پنجشنبه  31  مرداد  1398
جمعه , 30 فروردین 1398 ساعت 16:41

متقی:

سیاست خارجی تلاش برای حفظ منافع ملی است/برجام ضمانت اجرایی نداشت

استاد حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: ترکیب سیاست داخلی و خارجی را امنیت تشکیل می‌دهد و عرصه سیاست خارجی تلاشی برای حفظ منافع ملی است.

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا, ابراهیم متقی عصر امروز در دومین روز از سی‌امین دوره همایش سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با عنوان «جوان پیشرو در مسیر تمدن‌سازی» که در هتل فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در حال برگزاری است, گفت: سیاست خارجی یعنی چه و کسانی که کارگزار سیاست خارجی هستند چه نقشی دارند؛ خیلی‌ها این نگاه را دارند که سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی است. برخی نیز می‌گویند سیاست داخلی و خارجی مستقل از هم‌ هستند.

وی افزود: به نظر من سیاست داخلی و خارجی نوعی درهم تنیدگی دارند. ترکیب سیاست داخلی و خارجی را امنیت تشکیل می‌دهد و عرصه سیاست خارجی تلاشی برای حفظ منافع ملی است.

استاد حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: رابطه سیاست خارجی و منافع ملی در تمام کتاب‌های مرجع سیاست مطرح شده است. انسان هوشمند و عقلایی باید ویژگی هزینه و فایده‌ای را در نظر داشته باشد و بداند کاری ارزشمندتر است که سود بیشتری را ایجاد ‌کند.

متقی ادامه داد: اصل اول سیاست خارجی تلاش کارگزاران و حکومت برای حداکثرسازی منافع ملی است. منافع ملی کشورها با همدیگر در وضعیت تعارض قرار می‌گیرد، منافع ملی ما اقتضا می‌کند تحریم‌ها برداشته شود اما منافع ملی آمریکا اقتضا می‌کند که تحریم‌ها بیشتر شود برای اینکه کشوری اجازه برخورد با کشور دیگر را داشته باشد باید به قدرت ملی برسد اگر قدرت ملی نادیده گرفته شود منافع ملی و امنیت در آن کشور وجود نخواهد داشت.

متقی تصریح کرد: امروز در ادامه برجام در وضعیت فقدان امنیتی سیاسی و راهبردی قرار داریم جان جی مرشایمر در دی‌ماه سال 96 به ایران آمده بود و صحبت‌هایی در دانشگاه تهران داشت او در کتاب «تراژدی قدرت سیاست‌ کشورهای بزرگ» اصول رفتار دیپلماتیک را مشخص کرده است در این کتاب آمده است: «اگر در دیپلماسی و روابط بین‌الملل امتیاز بدهیم بدون اینکه هیچ امتیازی دریافت کنیم و ادراکی از طرف مقابل داشته باشیم آن‌طرف مطالبات و فشارهای خود را بیشتر خواهد کرد».

کارشناس مسائل بین‌الملل و استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران تأکید کرد: با مقایسه تحریم‌ها و فشارهای آمریکا در حوزه روابط بین‌الملل پیش‌فرضمان این است که نظام بین‌الملل در شرایط آنارشی قرار دارد و در این شرایط هر بازیگری علیه بازیگر دیگر اقدام انجام می‌دهند و این قدرت است که بازیگران را در کنار هم متعادل نگه می‌دارد با کاهش قدرت فشار بین‌المللی نیز افزایش می‌یابد در سال‌های 2019 و 2013 و نیز قدرت امروز ایران در مقایسه با سال 2013 که مذاکرات شروع شد می‌‌توان نتیجه گرفت هر چه قدرت ما افزایش یافته به همان اندازه فشارهای طرف مقابل هم کاهش می‌یابد.

وی افزود: به همین خاطر صاحب‌نظران عقیده دارند باید منافع ملی را به قدرت ملی تبدیل کنیم برای مثال اگر دانشجویان از سازمان‌دهی و قدرت تشکیلات برخوردار باشند به‌‌عنوان نماینده در مجامع حضور خواهند یافت.

با کاهش قدرت ملی فشارهای بین‌المللی افزایش می‌یابد

متقی تصریح کرد: در حوزه روابط بین‌الملل پیش‌فرضمان این است که نظام بین‌الملل در شرایط آنارشی قرار دارد و در این شرایط هر بازیگری علیه بازیگر دیگر اقدام انجام می‌دهد و این قدرت است که بازیگران را در کنار هم متعادل نگه می‌دارد. با کاهش قدرت, فشار بین‌المللی نیز افزایش می‌یابد.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: باید بدانیم چرا ترامپ همکاری‌هایش را با برجام متوقف کرد و چرا تحریم‌های بیشتری در راه است و نیست چرا جنگنده‌های آمریکایی چند روز پیش در امارات متحده عربی مستقر شده‌اند امروز بحرین به‌‌عنوان پایگاه دریایی آمریکا، کویت به‌‌عنوان پایگاه زمینی و امارات متحده عربی به‌‌عنوان پایگاه هوایی آمریکا شناخته می‌شود این حوادث تعریف و بازتاب خوبی ندارد این‌که سپاه را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دادند به این معنا است که ایران را در لیست کشورهای تروریستی قرار داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا اسرائیل و عربستان درصدد یک بازی امنیتی و جنگی در رابطه با ایران هستند قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی به این معنا است که اگر روزی اسرائیل پایگاه‌های ایران را در سوریه و عراق مورد هدف خود قرار دهند این‌گونه توجیه خواهد کرد که برای مبارزه با تروریسم این اقدامات را انجام داده است و نیز اگر درگیری بین نیروهای آمریکا و نیروی دریایی سپاه ایجاد شود مسلماً نیروی دریایی «سنتکام» این مسئله را مبارزه با تروریسم می‌خواند.

متقی تصریح کرد: شرایط کنونی شرایطی نیست که احساس امنیت دقیق و مشهودی داشته باشیم از سال 2013 که مذاکرات دولت روحانی و تیم ظریف با آمریکایی‌ها شروع شد روند اعطای امتیازات به‌صورت مرحله‌ای به کشورهای آمریکا و کشورهای 5+1 نیز شروع شد. امروز باید ببینیم در مقایسه با 6 سال پیش میزان قدرت ملی ما در چه حوزه‌هایی کاهش داشته است. مسلماً وقتی‌که قدرت ملی ما کاهش یابد در آن شرایط باید طبیعی بدانیم که فشارها و تحریم‌های بیشتری بر اساس معادله قدرت_ناامنی اعمال خواهد شد بنابراین این مسئله‌ای بنیادین در روند سیاست خارجی است.

برجام از ابتدا ضمانت اجرایی نداشت

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران افزود: چندین دلیل برای کاهش قدرت ملی ما وجود دارد. اول اینکه در نیروگاه فردو بسته شد. نیروگاهی که 80 متر زیرزمین ساخته بودیم برای اینکه غنی‌سازی اورانیوم را با سانتریفیوژهای پی دو انجام دهد به‌گونه‌ای که امکان بمباران آن وجود نداشته باشد. دومین دلیل این است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نیروگاه فردو تجهیزات مانیتورینگ گذاشته است. همچنین بازرسان این آژانس به‌صورت مداوم به این نیروگاه رفت‌وآمد دارند و نیز تمام فعالیت‌هایی که قبلاً انجام می‌دادیم در پوشش آژانس بررسی می‌شود که ما در گذشته چه امکاناتی داشتیم و الان چه امکاناتی اضافه شده است.

وی تأکید کرد: امروز دیگر سانتریفیوژ نسل دو یا پی دو فعال نداریم آنچه داریم 5 هزار و 600 سانتریفیوژ پی یک است که متعلق به دوران عبدالقادر خان پاکستانی در دهه 1960 است مثل اینکه ژیان دهه 1340 را بگوییم ماشین داریم که در حال تردد است. این ماشین در جاده ممکن است زمینه تصادف را پدید آورد.

متقی بیان کرد: 12 تن هگزا فلوراید اورانیوم را که تولید کرده بودیم از کشور خارج شد در شرایط اضطراری می‌توانستیم این مورد را به‌‌عنوان یک عامل بازدارنده استفاده کنیم. همچنین قابلیت دیگر راکتور آب‌سنگین بود که تعطیل شد و در تمام میله‌های آن‌هم بتن‌ ریخته شد. وقتی همه امتیازات را واگذار کنیم مطالبه طرف مقابل نیز افزایش می‌یابد لذا باید قدرت داشته باشیم تا امتیاز بگیریم و مطالبات طرف مقابل را محدود کنیم.

می‌گویند ما قرارداد بین‌المللی بستیم. درواقع این قرارداد قابلیت راهبردی ندارد زیرا آنچه توافق شد اسمش برجام است. برجام مخفف برنامه جامع اقدام مشترک است یعنی «جوینت اکشن پلن» مثلاً شخصی قول داد یک جلسه‌ای را که درواقع یک «پلن» است بیاید و درنهایت نیز بدقولی کرد و نیامده ما هم نمی‌توانیم از او شکایت کنیم چون این یک «پلن» بوده است یک برنامه یا «پلن» ضمانت اجرایی ندارد. زمانی اجرایی است که نامش pact ،treaty یا agreement باشد حالا که این «پلن» در برجام اجرایی نشد ما نیز نمی‌توانیم به جایی شکایت کنیم.

انتهای پیام/4115/4126/پ

http://ana.ir/i/374835
ایده خروج از برجام را در دستور کار خود قرار دهید

ایده خروج از برجام را در دستور کار خود قرار دهید

استادان دانشگاه کنیا باید دکتری داشته باشند

استادان دانشگاه کنیا باید دکتری داشته باشند

دانشجویان در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب شانه زیر بار دهند

دانشجویان در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب شانه زیر بار دهند

قدرت جمهوری اسلامی عنایت حضرت ولی‌عصر(عج) است

قدرت جمهوری اسلامی عنایت حضرت ولی‌عصر(عج) است

جامعه اسلامی دانشگاه آزاد تبریز به عنوان دفتر فعال انتخاب شد

جامعه اسلامی دانشگاه آزاد تبریز به عنوان دفتر فعال انتخاب شد

حرف و عمل درباره آزادی در آمریکا متفاوت است

حرف و عمل درباره آزادی در آمریکا متفاوت است

ناکارآمدی باعث عمل‌نکردن رؤسای جمهور به شعارهایشان می‌شود

ناکارآمدی باعث عمل‌نکردن رؤسای جمهور به شعارهایشان می‌شود

پاسخگویی، گام دوم مطالبات جنبش دانشجویی از رئیس قوه قضائیه است

پاسخگویی، گام دوم مطالبات جنبش دانشجویی از رئیس قوه قضائیه است

مانند دوران جنگ همه در مقابل بیانیه گام دوم مسئول هستیم

مانند دوران جنگ همه در مقابل بیانیه گام دوم مسئول هستیم

کتاب «نخل و نارنج» در نشست جامعه اسلامی دانشجویان رونمایی شد

کتاب «نخل و نارنج» در نشست جامعه اسلامی دانشجویان رونمایی شد

افکار مردم را می‌توان با هنر و رسانه جذب کرد

افکار مردم را می‌توان با هنر و رسانه جذب کرد

نسل سوم و چهارم انقلاب منتظر بوروکراسی دولتی نمی‌شود

نسل سوم و چهارم انقلاب منتظر بوروکراسی دولتی نمی‌شود

مشکل مسکن 4 میلیون نفر را در سال 98 حل خواهیم کرد

مشکل مسکن 4 میلیون نفر را در سال 98 حل خواهیم کرد

برگزاری کارگاه‌های مهارت‌افزای گروه جهادی شهید بلباسی/ رفع مشکل آب شرب در دستور کار قرار گرفت

گروه جهادی دانشجویی حضرت امیر(ع) به مناطق محروم آب انار ایلام اعزام می‌شود

شکایت مشاور میلیونی کنکور از یک دانشجو!

دومین اجلاس سراسری مسئولان کانون‌های بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود

درخواست طلاب از آیت‌الله یزدی و آملی لاریجانی برای خنثی کردن توطئه‌ها

استادی که فساد اخلاقی دارد نباید در دانشگاه حضور داشته باشد

طرح اعتلا و تحول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید رجایی با جدیت دنبال می‌شود

پیام مقام معظم رهبری در بین اقشار بسیج تبیین و بررسی می‌شود

بسیج اساتید و رسانه‌ها حرکت‌های جهادی را به گفتمان عمومی تبدیل کنند/ گروه‌های جهادی پرچم‌دار «ما می‌توانیم» هستند

افزایش دانشجوی پزشکی نباید منجر به ورود بچه پولدارها به دانشگاه شود

آیت‌الله جنتی اختلاف بین آیت‌الله یزدی و آملی لاریجانی را حل کند

کودتای 28 مرداد و شروع روابط جهت‌دار بین ایران و آمریکا

فریاد تظلم‌خواهی مسلمانان کشمیر در تهران/ مشق ظلم‌ستیزی دختر 2 ساله

عده‌ای می‌خواهند از طرح افزایش دانشجوی پزشکی سوء استفاده کنند

جای خالی حمایت از آرمان مستضعفین در دستگاه دیپلماسی/ شماره 157 نشریه فتح منتشر شد

مسئولان گروه‌های جهادی را جدی نمی‌گیرند/ کار جهادی باید در زندگی روزمره جریان داشته باشد

برخی به دنبال تحصیل «ژن‌های خوب» در طرح افزایش ظرفیت پزشکی هستند/ قوه قضائیه به رانت پزشکی رسیدگی کند

اجرای نادرست طرح افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی موجب ایجاد رانت می‌شود/ باید جلوی آقازاده‌پروری را گرفت

دولت باید از مردم کشمیر حمایت کند/ سازمان‌های حقوق بشری در برابر جنایت‌ها سکوت کرده‌اند

تعدادی از دانشجویان مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع کردند