چهارشنبه  29  خرداد  1398
سه شنبه , 18 دی 1397 ساعت 12:16

در بیانیه‌ای؛

استانی‌شدن انتخاب گسل‌های قومی را افزایش می‌دهد

انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی و حرفه‌ای کرمانشاه طی نامه‌ای به ریاست مجمع نمایندگان استان کرمانشاه، خواستار رسیدگی به آسیب‌های طرح استانی انتخابات شدند.

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشجویی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی و حرفه‌ای کرمانشاه طی نامه‌ای به ریاست مجمع نمایندگان استان کرمانشاه، خواستار رسیدگی به آسیب‌های  طرح استانی شدن انتخابات را شدند.

در این نامه با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی آمده است: مجلس مركز قانون‌گذاری است، قانون يعنى جاده‌ای كه باز می‌شود تا مسئولان اجرايى از آن جاده حركت كنند و با تلاش خود گوشه و كنار و زواياى كشور را آباد و اصلاح كنند. مستحضرید که اصلاح و ایجاد قوانین جدید درباره انتخابات مجلس یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که این روز‌هاست در دستور کار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرارگرفته است که البته تلاش برای تغییر قانون انتخابات موضوع جدیدی نیست و در دوره‌های گذشته مانند مجلس هشتم و نهم نیز مطرح‌شده، اما اقبال و اهتمام ویژه‌ای برای آن به وجود نیامده است که اکنون شاهد آن هستیم.

در این نامه خطاب به حجت‌الاسلام حسینی کیا آمده است: درحالی‌که رهبر انقلاب سال ۹۵ سیاست‌های کلی انتخابات را ابلاغ کردند و انتظار می‌رفت کمیسیون شورا‌ها در مجلس و وزارت کشور در دولت به‌عنوان متولیان امر انتخابات در کشور، پوست‌اندازی سیستم فرسوده انتخابات را زودتر وجدی‌تر آغاز می‌کردند. اکنون بامطالعه طرح پیشنهادی اصلاح قانون انتخابات اگرچه نقاط مثبت اندکی دارد اما اشکالات متعددی در آن دیده می‌شود که به منافع ملی و ثبات سیاسی و اجتماعی کشور آسیب می‌زند. اولین آسیب طرح احتمال کاهش مشارکت مردمی است. از آنجاکه ممکن است نظر اکثریت مردم حوزه‌های انتخابیه کوچک در مقایسه با شهرستان‌های پرجمعیت نادیده گرفته شود نسبت به صندوق‌های رأی ناامید شده و حضورشان در انتخابات را مؤثر نخواهند دید.

در این نامه نوشته شده است: اشکال دوم اینکه اقلیت‌ها در استان‌های مختلف نمی‌توانند در مجلس عرض‌اندام کنند و این موضع گسل‌های قومی و مذهبی را فعال می‌کند و ضمن سرخوردگی برای اقلیت‌ها، مشارکت آن‌ها را کاهش می‌دهد. تحمیل شدن نظر مردم استان به شهرستان در برخی نقاط به‌شدت موجب ناراحتی مردم خواهد شد و گسل‌های مذهبی، قومی و امنیتی تحریک خواهد شد. آسیب سوم این است که این طرح به افزایش اثر پول و لابی‌گری‌های سیاسی کمک می‌کند، وقتی مناسبت‌ها را در سطح استان آوردیم مسلماً مسئله و تأثیرگذاری پول در این حوزه افزایش پیدا می‌کند و لابی‌گری‌های سیاسی هم قوت خواهد گرفت و فضای انتخابات ناسالم‌تر از گذشته خواهد شد.

در پایان این نامه آمده است: تصویب این طرح ورود به مجلس به لابی‌گری باشخصیت‌های سیاسی و گروه‌ها پیوند خواهد خورد و در این صورت نقش پول و امکانات پررنگ‌تر از گذشته خواهد بود. قانون انتخابات از طرفی فضای سیاسی و اجتماعی را به‌شدت رادیکال و دوقطبی کرده و با حذف مطلق اکثریت شکاف‌های اجتماعی تقویت می‌شود. لازم است گروه‌های مختلف سیاسی از اصلاح‌طلب تا اصولگرا با نگاهی ملی و فراجناحی در مقابل تصویب این طرح بایستند.

 انتهای پیام/4107/4108/

 

http://ana.ir/i/350644
اعتراض بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران به رئیس مجلس

اعتراض بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران به رئیس مجلس

سفارش دین اسلام عامل تحصیل دانشجوی 78ساله

سفارش دین اسلام عامل تحصیل دانشجوی 78ساله

بد نبود قانون انتخابات مجلس را مثل سند آموزش از خارج می‌آوردید

بد نبود قانون انتخابات مجلس را مثل سند آموزش از خارج می‌آوردید

چفیه مرحوم جلال‌فرد به برگزیده جشنواره عمار اعطا می‌شود

چفیه مرحوم جلال‌فرد به برگزیده جشنواره عمار اعطا می‌شود

 دفتر تحکیم وحدت به یکی از سران فتنه هدیه‌ داد

دفتر تحکیم وحدت به یکی از سران فتنه هدیه‌ داد

تعداد اخبار امروز گروه : 7 خبر