143918
شنبه  28  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 26 تیر 1397 ساعت 11:35

معاون وزیر اقتصاد در نشست خبری اعلام کرد؛

جزئیات حذف مجوزهای دست‌وپاگیر دولتی با هدف تسهیل فضای کسب‌وکار

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد در نشست خبری خود با اصحاب رسانه‌، اقدامات و برنامه‌های وزارت اموراقتصادی و دارایی در خصوص بهبود محیط کسب و کار، برنامه‌های هیأت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار در سال‌جاری را تشریح کرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، حسین میرشجاعیان، معاون امور اقتصادی وزیر امور اقتصاد و دارائی در نشست خبری با اصحاب رسانه، به بیان عملکرد هیأت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، پیشخوان مجوزهای کشور، ارتقای رتبه ایران در شاخص‌های جهانی سهولت کسب و کار، برنامه‌های سال‌جاری هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و نیز برنامه های دولت الکترونیک پرداخت.

وی از وزارت جهاد کشاورزی به عنوان اولین دستگاه در حذف مجوزهای غیرضروری کسب‌وکار نام برد و گفت: از مجموع 2100 مجوزهای کشور، 440 مجوز مربوط به وزارت جهاد کشاورزی بود که در بهمن ماه سال 1394 به 96 مجوز کاهش یافت.

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد راه‌اندازی سامانه "ایران مجوز" را گام مهمی در جهت حذف مجوزهای غیرضرور و بهبود فضای کسب و کار عنوان کرد و گفت: پیشخوان مجوزهای کشور سامانه‌ای متشکل از 4 زیرسامانه در هم تنیده و یکپارچه شده که با هدف نهایی ارتقای سطح شفافیت و کنترل نظام مجوزدهی کشور شکل گرفته است.
وی گفت: اولین زیر سامانه این پیشخوان که «سام» نام گرفته است، وظیفه دریافت درخواست مجوز از مردم، تحویل آن به دستگاه اجرایی مربوطه، تبادل استعلامات مرتبط با مجوزهای بین دستگاه‌های اجرایی و در نهایت تحویل مجوز صادر شده به درخواست‌کننده مجوز است.

به گفته معاون وزیر، این سامانه به دنبال این است که متقاضیان مجوزها بدون سردرگمی، مجوزهای خود و استعلامات مربوط به آن را فقط از یک نقطه قابل پایش عمومی از حاکمیت درخواست کند تا با شناسایی گلوگاه‌ها و موانع موجود در شبکه مجوزدهی کشور که با شاخص‌های کمی نظیر مدت زمان صدور مجوز، هزینه صدور، مدارک دریافتی از متقاضیان و تعداد استعلامات مرتبط برای مجوزها، ضمن ایجاد وحدت رویه در صدور، عملکرد دستگاه‌های اجرایی رصد و سنجیده شود.
میرشجاعیان گفت: زیرسامانه دوم که «دادور» نام دارد، وظیفه دریافت، انعکاس و پیگیری رسیدگی به شکایات متقاضیان صدور مجوزهای کسب و کار را بر عهده گرفته است؛ کسانی که به هر نحوی نتوانسته‌اند، مجوز مورد درخواست خود را دریافت کنند یا شرایط دریافت مجوز برای آنها مطابق قانون نبوده است، می‌توانند با مراجعه به پیشخوان مجوزهای کشور، شکایت خود را ثبت کنند؛ طبق تبصره (1) ماده (3) قانون اصلاح مواد 166 و 7 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، مردم می‌توانند برای این موضوع به استاندار یا بالاترین مقام دستگاه اجرایی و مرکز ملی رقابت شکایت خود را اعلام کنند.
حجم عظیمی از پمپاژ قوانین و مقررات در کشور داریم
وی گفت: در موضوع حذف مقررات، وقتی دولت و بخش خصوصی منافعشان به خطر می‌افتد، اگر مقاومت و مقابله کنند، کار حل نمی‌شود، بلکه در نهایت باید به قانون تن دهند.
میرشجاعیان با اشاره به خلاء‌های مقررات‌زدایی، گفت: دستگاه‌ها از راه‌هایی برای عدم اجرای مقررات استفاده می‌کنند، در حالی که ما برای اصلاح مقررات 6 ماه زمان صرف می‌کنیم؛ قانون ضعف نظارت دارد و 100 بار به مجلس پیشنهاد دادیم و پیش نویس ارائه شد.
میرشجاعیان تصریح کرد: ما نمی‌دانیم که مجوزهای ارائه شده توسط دستگاه‌ها اجرا می‌شود و یا خیر. در صورتی که دستگاه‌ها باید مجوزها را در سامانه مقررات ثبت کنند.
انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

قیمت بلیت‌های قطار اربعین 97 مشخص شد + زمان حرکت قطارهای تهران مهران

تخصیص ارز مسافرتی اربعین در هاله‌ای از ابهام

قیمت بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس اربعین 97+ جزئیات

کرایه خودروهای عراقی برای زائران حسینی در ایام اربعین + ریزقیمت

استعلام پیامکی سوابق چک برگشتی امکان پذیر شد

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 25 مهر ۹۷+ جدول

علت ارزان‌تر بودن قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان چیست؟

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 22 مهر ۹۷+ جدول

گزینه‌های احتمالی وزارتخانه‌‎های اقتصاد، کار، صنعت و راه

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

از ممنوعیت تردد کامیون‌ها در مرز مهران تا فتح دوباره قله 188 واحدی شاخص بورس

تردد کامیون در مرز مهران ممنوع شد

تولیدکنندگان مرغ ۴۰ درصد زیان کردند

فعالیت بین‌المللی بانک پارسیان با دلار و آمریکا سال‌هاست متوقف است

راه خنثی کردن فشارهای خارجی ارتقای سطح فرهنگ و آموزش است

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲8 مهر ۹۷+ جدول

تحریم آبان‌ماه همچون نسیمی می‌وزد و عبور می‌کند

تدوین سند بودجه‌ای اربعین 98/ بازگشایی مسیرهای جدید به مهران

تحریم‌ها بر صنعت فولاد بی‌اثر است/ هیچ‌گونه وابستگی به آمریکا نداریم

لاهوتی: تا زیرساخت‌ها مشخص نباشد ایجاد تعهد ارزی ضرر است

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه