جمعه  28  دی  1397
چهارشنبه , 19 دی 1397 ساعت 05:08

انجمن علمی دانشجویی از دید آیین‌نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشجویان برای بهره‌مندی از حمایت دانشگاه و ساماندهی فعالیت‌های خود، به تشکیل انجمن‌های علمی ترغیب می‌شوند که در این گزارش بخشی از قوانین مربوط به آن آمده است.

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشجویی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، آئین‌نامه تأسیس و فعالیت انجمن‌ها و اتحادیه‌های انجمن‌های علمی دانشجویی در 37 ماده و 31 تبصره در سال 96 به تصویب سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید و این آییننامه جایگزین آیین‌نامه مصوب سال 87 شد.

آیین‌نامه تأسیس و فعالیت انجمن‌ها و اتحادیه‌های انجمن‌های علمی وزارت علوم در راستای اجرای قانون، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تنظیم شده است که به تأسیس و حمایت از انجمن‌های علمی- دانشجویی تصریح دارد و به راهبرد «سازماندهی و تقویت انجمن‌ها و جمعیت‌های علمی به منظور ایفای نقش مرجعیت علمی و ارتقای مشارکت در تصمیم‌سازی‌ها و توسعه، ترویج و انتشار علم و فناوری»  توجه دارد که در سند «نقشه جامع علمی کشور» مورد تأکید است.

همچنین این آییننامه در راستای اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان است که به انجمن‌های علمی- دانشجویی به مثابه ظرفیتی برای حضور نخبگان علمی  می‌نگرد.

از اهداف تأسیس انجمن‌های علمی- دانشجویی، ایجاد زمینه‌های مناسب برای شکوفایی استعدادها و بروز خلاقیت علمی دانشجویان و بهره‌گیری از توانمندی ایشان در تحقق و تقویت فضای علمی دانشگاه است. افزایش مشارکت جمعی و داوطلبانه دانشجویان در فعالیت‌های علمی به منظور ترویج فرهنگ کارگروهی، تکمیل رسالت‌های دانشگاه در تربیت نیروی انسانی متخصص توانمند با رویکرد فرصت‌دهی و اعتماد  و همچنین تقویت و تحکیم پیوندهای نظام آموزش عالی با بخش‌های مختلف جامعه و مجامع علمیِ ملی و بین‌المللی از دیگر اهداف تأسیس انجمن‌های علمی- دانشجویی است.

کلیات انجمن علمی- دانشجویی

انجمن‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی صرفاً مجاز به فعالیت‌های علمی غیرسیاسی، غیرحزبی و غیرصنفی و مجاز به فعالیت‌هایی با ابعاد سیاسی و صنفی با رویکرد علمی و تخصصی هستند. هر دانشجوی شاغل به تحصیل در رشته مرتبط با موضوع فعالیت انجمن می‌تواند مطابق این آیین‌نامه به عضویت انجمن درآید و در چارچوب اساسنامه انجمن به فعالیت بپردازد. حداقل تعداد اعضای انجمن پنج نفر است. عضو انجمن موظف به مشارکت فعالانه در فعالیت‌ها و برنامه‌های انجمن است.

اساسنامه انجمن مجموعه‌ای مکتوب شامل اهداف، شرح وظایف، ارکان و تشکیلات، شرایط عضویت و کلیه مقررات اجرایی ویژه یک انجمن  است که در قالب ضوابط کلی این آیین‌نامه تنظیم شده و پس از طی مراحل قانونی به تصویب رسیده باشد. انجمن مطابق اساسنامه خود عمل می‌کند و مفاد اساسنامه نباید مغایر با این آیین‌نامه باشد.

تأیید یا رد اصلاحات اساسنامه انجمن بر عهده معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه است. معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کتباً موافقت یا مخالفت و دلایل مخالفت خود با اصلاحات اساسنامه را با استناد به این آیین‌نامه (حداکثر یک‌ماه پس از دریافت نامه اصلاحات اساسنامه) به انجمن مربوطه ابلاغ می‌نماید. عدم اظهارنظر در مهلت مقرر به منزله موافقت با اصلاحات اساسنامه است. از زمان تصویب اصلاحات اساسنامه، اساسنامه جدید جایگزین اساسنامه پیشین انجمن خواهد شد.

فعالیت‌های علمی شامل فعالیت آموزشی (کارگاه‌ها، کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی علمی و تخصصی)، رویداد علمی، مسابقه، جشنواره، کنفرانس، نشست، سمینار، نمایشگاه، بزرگداشت، گردهمایی علمی و تخصصی، تولید و نشر محتوای علمی همانند نشریه، کتاب، صفحات مجازی، نرم‌افزار، فیلم، مولتی‌مدیا، تابلو یا بُرد، مدیای علمی و تخصصی و فعالیت پژوهشی شامل تحقیق، مطالعه و پژوهش، ترویج و حمایت از کارآفرینی، خلاقیت علمی (اختراع، ابتکار، نوآوری، نوآفرینی) و گفت‌وگوی علمی و تخصصی (هم‌اندیشی، مباحثه، گفت‌وگو، کرسی آزاداندیشی، مناظره، بحث و تبادل نظر، سخنرانی، میزگرد، نقد و نظر، حلقه فکری) همچنین ارتباطات و همکاری‌های علمی (جلسه، بازدید و همکاری مشترک با مراکز و مجموعه‌های علمی، خدماتی، صنعتی، حرفه‌ای یا تخصصی ملی یا بین‌المللی و ارتباط با دانش آموختگان) است.

 ارکان و تشکیلات انجمن‌های دانشجویی

ارکان انجمن شامل مجمع، شورای مرکزی و دبیر انجمن است؛ مجمع انجمن متشکل از تمامی دانشجویان عضو انجمن است که بالاترین رکن تصمیم‌گیری انجمن است. جلسات مجمع انجمن که موضوع آن انتخاب یا استیضاح اعضای شورای مرکزی و یا اصلاح اساسنامه انجمن است، با حضور حداقل دو سوم کل اعضای انجمن رسمیت می‌یابد.

اختیارات و وظایف مجمع انجمن

مجمع انجمن می‌تواند اساسنامه انجمن را در چارچوب آیین‌نامه صادر شده از وزارت علوم، تصویب و اصلاح کند. همچنین تصویب مقررات عضویت در انجمن، تعیین تعداد نفرات شورای مرکزی و انتخاب اعضای آن، نظارت بر حسن عملکرد اعضای شورای مرکزی، تصویب خط‌مشی‌های کلان انجمن و بررسی گزارش عملکرد شورای مرکزی انجمن و نظارت بر امور مالی انجمن از دیگر وظایف مجمع انجمن است.

دانشجویانی که عضو  شورای مرکزی دیگر تشکل‌های دانشجویی اعم از صنفی، سیاسی، ورزشی و فرهنگی هستند؛ محکومیت انضباطی منجر به توبیخ کتبی و درج در پرونده یا بالاتر دارند و یا  در نیم‌سال تحصیلی گذشته  مشروط شده‌اند، نمی‌توانند به عضویت در انجمن دربیایند.

انتهای پیام/4084/ 4122/خ

انجمن علمی تاریخ به دست اولین ورودی‌های دانشگاه علامه متولد شد

انجمن علمی تاریخ به دست اولین ورودی‌های دانشگاه علامه متولد شد

بد نبود قانون انتخابات مجلس را مثل سند آموزش از خارج می‌آوردید

بد نبود قانون انتخابات مجلس را مثل سند آموزش از خارج می‌آوردید

آقای رئیس‌جمهور مدرسه بنگاه اقتصادی نیست!

آقای رئیس‌جمهور مدرسه بنگاه اقتصادی نیست!

شکایت انجمن اسلامی دانشجویان بابل از وزیر سابق بهداشت

شکایت انجمن اسلامی دانشجویان بابل از وزیر سابق بهداشت

سومین فصلنامه انجمن‌هاى اسلامى دانشجويان منطقه بريتانيا منتشر شد

سومین فصلنامه انجمن‌هاى اسلامى دانشجويان منطقه بريتانيا منتشر شد

راه‌اندازی سامانه مدیریت پژوهشی کمیسیون انجمن‌های علمی

راه‌اندازی سامانه مدیریت پژوهشی کمیسیون انجمن‌های علمی

واکنش‌ دانشجویان به هدیه دفتر تحکیم وحدت به یکی از سران فتنه

وزیر اطلاعات درباره مسائل کارگران هفت‌تپه شفاف‌سازی کند

کمک به ملت فلسطین، دغدغه دانشجویی مصطفی/ ماجرای دکتری احمدی‌ روشن

تکنوکرات‌‌ها و قومیت‌‌گراها 2 جریان ضدتوسعه‌ای کردستان هستند

اعتراض یک دانشجو به سخنرانی یک‌طرفه معاون اول رئیس‌جمهور

ما همه مرضیه هاشمی هستیم

بیانیه پایانی انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا+اعضای منتخب

نظامی‌ها کار می‌کنند دیگران روبان‌ها را پاره می‌کنند

افول از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیکتر است

انقلاب اسلامی با وجود تحریم‌ها در اکثر حوزه‌های علمی پیشتاز است

انقلاب اسلامی با وجود تحریم‌ها در اکثر حوزه‌های علمی پیشتاز است

ما همه مرضیه هاشمی هستیم

سخنگوی شورای نگهبان و رئیس مجلس پاسخگوی بسیج دانشجویی خواهند بود

بیانیه پایانی انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا+اعضای منتخب

مدافعان حقوق زنان برای سلب آزادی مرضیه هاشمی ندای اعتراض سر دهند

خبر رفتار وحشیانه پلیس آمریکا را به شیفتگان غرب نشان دهید

افول از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیکتر است

تشکل انقلابی باید پاسدار ارزش‌ها باشد نه نگهبان خود!

قرارگاه راهیان نور برای خادمی رسانه فراخوان داد

حقوق بشر آمریکایی فقط به نفع جاسوس‌ها تلاش می‌کند