پنجشنبه  02  اسفند  1397
شنبه , 20 بهمن 1397 ساعت 20:26

*سکینه‌السادات پاد

باطل بودن وهابیت با شهادت زکریای 6 ساله بیش از پیش نمایان شد

قتل زکریای 6 ساله به جرم شیعه بودن، در مهد پرورش مکتب خشن وهابیت باطل بودن، غیراسلامی بودن و غیرانسانی بودن این مکتب را بیشتر نمایان می‌کند.

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا ـ در جهان شیشه‌ای امروز، وقتی جنایتی به هولناکی بریدن سر بچه 6 ساله در عربستان رخ می‌دهد و واکنش متناسب با این جنایت در سطح سازمان‌های بین‌المللی صورت نمی‌گیرد یعنی اینکه کارکرد آن‌ها متفاوت از متغیرهای تزیینی در عنوان آن‌ها است و در عمل از حیز انتفاع ساقط‌ شده‌اند. اگر اراده بین‌المللی در متوقف کردن جنایت سعودی‌ها که به‌طور مستقیم در یمن 10 میلیون کودک متأثر از جنگ فاقد هر مبنا و توجیهی  توسط آن‌ها آسیب‌دیده‌اند و بیش از 5 هزار کودک کشته‌شده‌اند، وجود داشت و علت این جنگ و خونریزی در یمن و یا جنایات وحشیانه داعش که ناشی از آموزه‌های خشن و وحشی‌گری وهابیت است را مبتنی بر میثاق‌های بین‌المللی که این فجایع صراحتاً در تعارض و تضاد با آن‌هاست با محکومیت‌های سنگین دولت سعودی به این جنایات پایان می‌داد، اکنون نه 5 هزار کودک در یمن و 6 هزار کودک در سوریه و آمار کثیری در عراق کشته می‌شدند و نه کودکان آواره می‌شدند و نه بدون خانواده می‌شدند.

تعلیمات غیرعقلانی و مخالف روح لطیف شریعت اسلام توسط مکتب ضد اسلام وهابیت، باکمال تأسف به سیمای اصلی اسلام عزیز در دنیا تبدیل‌شده است و عربستان سعودی به‌عنوان کشوری که حامی اشاعه دهنده و تربیت‌کننده این مکتب خشن است باید مسئولیت‌ها قانونی و حقوقی آن را بر عهده بگیرد.

در مقابل چشمان بهت‌زده دنیا خبری مخابره می‌شود که دل هر انسان آزاده‌ای را خون می‌کند. طفل 6 ساله‌ای فقط به جرم شیعه بودن و صلوات فرستادن بر رسول مهربانی و خاندانش در مقابل چشمان مادرش با شیشه ذبح می‌شود فبای ذنب قتلت؟! لو فرض کنوانسیون حقوق جهانی کودک وجود ندارد و عربستان هم با وقاحت پرچم رسمی و نمایندگی از حقوق کودک را برای خنداندن و سرگرمی جشن‌های کریسمس به دست نمی‌گرفت، سؤال ما از علمای اسلام اعم از شیعه و برادران اهل تسنن این است آیا کودکان در اسلام از مصونیت قابل‌توجهی حتی در حقوق اسلامی جنگ برخوردار نیستند؟!

آیا یکی از اصول مسلم جنگ در اسلام محدودیت عملیات نظامی در دایره هدف‌های نظامی و استراتژیک نیست؟!

آیا زکریای شهید از این اصول مسلم هیچ حقی نداشته است؟! و آیا زکریا فقط با زبان کودکانه و معصوم و فرستادن صلوات در حکم محارب و مقاتل بوده است؟!

یقیناً یک‌بار برای همیشه باید در مراکز علمی و بر مبنای اصول و مسلمات اسلام تکلیف این مکتب ضداسلامی و انسانی روشن شود.

مکتب مملو از خشونت وهابیت که مخل صلح و آرامش و برادری و اتحاد در سرزمین‌های اسلامی است نباید بیشتر از این چهره مهربان و زیبای اسلام را در دنیا خدشه‌دار کند. سازمان اجلاس اسلامی و دیگر مراکز بین‌المللی و محور اتحاد در دنیای اسلام که منشور اتحاد آن‌ها بر مبنای اصول شریعت است وظیفه قانونی دارند از دست آورده‌ای اتحاد‌آور که موجبات برادری بیشتر و انسجام و پیشرفت دنیای اسلام است صیانت کنند. یقیناً نظام حقوقی اسلام و به‌ویژه حقوق کودک با قدمتی به ظهور اسلام عزیز ظرفیت صیانت از حقوق همه مسلمانان را دارد، اما در دنیای امروز و بر‌اساس مناسبات بین‌المللی و عضویت دولت‌ها و کشورها در کنوانسیون‌های مختلف  که نوعاً به‌منظور همگرایی جامعه جهانی و تثبیت صلح پایدار پی‌ریزی می‌شوند و عربستان سعودی نیز برای عقب نماندن ظاهری عضویت این سازمان‌های بین‌المللی را پذیرفته است.

مطابق اصول متعدد کنوانسیون حقوق کودک خصوصاً بند 3 از ماده 3 کنوانسیون که ضمانت اجرای امور ایمنی و بهداشتی کودکان را به کشورهای  طرف کنوانسیون داده است موظف است در‌خصوص سلب حیات زکریا به وحشیانه‌ترین روش توسط یکی از اتباعش و به علت تعصبات مکتب ضاله و خشن وهابیت که موردحمایت رسمی دولت عربستان است پاسخگو باشد.

حسب ماده 19 کنوانسیون که اقدامات حمایتی کشورهای عضو را در‌خصوص عدم خشونت جسمی و روحی و آسیب‌رسانی به کودکان را از طرق مختلف قانونی اجرایی، اجتماعی و آموزش الزامی می‌داند، متأسفانه عربستان سعودی نه‌تنها طریقی برای صیانت از حقوق کودک در مقابل خشونت جسمی و روحی تعبیه نکرده است که با حمایت از آموزش‌های خشن بر مبنای وهابیت که در ذات خود مروج اشاعه خشونت است موجبات نقض صریح  حقوق کودک را فراهم می‌نماید که نشانه بارز آن قتل فجیع زکریای 6ساله هست.

امروز قتل زکریای 6 ساله به جرم شیعه بودن، در مهد پرورش مکتب خشن وهابیت باطل بودن غیراسلامی بودن و غیرانسانی بودن این مکتب را بیشتر نمایان می‌کند، اما سکوت مدعیان حقوق بشری نمی‌تواند فاقد مجازات و نکوهش باشد.

اعلامیه مراقبت و حمایت از کودکان در جهان اسلام در سال 1994 و ارتقا و تصویب آن به میثاق حقوق کودک در ژوئن 2005 در صنعا و در سی و دومین اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان اجلاس اسلامی، اگر قرار است در حد نوشتاری باشد نتیجه آن این است که در همان یمن یکی از اعضای اجلاس اسلامی به‌طور مستقیم بیش از 5 هزار کودک را به قتل برساند، این میثاق‌ها چه جایگاهی می‌تواند داشته باشد؟!

با توجه به ماده 6 این میثاق که حق حیات را از دوران جنینی تأکید می‌کند قطعاً آمار کودکان ناشی از تفکرات متحجرانه ضد اسلام و صلح  و برادری بیش از آمار رسمی اعلانی هست.

مواد 9 و 10 میثاق حقوق کودک اسلامی در ابتدا نوید اتحاد و برادری و روح تعامل و گفتگو را از نونهالی بشارت می‌داد و آزادی بیان و عقیده را حتی برای کودکان به‌گونه‌ای که مغایر با شریعت و اصول اخلاقی نباشد به رسمیت شناخته است، ازآنجایی‌که مفسر واقعی قوانین و پیمان‌نامه‌ها و کنوانسیون‌ها مؤسسین آن و یا مراجع تصریح‌شده در آن هستند سؤال من از سازمان اجلاس اسلامی و علمای امت این است آیا صلوات فرستادن زکریای شهید بر رسول‌الله (ص) و خاندان مطهرش مغایر شریعت و اصول اخلاقی است؟

و اگر در‌خصوص جنگ خونین سوریه، عراق، افغانستان و یمن به جمع‌بندی نرسیدید که تفکر خشن وهابیت و آموزه‌های مغایر شریعت و انسانیت و اصول عقلانی آن‌ها که در خدمت استکبار و با همراهی و حمایت آن‌ها موجبات خرابی خانه‌ها و آوارگی مردم و قتل و کشتار غیره نظامیان و کودکان معصوم بوده است امروز سربریده طفل شهید حجت است و به نص همه میثاق‌های حقوقی و مصوب خصوصاً میثاق حقوق کودک در اسلام که مهم‌ترین سند مصوب و دست آورد قابل‌تأمل راهبردی که ناظر به نهادینه کردن برادری  و برابری و صلح و امنیت و گفتگو با به رسمیت شناخته شدن آزادی بیان در چهارچوب شریعت و اخلاق هست و درواقع رد هرگونه خشونت و برادرکشی است همه را به خونخواهی طفل ذبیح دعوت می‌کنیم.

مؤسسه مستقل حقوق بشری صلح زیبا در چارچوب رسالت خود برای برقراری صلح و برادری در دنیای اسلام و نیز احقاق و استیفای حق مظلوم و خون به‌ناحق ریخته شده زکریای مظلوم و شهید آماده همکاری‌های حقوقی است و بی‌شک قاتل فقط فردی که با شیشه این جنایت را آفرید نیست بلکه مروجان و حامیان تفکر خشن وهابیت نیز باید توأمان در دنیای اسلام و در مجامع بین‌المللی خصوصاً دیدبان‌های حقوق بشری اعم از دیدبان جهانی حقوق بشر و دیدبان حقوق بشر اسلامی معرفی و مورد مجازات متناسب قرار گیرند.

*سکینه‌السادات پاد، وکیل پایه یک دادگستری، معاون حقوق بشر اسلامی مؤسسه حقوق بشر صلح زیبا جمهوری اسلامی ایران و دانشجو مقطع دکتری حقوق عمومی

انتهای پیام/ 4122/خ

پیام تسلیت آیت‌الله صافی‌گلپایگانی برای شهادت زکریای 6 ساله

پیام تسلیت آیت‌الله صافی‌گلپایگانی برای شهادت زکریای 6 ساله

نگرانی کمیسیون اروپا از سیاست مهاجرتی ایتالیا

نگرانی کمیسیون اروپا از سیاست مهاجرتی ایتالیا

دولت هند حقوق بشر را در کشمیر نقض می‌کند

دولت هند حقوق بشر را در کشمیر نقض می‌کند

تاریخ جمهوری اسلامی نشان‌دهنده شکست امپریالیسم است

تاریخ جمهوری اسلامی نشان‌دهنده شکست امپریالیسم است

اوضاع حقوق بشر در مصر از زمان مبارک بدتر شده است

اوضاع حقوق بشر در مصر از زمان مبارک بدتر شده است

تحقیقات بین‌المللی درباره پرونده خاشقجی کلید خورد

تحقیقات بین‌المللی درباره پرونده خاشقجی کلید خورد

نسبت به مواضع حقوق بشری اصلاح‌طلبان تردید وجود دارد

نسبت به مواضع حقوق بشری اصلاح‌طلبان تردید وجود دارد

لوایح FATF آینده روشنی برای کشور ما نخواهد داشت

کانون خیریه امیدنو دانشگاه شهیدبهشتی بازارچه عیدانه برگزار می‌کند

پاسخ مناسب به حادثه تروریستی زاهدان /پاکستان پناهگاه تروریست‌هاست

ماموریت جدید بسیج تشکیل گروه‌های جهادی در پایگاه‌های بسیج است

دادگاه شکایت نماینده اصلاح‌طلب مجلس از متین منتظمی برگزار می‌شود

دانشجویان مطالعه عمیق داشته باشند

نقطه مشترک سخنان رهبری، امید به جوانان برای آینده‌ کشور است

ریشه‌کنی تروریسم با الگوبرداری از تجارب مبارزه با تروریسم ایران

مجمع به نظر کمیسیون تخصصی درباره رد لوایح استعماری احترام بگذارد

استدلال‌های طرح افزایش سن ازدواج غیرکارشناسی است

ماموریت جدید بسیج تشکیل گروه‌های جهادی در پایگاه‌های بسیج است

استانی شدن انتخابات سبب کاهش مشارکت مردمی می‌شود

مطالبه پیگیر و خستگی‌ناپذیر، وظیفه جوانان انقلابی است

انقلاب اسلامی برگرفته از نهضت فاطمی است

دانشجویان مطالعه عمیق داشته باشند

رابرت دال معتقد است ولایت فقیه مانع از فروپاشی نظام ایران می‌شود

نقطه مشترک سخنان رهبری، امید به جوانان برای آینده‌ کشور است

مأموریت اول بسیج دانشجویی، تربیت نیرو در تراز انقلاب اسلامی است

پنجمین دوره نخبه‌پروری سیاسی شهید دیالمه برگزار می‌شود

دعوت دانشجویان از وزیر اقتصاد برای پاسخگویی در زمینه خصوصی‌سازی