1379762
چهارشنبه  30  آبان  1397
دوشنبه , 11 تیر 1397 ساعت 12:46

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خبر داد؛

آغاز عملیات نوسازی ناوگان فرسوده برون و درون شهری با ابلاغیه جهانگیری

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: در بخش برون شهری از مجموع ۱۴۰ هزار دستگاه  کامیون فرسوده ۱۲۰ هزار دستگاه، از ۱۳ هزار اتوبوس فرسوده ۹ هزار دستگاه، از ۵۷ هزار دستگاه مینی‌بوس فرسوده ۴۸ هزار و ۵۰۰ دستگاه و ۶هزار دستگاه وانت در این طرح نوسازی خواهند شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، عبدالهاشم حسن‌نیا از احتمال آغاز عملیات نوسازی ناوگان فرسوده برون‌شهری و درون شهری در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با توجه به تسریع فرایند پیگیری و تصویب شورای اقتصاد، مصوبه صندوق توسعه ملی، صدور ابلاغیه از جانب معاون اول رئیس‌جمهوری به کلیه بانک‌ها و صدور ابلاغیه از جانب مرکزی به بانک‌های عامل این طرح با سرعت بیشتری در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای یادآور شد: در بخش برون شهری از مجموع ۱۴۰ هزار دستگاه کامیون فرسوده ۱۲۰ هزار دستگاه، از ۱۳ هزار اتوبوس فرسوده ۹ هزار دستگاه، از ۵۷ هزار دستگاه مینی‌بوس فرسوده ۴۸ هزار و ۵۰۰ دستگاه و ۶هزار دستگاه وانت در این طرح نوسازی خواهند شد.

وی ضمن تأکید بر مسئولیت نظارت بر فرایند نوسازی ناوگان فرسوده برون‌شهری از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: در این طرح ۲۰۲ هزار دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس، کامیون و کامیونت فرسوده در حوزه درون و برون‌شهری با اعتباری بالغ‌بر ۱۰ میلیارد و ۶۶۶ میلیون دلار نوسازی خواهد شد. البته پیشنهاد این مصوبه از سوی «وزارت صنعت، معدن و تجارت» با هدف نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی درون و برون‌شهری مطرح شد و پیگیری امور مربوطه نیز بر عهده همین وزارتخانه است. که شهرداری‌ها در بخش درون شهری و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بخش برون‌شهری، عملیات اجرایی را بر عهده دارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد برای نوسازی ناوگان عمومی فرسوده حمل‌ونقل بار و مسافر کشور اظهار داشت: در این طرح، مابه‌التفاوت صرفه‌جویی انجام‌گرفته در نوسازی خودرو از سوی وزارت نفت به ازای اسقاط یک خودرو فرسوده و جایگزینی یک خودرو نو، محاسبه و پرداخت‌ می‌شود.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ادامه داد: منابع حاصل از صرفه‌جویی سوخت به سرمایه‌گذاران عامل صرفه‌جویی ناوگان فرسوده درصورت برابر یا بیشتر بودن تعداد و مجموع ظرفیت کامیونت‌ها، کامیون‌ها و کشنده‌های اسقاط شده با تعداد و مجموع ظرفیت خودروهای جایگزین شده جدید برای هر قرارداد منعقده مشروط به آن‌که خودروهای فرسوده فوق با تأیید سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، حداقل یک سال قبل از نوسازی در شبکه حمل‌ونقل عمومی فعال بوده باشند طبق جدول محاسباتی تهیه شده قابل پرداخت است.

حسن‌نیا در خصوص مکانیسم پرداخت حاصل از صرفه‌جویی گفت: پس از تحویل خودرو نو به خریدار، شرکت ملی نفت ایران مکلف است در مقاطع ۶ماهه پس‌ازآن، بسته به نوع خودرو، در سررسیدهای بازپرداخت مبالغ ذکرشده در جداول محاسباتی، معادل صرفه‌جویی سوخت حاصله تا سقف کل مبلغ جدول مصوب، پس از تخصیص سازمان برنامه‌وبودجه کشور از محل سرجمع درآمد حاصل از صادرات مجموع نفت گاز یا کاهش واردات فرآورده‌های نفتی، از طریق بانک مرکزی به‌حساب اعلامی از سوی خزانه‌داری کل کشور واریز کرده و به‌حساب بدهکار دولت منظور نماید.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه بیان داشت: در این روش، کارخانه تولیدکننده برای تأمین قطعات، نسبت به گشایش LC اقدام و قطعات مورد نیاز را از طریق فاینانس تامین میکنند. البته بازپرداخت فاینانس از محل اجرای این طرح با تضمین دولت انجام می‌شود. به طوریکه در موعد سررسید اقساط از سوی وزارت نفت بر اساس تخصیص سازمان برنامه‌وبودجه پرداخت می‌شود.

وی افزود: در فرایند خرید خودرو، مبلغ پرداختی دولت بابت خریدخودرو به صورت کمک بلاعوض دولت ازمحل صرفه جویی سوخت تأمین می‌شود، متقاضی نیز برای خرید ۲۰ درصد به‌عنوان آورده و حدود ۳۰ درصد قیمت خرید نیز به‌صورت تسهیلات با نرخ سود اعلامی از سوی بانک مرکزی پرداخت می‌شود.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

حداکثر نرخ کرایه اتوبوس از مرز مهران تا تهران 150 هزار تومان است

حداکثر نرخ کرایه اتوبوس از مرز مهران تا تهران 150 هزار تومان است

نظرات

اخبار امروز حوزه‌های مختلف اقتصاد

دولت تدبیر و امید برنامه مدون و جامعی برای حوزه مسکن ندارد

وزش باد بخش‌های جنوبی کشور را دربرگرفت

کاهش عرضه مسکن با عدم اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی

معنای سوئیفت (Swift) چیست

نباید مناطق آزاد تبدیل به دروازه واردات شود

افزایش 6.7 درصدی قیمت مسکن در کل کشور

گیلان و مازندران بارانی می‌شود

میزان آلاینده‌های هوای تهران افزایش می‌یابد

نرخ آپارتمان در محله چیذر تهران+جزئیات

نرخ آپارتمان در محله چیذر تهران+جزئیات

نیمه شرقی کشور بارانی می‌شود/ آلایندگی در تهران

دولت تدبیر و امید برنامه مدون و جامعی برای حوزه مسکن ندارد

گیلان و مازندران بارانی می‌شود

نباید مناطق آزاد تبدیل به دروازه واردات شود

میزان آلاینده‌های هوای تهران افزایش می‌یابد

کاهش عرضه مسکن با عدم اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی

اخبار امروز حوزه‌های مختلف اقتصاد

آسمان بیشتر مناطق کشور صاف است

معنای سوئیفت (Swift) چیست

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 29 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 29 آبان