دوشنبه  28  مرداد  1398
جمعه , 28 تیر 1398 ساعت 15:32

هیام عطوی: کاش جنگ فرهنگی تمام شود/زکیه زکزاکی:پدرم به دنبال شیعه کردن کسی نبود

عضو ارشد حزب الله لبنان گفت: ما که می‌گوییم ای کاش در ایران جنگ نشود؛ اما من می‌گویم ای کاش جنگ بشود اما جنگ فرهنگی تمام بشود. جنگ فرهنگی جامعه را متلاشی می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، نشست «جهان‌وطنی‌ها» با حضور هیام عطوی؛ عضو ارشد حزب‌الله لبنان و خانم زکیه زکزاکی؛ دختر شیخ زکزاکی رهبر حرکت اسلامی نیجریه، در قالب دوره آموزشی «اسلام ناب» (ویژه خواهران) در اردوگاه امام صادق(ع) گیلاوند برگزار شد.

هیام عطوی در این نشست با تاکید بر موضوع نگاه بیرونی‌ به جمهوری اسلامی ایران گفت: سخنرانی من در یک جمله دوکلمه‌ای خلاصه می‌شود؛ «ایران تنهاست». یعنی ایران به‌عنوان جمهوری اسلامی در دنیا تنهاست. اگر «جمهوری اسلامی ایران» عنوانش نبود، تنها نبود. این جمهوری اسلامی برای ابرقدرت‌های دنیا خطرناک است. من از سال 59 که جنگ تحمیلی شروع شد، تحولات ایران را دیدم. من دیدم که مادر ایرانی تنها پسرش را سوار اتوبوس کرد و به جنگ فرستاد. من تازه‌عروسی را دیدم که شوهرش به جنگ رفت و یا مجروح شد یا اسیر شد یا شهید شد. دیدم بچه‌ای پشت جنازه پدر شهیدش گریه می‌کرد. من از اولین شاگردهای شهید چمران در جنوب لبنان هستم. من را ایرانی بدانید نه یک زن لبنانی.

وی افزود: آن کسی که نگذاشت دشمن یک سانتیمتر از خاک ایران را بگیرد، زن ایرانی بود. مادر ایرانی در آن زمان که بود؟ مادرانی که مجبور بودند هر روز ببینند تلویزیون کدام کوپن را اعلام می‌کند تا آن‌ها زنبیل قرمزشان را بگیرند دستشان و در صف مغازه‌ها بایستند و از همان مواد کوپنی مادران مربا دست می‌کردند و به جبهه می‌فرستادند. سؤال این است که اگر الان جنگ شود، آیا مادرها بچه‌هایشان را به جنگ می‌فرستند؟ ما از وضع حاضر می‌توانیم وضع آینده را ببینیم. ایران الان در تمام میزگردهای سیاسی جهان مطرح است و می‌خواهند ایران را ذلیل کند. این را ما بهتر می‌بینیم؛ چون آنجا آزادی بسیار زیاد است و می‌بینیم علیه ایران فعالیت‌های زیادی می‌شود.

عضو ارشد حزب‌الله لبنان با تأکید بر اینکه باید از نظر فرهنگی و اجتماعی برای ایران کار کنیم، گفت: ایران باید قوی بماند. خدای‌نکرده اگر ایران ضعیف شود، می‌دانید برای مسلمانان جهان چه اتفاق ناگواری می‌افتد؟ همه‌مان باید زیر تیغ داعش برویم. البته مجموعه‌های بدتر از داعش هم وجود دارد. اگر ایران دچار فروپاشی شود، دشمنان ناموس ما را مباح می‌دانند. حتی کودکان ما مهدورالدم هستند. آمریکا پشت سر همه این مسائل است.

عطوی درباره روش کار شهید چمران در لبنان گفت: چمران از هر روستا یکی دو تا از بچه‌های روستا را جذب کرده بود. مؤسسه جبل‌عامل 452 دانش‌آموز داشت که از طبقه بسیار مستضعف بودند. در این منطقه هفت پایگاه فلسطینی وجود داشت که مجاهد نبودند. به این امید که این منطقه کوچک را به‌جای فلسطین به فلسطینی‌ها بدهند و قضیه فلسطین تمام شود. کشورهای عربی این‌ها را از نظر سلاح و پول بسیار تامین می‌کردند. در اینجا دکتر چمران متوجه توطئه شد و گفت باید مرکز نظامی داشته باشیم. امام موسی صدر موافقت کرد و اولین دوره نظامی در اردوگاهی در بعلبک تشکیل شد و در اولین دوره نظامی 13 نفر در اردوگاهش شهید شدند و جنبش فتح گفت اشتباه شد! مقاومت به این سختی تشکیل شد. بزرگترین بچه های این مؤسسه 17 ساله بود. دکتر چمران روی تربیت بچه‌های 9 ساله تا 14 ساله کار کرد. شما نمی‌توانید این مسائل را حس کنید؛ چون از ابتدا یک دولت قدرتمند حامی شما بوده است.

وی درباره تجربه‌اش در لبنان گفت: من از 15 سالگی شاگرد شهید چمران بودم. حزب‌الله کنونی بچه‌های ما هستند. سید حسن نصرالله اولین مسئولیت نظامی‌اش را از دست شهید چمران گرفت. هدف آمدنم به ایران صرفا ازدواج با یک فرد ایرانی نبوده است. من به لبنانی‌ها گفتم می‌روم تا لبنان را با خودم ببرم. می‌روم تا فریادتان در آن مملکت باشم و اگر مشکلاتمان را به آن‌ها بگویم با ما همدردی می‌کنند و کردند.

عضو ارشد حزب‌الله لبنان گفت: ما که می‌گوییم ای کاش در ایران جنگ نشود؛ اما من می‌گویم ای کاش جنگ بشود اما جنگ فرهنگی تمام بشود. جنگ فرهنگی جامعه را متلاشی می‌کند.

شیخ زکزاکی به دنبال شیعه کردن کسی نبود

در ادامه زکیه زکزاکی، تاریخچه شکل‌گیری جنبش شیخ زکزاکی را مرور کرد و گفت: ایشان در دانشگاه بود که این حرکت را شروع کرد. ابتدا به ایران آمد و با امام خمینی(ره) ملاقات کرد و به خودش قول داد که پیام امام خمینی(ره) را به مردم نیجریه برساند. آن موقع 23 سالش بود که به نیجریه آمد و به علمای اهل تسنن و... گفت من یک پیام از عالمی بزرگ دارم و ما باید اسلام را به نیجریه برگردانیم. 200 سال پیش شخصی به نام عثمان دن فودیو انقلاب کرده بود و انگلیسی‌ها آن را از بین برده بودند. علمای اهل تسنن آن موقع ترسیده بودند که با حکومت درگیر شوند. شیخ زکزاکی چند بار دستگیر شد و هر بار آزاد شد کارش را ادامه داد. چون با امام عهد کرده بود.

وی افزود: شیخ زکزاکی اولش به مردم نیجریه اصلا نگفت بیایید شیعه شوید؛ چون در نیجریه هیچ شیعه‌ای نبود. ایشان اولین شیعه نیجریه بود. در روز قدس سال 2014 سه فرزند شیخ کشته می‌شوند. سال 2015 به حسینیه حمله و کشتار می‌کنند. شیخ را دستگیر کردند و خود شیخ چند تیر خورد و یک چشمش را کاملا از دست داد. همسرش هم چند تیر می‌خورد. بعد از مرخص شدن از بیمارستان شیخ را در خانه‌اش نگه می‌دارند که حتی در حیاط خانه‌اش هم نمی‌توانست برود. نه تلفن و نه تلویزیون دارد. یاران شیخ زکزاکی تقریبا روزی نیست که در نیجریه تظاهرات نکنند.

فرزند شیخ زکزاکی آخرین وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی را بسیار وخیم توصیف کرد و گفت: ایشان چند روزی است که اصلاً نمی‌توانند بخوابند. شیخ احساس می‌کند که یک روغن داغ روی تمام بدنش می‌ریزند. باید برای ایشان دعا کنیم و هر کاری که می‌توانیم بکنیم.

وی درباره حرکت اسلامی در نیجریه گفت: این حرکت در همه اقشار و سنین دیده می‌شود. مثلا اگر تولد حضرت زهرا و حضرت زینب باشد خانم‌ها خودشان برنامه برگزار می‌کنند. گروه «ابوالفضل» برنامه‌هایی را برای کودکان برگزار می‌کنند. اخلاق شیخ زکزاکی همه را جذب کرده است. ایشان خیلی زود ناراحت و عصبانی نمی‌شود. به مردم هدیه می‌دهد. رفتارشان با خانواده خیلی خوب است. به مردم توصیه می‌کنند که درس بخوانند. مادرم در نیجریه یک شهرک سینمایی داشت که آن را مدیریت می‌کرد و از این طریق کار فرهنگی می‌کرد. شیخ زکزاکی چون به حرکت امام حسین توجه دارد مردم هم می‌فهمند که مصیبت‌هایشان در برابر مصیبت امام حسین ناچیز است و بنابراین همیشه انگیزه دارند. ما شیعیان دیگری هم در نیجریه داریم اما زکزاکی تنها کسی است که جلوی ظلم ایستاده است. اینها دلایل استقامت حرکت اسلامی مردم در نیجریه است.

چهارمین دوره آموزشی «اسلام ناب» با محوریت اندیشه‌های امام و رهبری در خصوص تقابل اسلام ناب و اسلام آمریکایی با شرکت بیش از یک هزار و 200 دانشجو و طلبه ایرانی و خارجی در اردوگاه سیدالشهدای آبعلی (ویژه برادران) و اردوگاه امام صادق گیلاوند (ویژه خواهران) از 18 تیر تا یک مرداد در حال برگزاری است.

انتهای پیام/4115/

http://ana.ir/i/405543
رد پای آل سعود و صهیونیست‌ها در زندانی شدن شیخ زکزاکی مشهود است

رد پای آل سعود و صهیونیست‌ها در زندانی شدن شیخ زکزاکی مشهود است

نشست «مطالبه‌گری از شورای نگهبان» در جمع دانشجویان دوره اسلام ناب برگزار می‌شود

نشست «مطالبه‌گری از شورای نگهبان» در جمع دانشجویان دوره اسلام ناب برگزار می‌شود

نقش هاشمی رفسنجانی در پایان جنگ و صدور قطعنامه 598 از زبان سرلشکر جعفری

نقش هاشمی رفسنجانی در پایان جنگ و صدور قطعنامه 598 از زبان سرلشکر جعفری

نامه دادستان کل کشور به مقامات قضائی نیجریه در حمایت از حقوق شیخ زکزاکی

نامه دادستان کل کشور به مقامات قضائی نیجریه در حمایت از حقوق شیخ زکزاکی

آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس تحت فشار شدید روانی هستند

آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس تحت فشار شدید روانی هستند

الگوی زن مجاهد در جنگ تبیینی

الگوی زن مجاهد در جنگ تبیینی

ویژه برنامه «شب مقاومت» با حضور سیدهاشم الحیدری برگزار می‌شود

ویژه برنامه «شب مقاومت» با حضور سیدهاشم الحیدری برگزار می‌شود

هزینه ثبت‌نام اربعین اعلام شد

پیام تسلیت لاریجانی به رئیس مجلس نمایندگان افغانستان

شلیک ۶ موشک بالستیک «زلزال ۱» به مواضع متجاوزان سعودی

پاسخ رهبر انقلاب به نامه رمزی یکی از اسرای دربند صدام

داعش مسئولیت حمله انتحاری به مراسم عروسی در کابل را بر عهده گرفت

معاملات بورس انرژی برای تاجران سوخت شیرین‌تر شد

پاسخ صریح آیت‌الله آملی لاریجانی به برخی ادعاها و اتهامات مطرح‌شده اخیر

جشن صدمین سالگرد استقلال افغانستان به تعویق افتاد

بررسی ۲ سؤال از وزیر اقتصاد/کمیسیون برنامه مسئول پیگیری پرونده اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها

دیدار نماینده ویژه دولت چین در امور سوریه با دستیار ارشد وزیر امور خارجه

پیام توئیتری ظریف در پایان سفر به کویت

فعالیت‌های بازدارنده ما و تلاش برای ارتقاء توانمندی‌ها شبانه‌روز ادامه دارد

رئیس‌کل بانک مرکزی: روند تورم ماهانه و تورم نقطه‌به‌نقطه کاهشی شد

برخی به دنبال تحصیل «ژن‌های خوب» در طرح افزایش ظرفیت پزشکی هستند/ قوه قضائیه به رانت پزشکی رسیدگی کند

رکود در بازار سکه، ارز و طلا

عده‌ای می‌خواهند از طرح افزایش دانشجوی پزشکی سوء استفاده کنند

جای خالی حمایت از آرمان مستضعفین در دستگاه دیپلماسی/ شماره 157 نشریه فتح منتشر شد

مسئولان گروه‌های جهادی را جدی نمی‌گیرند/ کار جهادی باید در زندگی روزمره جریان داشته باشد

برخی به دنبال تحصیل «ژن‌های خوب» در طرح افزایش ظرفیت پزشکی هستند/ قوه قضائیه به رانت پزشکی رسیدگی کند

اجرای نادرست طرح افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی موجب ایجاد رانت می‌شود/ باید جلوی آقازاده‌پروری را گرفت

دولت باید از مردم کشمیر حمایت کند/ سازمان‌های حقوق بشری در برابر جنایت‌ها سکوت کرده‌اند

تعدادی از دانشجویان مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع کردند

مبارزه با فساد اولویت اول جنبش دانشجویی باشد/ وزارت علوم به تشکل‌های دانشجویی توجه کند

برای اولین‌بار جایگاه زنان در فعالیت‌های تشکیلاتی بسیج دانشجویی بررسی می‌شود

اقدامات انقلابی قوه قضائیه ادامه یابد/ دست نااهلان فارغ از وابستگی فامیلی از نظام اسلامی قطع شود

وزارت خارجه نسبت به کشتار مسلمانان کشمیر موضع‌گیری شفاف داشته باشد

اعضای شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی انتخاب شدند

محمد زادمهر دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان شد

مبارزه با فساد مطالبه اصلی دانشجویان از مسئولان/ مسئولیت‌ها را به جوانان انقلابی بسپارید

8 انجمن اسلامی دانشجویان دستگیری حسن عباسی را محکوم کردند

مسئولان مسیر را برای جوانان نخبه باز کنند/ باید به دردها و مشکلات جامعه دانشجویی توجه شود

قوه قضائیه انحصار بازار وکالت را بشکند/ گلایه بسیج دانشجویی 79 دانشگاه از کمبود وکیل

بسیج دانشجویی شریف خواستار شکست سکوت مسئولان نسبت به اوضاع مسلمانان کشمیر شد

ثبت‌نام اربعین دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان آغاز شد

مسئولین بی‌آبی شهرستان هیرمند را جدی بگیرند