يكشنبه  05  خرداد  1398
چهارشنبه , 18 مهر 1397 ساعت 07:55

آنا بررسی کرد؛

نظر مراجع تقلید درباره فروش کالای قدیمی با نرخ جدید

تکلیف شرعی قیمت کالای خریداری‌شده با دلار 4 هزارتومانی بعد از افزایش قیمت دلار یکی از سؤالات فروشندگان است؛ نظر مراجع تقلید را در این گزارش می‌خوانید.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، در تماس تلفنی با دفاتر پاسخگویی به مسائل شرعی مراجع تقلید درباره تکلیف شرعی فروشندگانی که کالای موجود در انبارهایشان را با نرخ دلار 4 هزار تومان خریداری کرده و بعد از افزایش قیمت دلار به 12 هزار تومان یا بیشتر باید به چه قیمتی محصول خود را قیمت‌گذاری و به‌فروش برسانند،پرسیدیم. 

در تماس با دفتر پاسخگویی به مسائل شرعی مقام معظم رهبری پاسخگوی دفتر ایشان  در مورد این سؤال توضیح داد: نباید نرخ فروش کالا غیرمتعارف باشد و باید مراقب باشیم تا به مردم ستم روا نشود. این در حالی است که شما به‌عنوان فروشنده یک کالا باید ارزش کالای در اختیار خود را حفظ کنید تا بتوانید بعد از فروش محصول آن کالا را جایگزین کنید.

دفتر آیت‌الله‌العظمی ناصر مکارم‌شیرازی در پاسخ به این سؤال توضیح داد: اگر جای خود را با خریدار عوض کنید، آیا کالای 5 هزار تومانی را راضی هستید که 15 هزار تومان خریداری کنید? این در حالی است که شما در واقع نمی‌دانید وضعیت فعلی و این میزان افزایش قیمت‌ها را و برکت ارزش باخداست. بهتر است به قیمت متعارف بازار، جنس را بفروشیم و اگر جنس را گران‌تر خریداری کردیم قطعاً گران‌تر می‌فروشیم. عیبی ندارد در برخی موارد حجم سرمایه و کالای فروشندگان کم می‌شود و جبران آن را در درازای زمان انجام دهند تا هجمه‌ها و فشارهایی که دشمنان برای به‌زانو درآوردن مردم و اقتصاد ما انجام می‌دهند، به سرانجام نرسد. ما باید بتوانیم مردم را خوشحال کنیم و دل مردم نیز راضی باشد و برکت را از خدا بدانیم؛ باید با مردم مدارا کرد و برکت و عزت را خدا می‌دهد؛ بنابراین این امر از بلاها جلوگیری می‌کند. ملاحظه کردن مردم صدقه است.

دفتر مرحوم آیت‌الله‌العظمی محمد فاضل لنکرانی در پاسخ به سؤال ما اعلام کرد: فروش جنس به قیمت عرف بازار اشکالی ندارد؛ ولی فقرا و مستمندان را در نظر داشته باشید.

دفتر آیت‌الله‌العظمی حسین وحید خراسانی نیز اعلام کرد: به قیمت روز و عرف بازار می‌توان کالای خود را به‌فروش برسانید.

آیت‌الله‌العظمی سبحانی نیز در این باره گفتند: فروش کالا به نرخ روز اشکال شرعی ندارد. توصیه اقتصاد اسلامی این است که قیمت کالای موجود در انبار را با همان قیمت خریداری‌ شده و با درصد سود متعارف بفروشیم؛ اگر به رویه قدیمی‌های بازار نگاه کنیم، می‌بینیم یک کالا را با دو نوع قیمت عرضه می‌کردند و علت آن‌هم این بود که همان کالا قیمت قبل داشته و بعد از گران شدن، قیمت جدیدش هم این بوده است.

انتهای پیام/4083/خ

http://ana.ir/i/316784
رابطه دلار با قیمت نهایی خودروهای تولید داخل چیست؟

رابطه دلار با قیمت نهایی خودروهای تولید داخل چیست؟

قیمت هر بشکه نفت خام به بالای 73 دلار رسید

قیمت هر بشکه نفت خام به بالای 73 دلار رسید

صادرات 428 میلیون دلاری فرش ایران به آمریکا/توسعه صادرات عامل رشد تولید ملی

صادرات 428 میلیون دلاری فرش ایران به آمریکا/توسعه صادرات عامل رشد تولید ملی

سقوط 7 دلاری قیمت جهانی طلا+ نمودار

سقوط 7 دلاری قیمت جهانی طلا+ نمودار

کاهش قیمت سکه و طلا در بازار آزاد

کاهش قیمت سکه و طلا در بازار آزاد

قیمت طلا، سکه و دلار 15 مهر 97+ جدول

قیمت طلا، سکه و دلار 15 مهر 97+ جدول

18/07/1397 03:03:23 ب.ظ
سوژه جالبی بود. عالییییییی
18/07/1397 03:02:49 ب.ظ
به‌عنوان یک خبرنگار این گزارش را تحسین می‌کنم. صادقانه و جذاب. آفرین
تعداد اخبار امروز گروه : 1 خبر