237476
شنبه  28  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 16 مرداد 1397 ساعت 03:09

کارشناس اقتصادی در گفتگو با آنا:

رونق تولید به رشد اقتصادی پایدار می‌انجامد/ الزامات موفقیت سیاست‌های جدید ارزی

کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است که اگر شرایط و زیرساخت‌های تولید فراهم شود، به طور قطع، اهداف رشد اقتصادی و هدایت نقدینگی به سمت بخش‌های مولد اقتصاد محقق می‌شود.

مرتضی عزتی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا در پاسخ به این سؤال که سیاست جدید بانک مرکزی را چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: اقتصاد چارچوب و قانونی دارد؛ اگر ساختارهای غیر اقتصادی، ساختارهای متزلزل، ساختارهای غیرشفاف و ساختارهای نا‌امن و متلاطم وجود داشته باشد، به تبع آن اقتصاد هم دچار تلاطم‌هایی می‌شود.

وی در مورد بسته جدید سیاست‌های ارزی گفت: بخشی از سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای ما خوب خواهد بود و بخشی شاید نتواند خوب باشد، آنطور که هدف اصلی کشور باید رشد اقتصادی باشد، سیاست‌گذاران کلان شاید نتوانند به خوبی به آن عمل کنند.

عزتی در پاسخ به این سؤال که آیا سیاست‌های ارزی کشور موفق بوده است؛ مثلاً بازار ثانویه، پاسخ داد: از طرفی با نرخ‌های ارز پایین، کالاهای ضروری و مورد نیاز وارد می‌شود که این می‌تواند جنبه مثبت این سیاست باشد و دولت می‌تواند بخش اقتصادی را با سیاست‌های مدیریت شده‌ای کنترل کند. نادیده گرفتن پدیده‌های غیر اقتصادی و سیاسی می‌تواند موجب شود بانک مرکزی و دولت نتوانند به اهداف خودشان برسند، از جمله تلاطم‌های سیاسی روی بازار ارز فشار می‌آورند.

وی افزود: اساسی‌ترین مسئله در سیاست‌های کلی و کلان در کشور این است که متأسفانه اقتصاد، هدف اول دولت ما نیست و به این دلیل به مشکلات نابسامانی وضعیت اقتصادی در کشور دچار می‌شویم. در همه جای جهان اگر فضای خوب اقتصادی وجود نداشته باشد رانت به وجود می‌آید. البته که کشورهای توسعه یافته برای مقابله با این مسئله راهکارهای مناسبی ارائه می‌دهند که در واقع دولت‌ها باید از کارشناسان اقتصادی در مواقع بحران کمک بگیرند.

عزتی ادامه داد: فضای کلی سیاسی و اقتصادی کشور را باید طوری ساخت که همه شرکت‌ها به دنبال تولید باشند. قاعدتاً همه انسان‌ها علاقه‌مند هستند که سرمایه خود را در امن‌ترین مکان سرمایه‌گذاری کنند. اگر ما شرایط تولید را فراهم کنیم، قطعاً موجب رشد اقتصادی و کنترل صحیح نقدینگی در کشور خواهیم شد.

وی در پاسخ به این پرسش که تا چه‌ زمانی روند نابسامان ارز و سکه وجود خواهد داشت، گفت: تا زمانی که اقتصاد به طور کلی ثبات پیدا نکند هر از چند گاهی یک چنین معضلی خواهیم داشت. اگر ما بتوانیم بنیان‌های اقتصادی را درست کنیم و در بلندمدت به آن عمل شود خوب است؛ اما در کوتاه‌مدت همیشه دولت می‌تواند به طور موقت این تلاطم‌ها را با برخی سیاست‌های کوتاه‌مدت، در مدت دو، سه یا پنج سال کنترل کند؛ به طوری که نرخ ارز دولتی هم متعاقباً به ثبات برسد و ثبات اقتصادی هم اتفاق بیافتد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

قیمت بلیت‌های قطار اربعین 97 مشخص شد + زمان حرکت قطارهای تهران مهران

تخصیص ارز مسافرتی اربعین در هاله‌ای از ابهام

کرایه خودروهای عراقی برای زائران حسینی در ایام اربعین + ریزقیمت

قیمت بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس اربعین 97+ جزئیات

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 25 مهر ۹۷+ جدول

استعلام پیامکی سوابق چک برگشتی امکان پذیر شد

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

علت ارزان‌تر بودن قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان چیست؟

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 22 مهر ۹۷+ جدول

گزینه‌های احتمالی وزارتخانه‌‎های اقتصاد، کار، صنعت و راه

راه خنثی کردن فشارهای خارجی ارتقای سطح فرهنگ و آموزش است

تولیدکنندگان مرغ ۴۰ درصد زیان کردند

فعالیت بین‌المللی بانک پارسیان با دلار و آمریکا سال‌هاست متوقف است

تدوین سند بودجه‌ای اربعین 98/ بازگشایی مسیرهای جدید به مهران

لاهوتی: تا زیرساخت‌ها مشخص نباشد ایجاد تعهد ارزی ضرر است

تحریم‌ها بر صنعت فولاد بی‌اثر است/ هیچ‌گونه وابستگی به آمریکا نداریم

تحریم آبان‌ماه همچون نسیمی می‌وزد و عبور می‌کند

انتقال 36 مرجع قانونی قیمت‌گذاری به ستاد تنظیم بازار

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

عقب‌ماندگی 800 هزار تومانی سبد معیشت 13 میلیون کارگر

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه