54176
چهارشنبه  25  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 26 تیر 1397 ساعت 09:15

رئیس اتاق بازرگانی تهران تأکید کرد

«بگیر و ببند» ماحصل پافشاری عرضه ارز 4200 تومانی/هشدار جدی درباره حجم نقدینگی

رئیس اتاق بازرگانی تهران ضمن انتقاد از عدم مشارکت دولت با بخش خصوصی برای حل مسائل و مشکلات اقتصادی، درباره حجم نقدینگی در کشور هشدار جدی داد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، مسعود خوانساری، امروز در چهلمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، گفت: با توجه به اینکه تحریم‌های روزبهروز شدیدتر و جدی‌تر و حلقه محاصره تنگ‌تر می‌شود، وظیفه ما در اتاق بازرگانی به عنوان بخش خصوصی نیز بیشتر می‌شود و به نظر می‌رسد، باید در ارتباط با مباحث خارجی بیشتر شرکت کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به سخنان رهبری در جمع مقامات دولتی و تأکید ایشان بر دیپلماسی خارجی، افزود: البته ما این کار را شب گذشته در همایش فعالان اقتصادی با سفرای خارجی کشورهای مختلف آغاز کردیم، به طوری که 30 سفیر از کشورهای مختلف در این همایش حضور داشتند و در همین ارتباط تلاش داریم تا با کشورهای همجوار مثل عراق، عمان، قطر و افغانستان ارتباط ویژه‌ای در ارتباط با صادرات در زمان تحریم‌ها برقرار کنیم و در این راستا برنامه مشخصی تدوین می‌کنیم، تا به صورت خاص موانع را برطرف کنیم، تا اندازه‌ای تنگناهایی که از تحریم حاصل می‌شود از این طریق کاهش دهیم.

خوانساری با بیان اینکه از دولت خواهش داریم از نظرات بخش خصوصی بیشتر استفاده کنند و مورد توجه قرار دهند، افزود: اگرچه در گفتار توجه به بخش خصوصی بیان می‌شود، ولی در عمل کمتر شاهد آن هستم و ما می‌خواهیم که تصمیم‌گیری‌ها هم زودتر انجام شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران، گفت: در چهار سال گذشته 53 بار بحث تک نرخی کردن ارز و احتمال جهش ناگهانی آن را اعلام کردیم، ولی متاسفانه گوش داده نشد و اتفاقی افتاد که نباید می‌افتد و تصمیمی که گرفته شده دیرهنگام بود، بنابراین اثری نداشت.

وی در مورد تصمیمات اخیر ارز در فروردین ماه امسال، گفت: باید درباره قیمت ارز و ممنوعیت آن تذکراتی داده شود.

خوانساری با اشاره به راه اندازی بازار ثانویه، گفت: اگرچه راه اندازی آن دیرهنگام بود، اما باز در مورد اقلام صادراتی مؤثر است.

خوانساری با اشاره به مشکلاتی که برای تخصیص ارز وجود دارد، اظهار کرد: در زمینه مواد اولیه تولید دارو و داروهای وارداتی مشکلاتی وجود دارد که اگر دیر به آن رسیدگی شود، قطعا مشکلاتی به وجود خواهد آمد، بنابراین از دولت می خواهیم که به این موضوع قبل از بروز بحران سریع رسیدگی شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: در زمینه کالاهایی که قبل از بخشنامه جدید ارزی با ارز آزاد خریداری شده و از آنجا که در بخشنامه جدید پیش بینی نشده، ترخیص آن از گمرکات به مشکل خورده است و به نظر می‌رسد، در این مورد باید تصمیم‌گیری سریعی انجام شود.

خوانساری به موضوع تخلفات ارز، سکه و خودرو اشاره کرد و گفت: بسیاری از این تخلفات منشأ در سیاست‌گذاری دولت دارد، چراکه در مورد ارز از همان ابتدا در اتاق بازرگانی اعلام کردیم که بحث ارز 4200 تومانی شدنی نیست و قطعا مشکلاتی را ایجاد می‌کند و دولت به آن اصرار داشت، پافشاری شد که این امر شدنی است؛ بنابراین گفته شد که ما به همه نیازهای کشور ارز 4200 تومانی را می‌دهیم.

وی افزود: بنابراین یک صفی تشکیل شد و تقاضای زیادی هم ایجاد شد؛ زیرا وقتی اعلام می‌کنیم که به همه متقاضیان ارز 4200 تومانی می‌دهیم متقاضیان واقعی و غیرواقعی خواستار دریافت آن می‌شود و بیش از 200 میلیارد دلار تقاضا برای ارز به وجود آمد و معلوم بود که شدنی نیست و وقتی این اتفاق افتاد بگیر و ببند شد که چرا این ارز داده شده است.

وی به بحث پیش فروش سکه اشاره کرد و گفت: این کار برای جمع آوری نقدینگی انجام شد، اما تعیین نشد که هر خریدار چند سکه می‌تواند، بخرد و بعد معلوم شد که یک نفر 30 هزار خریده و یک نفر 10 هزار قطعه خریده است که این مسائل اثر سوئی که در روحیه مردم دارد از مسائل اقتصادی بیشتر است و این مسائل ناشی از عدم مشورت دولت با بخش خصوصی است.

خوانساری به موضوع خودرو اشاره کرد و گفت: در اول شهریور 96 با ارسال نامه‌‌ای به وزارت صنعت اتفاقات امروز در بازار خودرو را گوشزد کردیم که متأسفانه به آن توجهی نشد و قطعا اگر آن زمان تصمیم‌گیری می‌شد، الان مسائلی که در بازار خودرو به وجود آمده، پیش نمی‌آمد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران، گفت: اگر قرار است ارز هر قیمتی باشد، باید برای همه یکسان باشد و نباید ارز به عده‌ای به صورت یارانه‌ای و به عدهای به صورت آزاد داده شود زیرا دو نرخی بودن، فساد آور است و باید این اقتصاد بر اساس یک بازار آزاد کنترل شده، پیش رود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران، افزود: همچنین ما معتقدیم نرخ کالاهایی که با ارز سوبسیدی وارد شده حتما باید کنترل شود و ما معتقدیم ارز سوبسیدی به کالاهای اساسی و دارو و کالاهایی که در بازار قابل کنترل است، اختصاص یابد.

وی به نقدینگی اشاره کرد و گفت: موضوع نقدینگی هم یکی از مواردی است که از دولت استدعا داریم به آن بپردازد و حتی خطرناک تر از بحث ارز است؛ این موضوع همانند بهمنی است که در هرجا سقوط کند، آنجا را خراب می‌کند و آفات زیادی را برای اقتصاد خواهد داشت.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

قیمت بلیت‌های قطار اربعین 97 مشخص شد + زمان حرکت قطارهای تهران مهران

قیمت بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس اربعین 97+ جزئیات

کرایه خودروهای عراقی برای زائران حسینی در ایام اربعین + ریزقیمت

تخصیص ارز مسافرتی اربعین در هاله‌ای از ابهام

استعلام پیامکی سوابق چک برگشتی امکان پذیر شد

نظر مراجع تقلید درباره فروش کالای قدیمی با نرخ جدید

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 18 مهر 97+ جدول

علت ارزان‌تر بودن قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان چیست؟

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز 22 مهر ۹۷+ جدول

انتقال 36 مرجع قانونی قیمت‌گذاری به ستاد تنظیم بازار

جدیدترین تغییرات قیمت ارزهای رسمی امروز ۲4 مهر ۹۷+ جدول

عقب‌ماندگی 800 هزار تومانی سبد معیشت 13 میلیون کارگر

گزینه‌های احتمالی وزارتخانه‌‎های اقتصاد، کار، صنعت و راه

ماجرای کلاهبرداری 500 میلیونی فروش موبایل

از ابهام در تخصیص ارز مسافرتی اربعین تا علت ارزانی قیمت طلا در بازار سبزه‌میدان

بازگشت شاخص کل به کانال 180 هزار واحدی/ شاخص 5774 واحد رشد کرد

پشت پرده تردد شخصی با خودروهای دولتی

هزینه‌های سرسام‌آور تولید عامل افزایش واردات ذغال سنگ

لزوم آسیب‌شناسی مسیر تحقق الگوی اقتصاد مقاومتی

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه