پنجشنبه  02  اسفند  1397
چهارشنبه , 21 شهریور 1397 ساعت 11:16

دبیر انجمن واردکنندگان برنج:

برنج خارجی گران نمی‌شود/ جزئیات تأمین برنج در ایام محرم

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه افزایش قیمتی برای برنج خارجی در ایام محرم نخواهیم داشت، گفت: هر کیلو برنج خارجی 8 هزار تومان به فروش می‌رسد.

مسیح کشاورز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا با بیان اینکه براساس مصوبه سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، هر کیلو برنج هندی در مبادی وارداتی 7 هزار و برنج پاکستانی 7 هزار و 200 تومان از واردکنندگان خریداری می‌شود، گفت: قیمت برنج خارجی در نهایت با قیمت 8 هزار تا 8 هزار و 200 تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

وی از واردات 900 هزار تن برنج خارجی تا به امروز خبر داد و گفت: ‌60 تا 70 هزار تن نیز تا آخرین روز شهریورماه وارد خواهد شد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج، میزان واردات این محصول را در 5 ماه مشابه سال گذشته یک میلیون 40 هزار تن اعلام کرد و افزود: امسال نسبت به سال گذشته به میزان حدود 70 هزار تن کسری واردات خواهیم داشت.

کشاورز میزان مصرف برنج خارجی را 120 هزار تن در ماه عنوان کرد و گفت: 6 ماه از سال گذشته و هر ماه نزدیک به 120 هزار تن برنج مصرف شده است. با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته مابقی برنج برای بازگشایی دانشگاه‌ها و آغاز ماه محرم در نظر گرفته شده است؛ اما با توجه به افزایش التهابات در بازار و ایجاد شایعه در خصوص احتکار طبعاً ذخیره‌سازی برنج را با مشکل همراه خواهد کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج موضوع احتکار برنج را شایعه دانست و افزود: احتکار برنج خارجی صحت ندارد و مطرح کردن آن از سوی افراد غیرمسئول منجر به ایجاد التهاب در بازار می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط حساس اقتصادی به دستور مقامات بالاتر، مقداری برنج برای ذخیره احتیاطی کشور وارد و ذخیره‌سازی شده است؛ زمانی واژه احتکار معنا پیدا می‌کند که محصول مورد نظر در بازار کم شود، این در حالی است که برنج خارجی به اندازه نیاز در ویترین مغازه‌ها وجود دارد.

کشاورز با انتقاد از عملکرد بازرسان در خصوص پلمپ انبارهای برنج اظهار کرد: برنج جزو کالاهای اساسی است و باید برای دوران ممنوعیت واردات، ذخیره‌سازی شود؛ اما متأسفانه بازرسان این امر را احتکار دانسته و انبارها را پلمپ می‌کنند و صاحبان آنان با وجود ارائه مدارک، مجبورند برای فک پلمپ یک ماه صبر کنند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج، تأخیر یک ماه برای فک پلمپ را عاملی در جهت التهاب بازار دانسته و افزود: با توجه به اینکه ایام محرم و بازگشایی دانشگاه‌ها را در پیش داریم، بنابراین تأخیر در عرضه برنج باعث التهاب در بازار خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تمام ارزهای دولتی که برای واردات برنج اختصاص‌یافته، صرف خریدن برنج شده است تا کشور در این شرایط حساس اقتصادی دچار مشکل نشود. در حال حاضر هیچ جای نگرانی برای کمبود برنج وجود ندارد. بنابراین نیاید با مطرح کردن واژه احتکار از سوی افراد غیرمسئول به التهاب در بازار دامن زد.

این مقام مسئول از ثبات قیمت برنج خارجی در ایام ماه محرم خبر داد و عنوان کرد به هیچ عنوان قیمت برنج خارجی افزایش پیدا نخواهد کرد.

وی افزود: براساس مصوبه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، هر کیلو برنج خارجی هندی در مبادی وارداتی 7 هزار تومان و برنج پاکستانی 7 هزار و 200 از واردکنندگان خریداری می‌شود و در نهایت با قیمت 8 هزار تا 8 هزار 200 توان به دست مصرف‌کنندگان خواهد رسید.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج عنوان کرد که فروش برنج خارجی با نرخ‌های بالاتر از 8 هزار و 200 تومان گران‌فروشی است و با آن‌ها برخورد خواهد شد.

انتهای پیام/4076

هشدار نسبت به قاچاق معکوس برنج

هشدار نسبت به قاچاق معکوس برنج

واردات برنج آزاد شد + سند

واردات برنج آزاد شد + سند

 تولیدکننده‌ها با مشکل تأمین مواد اولیه وارداتی مواجه شده‌اند

تولیدکننده‌ها با مشکل تأمین مواد اولیه وارداتی مواجه شده‌اند

واردات بیش از یک میلیون تنی برنج به ایران

واردات بیش از یک میلیون تنی برنج به ایران

فرصت طلایی آغاز مبادلات نفتی ایران و هند با پول ملی

فرصت طلایی آغاز مبادلات نفتی ایران و هند با پول ملی

قیمت هرگرم طلای 18عیار و سکه تمام در اول اسفند 97

قیمت دلار و قیمت یورو امروز 30 بهمن ۹۷

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 28 بهمن ۹۷ + جدول

جولان اشخاص در هیئت‌مدیره شرکت‌های پتروشیمی با عضویت همزمان

ابهام در سرنوشت نهاد بزرگ درآمدزا/گزینه‌های ریاست سازمان مالیاتی

قیمت دلار و قیمت یورو امروز اول اسفند ۹۷

افزایش بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان نگران‌کننده است

تجمع اعتراضی کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت مقابل وزارت اقتصاد+عکس

برق جایگزین صادران نفت شود/ تعاملات سیاسی جایگزین تعاملات اقتصادی

قیمت هرگرم طلای 18عیار 422 هزارتومان/سکه 4 میلیون و 551 هزارتومان

جولان اشخاص در هیئت‌مدیره شرکت‌های پتروشیمی با عضویت همزمان

ابهام در سرنوشت نهاد بزرگ درآمدزا/گزینه‌های ریاست سازمان مالیاتی

تجمع اعتراضی کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت مقابل وزارت اقتصاد+عکس

برق جایگزین صادران نفت شود/ تعاملات سیاسی جایگزین تعاملات اقتصادی

مجوز مجلس به دولت برای انتشار اوراق مالی تا 45 هزار میلیارد ریال

دستگاه‌های کشور مكلفند حساب‌هایشان را نزد بانک مرکزی افتتاح کنند

منابع را در تأمین کالاهای اساسی هدر دادیم

مجلس به دولت اجازه داد بنگاه‌های دولتی را در سال 98 واگذار کند

نگرانی از طوفان‌های نهفته در بازارهای جهانی

تورم نقطه‌به‌نقطه ۴۲.۳ درصد/ تورم بهمن به 23.5 درصد افزایش یافت