54591
چهارشنبه  25  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پنجشنبه , 04 مرداد 1397 ساعت 12:39

وزیر کار مطرح کرد؛

سه برنامه دولت برای حفظ اشتغال‌ در زمان تحریم/ اختصاص 3 هزار میلیارد تومان برای حمایت از کارگران

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با رونمایی از سه برنامه دولت برای حفظ اشتغال در زمان تحریم گفت: در راستای تثبیت اشتغال متناسب با تحریم، طرح اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری در دولت مطرح است که با یارانه مزد کارگر را در کارگاه حفظ کنیم.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا به نقل از روابط عمومی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، علی ربیعی در همایش مدیران پست بانک در وزارت ارتباطات، اظهارداشت: هم‌اکنون 3 بانک در حوزه تامین مالی خرد فعال شده‌‌اند و 20 کارشناس به خارج رفته‌اند و دوره دیده‌اند و 10 هزار نیروی جهاد و فنی حرفه‌ای با هم درگیر همکاری هستند.

ربیعی گفت: از قبل گفته بودم که از اردیبهشت‌ماه امسال شیب اشتغال اوج می‌گیرد و اکنون تحقق این پیش‌بینی را می‌بینیم و در قالب طرح اشتغال روستایی، 4 هزار میلیارد تومان عقد قرارداد انجام شده است.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اضافه کرد: هنوز در تعدادی از استان‌ها از جمله چهارمحال بختیاری و سیستان و بلوچستان نرخ بیکاری بالا است که باید بیشتر کار فرهنگی کنیم.

وی افزود: باید در حوزه صادرات و کمک به شرکت‌های صادراتی کار بیشتری کنیم. در رسته‌هایی مانند ICT امکان افزایش اشتغال به شدت وجود دارد. در زیرساخت خوب عمل کرده‌ایم اما ایجاد شغل در زیرساخت 30 درصد است و باید بیشتر روی محتوا کار کنیم.

ربیعی خطاب به مدیران پست بانک با تاکید بر اینکه تحت فشار سیاسی وام ندهید، گفت: امسال سال مهمی برای ایران و فرزندان ایران است، امسال می‌خواهیم 120 هزار شغل و حتی شاید 150 هزار شغل در روستاها ایجاد کنیم.

وی با یادآوری عملیات مرصاد گفت: بنا بر اخبار 100 نفر از 400 نفری که اخیراً جذب سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا شده‌اند از منافقان هستند که وقتی نام منافقان می‌آید یاد مرصاد می‌افتم که چگونه با توهم از مهران تا تهران را هدفگذاری کرده بودند و اکنون این توهم را به مسئولان آمریکایی هم منتقل کردند.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سیاست‌های اشتغال را متناسب با تحریم‌ها هماهنگ کرده‌ایم، گفت: بر اساس تحریم برای سه گروه اشتغالی مجزا برنامه چیده‌ایم. گروه‌های شغلی متفاوت در اثر تحریم‌ها ممکن است آسیب ببینند، ریزش کارگر داشته باشند یا افزایش نداشته باشند.

وی با بیان اینکه سیاست اول در سال جاری تثبیت اشتغال است، ادامه داد: در حوزه‌هایی ازجمله صنایع پایین دستی پتروشیمی، لباس، آی سی تی و گردشگری، اشتغال بیشتری خواهیم داشت و در حوزه‌ای مانند زعفران تحریم‌ها تأثیری ندارد.

ربیعی گفت: روی 3 هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری در دولت صحبت شده که چون هنوز نهایی نشده تاکنون آن را رسانه‌ای نکرده‌ام و این مبلغ قرار است صرف ‌شود که با یارانه مزد، کارگر را در همان کارگاه حفظ کنیم.

وی برنامه دوم را توسعه اشتغال رسته‌ای عنوان کرد و گفت: مبلغ 64 هزار میلیارد تومان برای این منظور پیش‌بینی شده که صرف رسته‌هایی که کشش اشتغال دارند خواهد شد. ممکن است صنعتی مانند خودرو پایین بیاید اما در صنعتی مثل ICT اشتغال افزایش می یابد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اضافه کرد: ملاحظات بازار کار به سمت توسعه اشتغال مبتنی بر رسته و استان‌های محروم پیش می‌رود.

وی همچنین پیشنهاد ایجاد بانک دانش یا پایگاه دانشی اشتغال روستایی را مطرح کرد و از پست بانک خواست در بحث تسهیلات اشتغال روستایی که هنوز 50 درصد آن هنوز پرداخت نشده تجدیدنظر کند و حتی منتظر مراجعه مردم به بانک برای دریافت وام نماند.

ربیعی در پایان گفت: وزارت ارتباطات ایجاد 120 هزار شغل را تضمین خواهد کرد و طرح تکاپو نیز از 11 استان به سایر استان‌ها تسری می‌یابد که از پول اشتغال سال 97 می‌توانیم وام‌ها را ارزان‌قیمت‌تر کنیم.

انتهای پیام/4069

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

قیمت بلیت‌های قطار اربعین 97 مشخص شد + زمان حرکت قطارهای تهران مهران

قیمت بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس اربعین 97+ جزئیات

کرایه خودروهای عراقی برای زائران حسینی در ایام اربعین + ریزقیمت

تخصیص ارز مسافرتی اربعین در هاله‌ای از ابهام

استعلام پیامکی سوابق چک برگشتی امکان پذیر شد

نظر مراجع تقلید درباره فروش کالای قدیمی با نرخ جدید

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 18 مهر 97+ جدول

علت ارزان‌تر بودن قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان چیست؟

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 22 مهر ۹۷+ جدول

انتقال 36 مرجع قانونی قیمت‌گذاری به ستاد تنظیم بازار

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

عقب‌ماندگی 800 هزار تومانی سبد معیشت 13 میلیون کارگر

گزینه‌های احتمالی وزارتخانه‌‎های اقتصاد، کار، صنعت و راه

ماجرای کلاهبرداری 500 میلیونی فروش موبایل

از ابهام در تخصیص ارز مسافرتی اربعین تا علت ارزانی قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان

بازگشت شاخص کل به کانال 180 هزار واحدی/ شاخص 5774 واحد رشد کرد

پشت پرده تردد شخصی با خودروهای دولتی

هزینه‌های سرسام‌آور تولید عامل افزایش واردات ذغال سنگ

لزوم آسیب‌شناسی مسیر تحقق الگوی اقتصاد مقاومتی

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه