565819
دوشنبه  30  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 01 خرداد 1397 ساعت 12:15

دانشگاه آزاد اسلامی در ایستگاه سی‌وششم؛

اخگرپور: توسعه دانشگاه آزاد مانع از مهاجرت متقاضیان تحصیل در آموزش عالی شده است

دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در نظام‌های رتبه‌بندی علمی جایگاه مناسبی دارد، گفت: دانشگاه آزاد همپای دانشگاه‌های مطرح کشور در موارد علمی حرکت کرده و در برخی موارد حتی از آنها پیشی گرفته و ورود تخصصی داشته است. 

حسین اخگرپور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، اظهار کرد: تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی که یک اقدام مثبت و مبارکی در آموزش عالی کشور بود و تاثیر بسزایی در افزایش سطح سواد و رشد علمی ایران داشته است.

وی افزود: نمی‌توان سهم بسزای دانشگاه آزاد اسلامی را در پیشرفت جایگاه علمی کشور نادیده گرفت، این دانشگاه در کنار دانشگاه‌های وزارت علوم و وزارت بهداشت همواره نقش موثری ایفا کرده است.

دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان تصریح کرد: یکی از مزایای دانشگاه آزاد اسلامی این است که توانسته حتی در دورترین شهرستان‌هایی که امکان تاسیس دانشگاه‌های دولتی وجود ندارد؛ واحد دانشگاهی راه‌اندازی و به تمام مردم کشور خدمت‌رسانی کند.

اخگرپور با اشاره به مشکل کمبود دانشجویان در سال‌های اخیر عنوان کرد: مشکلی که در حال حاضر وجود در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد دارد و در آینده نیز بیشتر با این مشکل مواجه خواهد بود، موضوع کمبود متقاضی ورود به آموزش عالی و خالی ماندن صندلی‌ها نسبت به سال‌های گذشته است که مسئولین دانشگاه باید راهکار و تدبیر اساسی برای این موضوع در نظر بگیرند تا هم از پتانسیل‌های دانشگاه آزاد اسلامی استفاده شود و هم ضربه‌ای بر دانشگاه وارد نشود.

این دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی درباره کیفیت علمی دانشگاه گفت:‌ چنانچه در نظام‌های رتبه‌بندی علمی شاهد هستیم، همواره دانشگاه آزاد اسلامی در بین دانشگاه‌های خوب کشور حضور داشته است و جای شکر دارد که این دانشگاه، همپای دانشگاه‌های دیگر در موارد علمی حرکت کرده و در برخی موارد حتی از آنها پیشی گرفته و ورود تخصصی داشته است.

به گفته اخگرپور باتوجه به ظرف زمانی که در آن قرار داریم باید تغییر رویه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی اتفاق بیافتد و این دانشگاه به سمت تخصص محوری پیش برود، به عبارت دیگر دانشگاه آزاد اسلامی باید برخی رشته‌های کاربردی را برگزیند و ورود تخصصی به آنها داشته باشد.

وی اضافه کرد: برخی رشته‌ها در دانشگاه‌های دولتی ایران، فقط تا مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد وجود دارد چه بهتر که دانشگاه آزاد اسلامی با زیرساخت‌ها و امکاناتی که دارد فضا را برای مقاطع بالاتر این رشته‌ها مهیا کند، این کار باعث جلوگیری از مهاجرت دانشجویان آن رشته‌ها به خارج از کشور خواهد شد.

دبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشراه به تغییر وتحولات مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با تغییر رویکردی که در مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شده، گفتمان انقلابی در دانشگاه حاکم شده است که تاکید بر قانون‌محوری در برنامه‌ها و فعالیت‌ها دارد. انشالله بتوانند با توجه به برنامه‌هایی که در نظر دارند دانشگاه را به سرمنزل مقصود برسانند و برنامه‌ها و فعالیت‌های ماندگاری برای مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کنند.

اخگرپور همچنین درباره فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در دوران مدیریتی جدید گفت: یکی از اصلی‌ترین مواردی که مجموعه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی باید به آن توجه داشته باشد این است که رویکردهای فرهنگی که در دانشگاه آزاد وجود داشته است با رویکردهای وزارت علوم و بهداشت یکسان نبوده و مشکلات دانشگاه آزاد اسلامی ریشه‌ای و بنیادی است و برای حل این مشکلات در زمینه‌های فرهنگی، علمی، آموزشی و ... باید راهکارهای اساسی داشت.

این دانشجوی دانشگاه آزاد درباره رویکرد مدیریت فرهنگی دانشگاه در حمایت از تشکل‌های دانشجویی اظهار کرد: تا کنون رویکرد مثبتی نسبت به تمام دفاتری که در دانشگاه آزاد اسلامی حضور دارند، بوده است اما هنوز تا نقطه آرمانی و مطلوب فاصله بسیاری وجود دارد. تاکنون حمایت‌های قابل ستایشی شده است و امید داریم این رویکرد حفظ شود و ارتقا پیدا کند.

وی در پایان گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران آزادی بیان موج می‌زند و در دوران جدید دانشگاه آزاد اسلامی نیز به هیچ وجه تا کنون پیش نیامده است که فردی بخواهد در قالب قانون اظهار نظری بکند و با مشکل مواجه شود.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

معاون فرهنگی- سیاسی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‌ها منصوب شد

همه دانشجویان متقاضی سفر اربعین وام یک میلیون تومانی می‌گیرند

حضور روحانی در دانشگاه تهران فضا را امنیتی کرد

دعوت از یک نماينده مجلس برای شركت در مناظره

ارمغان تفکر آخوندی حقارت و ذلت کشور بود

پشت پرده بندبازی سیاسی دولت‌زنان به اسم افزایش سن ازدواج

نقش تأثیرگذار حشدالشعبی در پساداعش/ روایتی از چینش سیاسی عراق پس از انتخابات

بعد از گفتن ۳۰ ویژگی خود، سمت روابط عاطفی بروید

بیش از هزار و 970 بازنشسته در مقامات کشوری وجود دارد

تقلا برای ساکت کردن منتقدان زیبنده دولت نیست

لزوم معرفی استاندار جدید تهران در اسرع وقت

لزوم استفاده از ظرفیت علمی کشورهای شرقی/ غربی‌ها دستاوردهای خود را در اختیار ایران نمی‌گذارند

برپایی موکب مشترک دانشجویان ایرانی با مردم عراق

ارمغان تفکر آخوندی حقارت و ذلت کشور بود

نشست آشنايی با تشكل جامعه اسلامی دانشجويان

تفاوت‌های تمدنی شرق و غرب ناشی از خاستگاه آنها است

بی‌تدبیری مسئولان را نباید به حساب ناکارآمدی نظام گذاشت

نشست تحلیلی جوانگرایی در تحقق دولت اسلامی- جامعه اسلامی

نشست هم‌اندیشی چرا شفافیت

تقلا برای ساکت کردن منتقدان زیبنده دولت نیست

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه