استانبول قسطنطنیه شود

معرفی رئیس جدید در واحد ملایر

نقش مؤثر دانشگاهیان در تربیت نسل‌ها

خلع‌ ید محمد بن سلمان از اختیارات

تعداد اخبار امروز گروه : 1 خبر

بندر بوشهر جدیدی متولد می‌شود/ توسعه نباید منتظر منابع دولتی باشد

آغاز سفرهای نوروزی رجا از ۲۴ اسفند

اسکله ۵۰ هزارتنی کانتینری مجتمع بندری نگین آماده افتتاح شد

پروازهای نوروزی از فردا شروع می‌شود/لغو مجوز در انتظار متخلفان

تسهیل واردات دام به کشور از مسیر دریا/80 هزار رأس دام وارد شد

بنادر باید به مراکز لجستیک بار تبدیل شود

قطارهای حومه‌ای راه‌اندازی خواهد شد/ بلیت قطارها ستاره‌دار شد