566117
دوشنبه  30  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 08 اسفند 1396 ساعت 13:57

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشورمطرح کرد:

خطر پیاده شدن فرهنگ نقد ناپذیری و مصونیت ائمه جمعه/ نسبت دادن فعالیت‌های دفتر امام جمعه به رهبری ظلم آشکار است

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشوردر نامه‌ای خطاب به به رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور نوشت:آنچه مسئله است پیاده شدن فرهنگ و گفتمانی تحت عنوان نقد ناپذیری و مصونیت ائمه جمعه در سطح استان تحت عناوین مختلف است که خطر اصلی است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در نامه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور به ‌‌حجت الاسلام علی اکبری پیرامون‌ ظلم آشکار برخی ائمه جمعه به رهبری آمده است: «ضمن عرض خدا قوت و آرزوی توفیق خدمتگزاری برای شما و مجموعه همکارانتان ، نیک مستحضر هستید اخیرا مطالبی پیرامون نوع زندگی و روحیات برخی ائمه جمعه در برخی استان‌ها در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که واکنش بسیاری از فعالان دلسوز و انقلابی کشور را به دنبال داشت.

پیرو مطلب یاد شده نکاتی به ذهن دانشجویان بسیجی رسید که در ذیل اشاره می‌شود:

۱- در وهله اول این سطح از حساسیت و پیگیری نسبت به رعایت ارزش های انقلاب در میان نسل جوانان مومن و انقلابی امر مبارکی است که نباید نادیده گرفته شود و همین روحیه رصد دقیق و حساسیت مضاعف در نقد نهادهای انقلابی سبب پویایی جریان ارزشی و تقویت اعتماد عمومی خواهد بود. و این پدیده ای قابل ستایش و ممدوح است.

۲-نکته دوم آن است که اخیرا اتفاقات مثبت بسیار زیادی در سطح دفاتر ائمه جمعه سطح کشور روی داده است که آنها نیز از چشم رسانه های انقلابی دور نمانده و به کرات به آن اشاره شده است. مردمداری و رسیدگی به مشکلات مردم و حفظ روحیه ساده زیستی در سبک زندگی که اخیرا در نماز جمعه تبریز، اردبیل، کرج، سرپل ذهاب و... به شکل پررنگ‌تری قابل مشاهده بوده است که تحسین همه جریانات را نیز به دنبال داشته است

۳-آنچه که در این مرقومه مد نظر نگارندگان است لزوما معطوف به ماشین گران قیمت فلان امام جمعه و سبک زندگی اش و یا فعالیت های اقتصادی امام جمعه ای دیگر به نام رهبر معظم انقلاب نیست. چه بسا آقایان برای هر کدام از آنها بتوانند توجیهی هم ارائه کنند. هرچند ممکن است در موارد بالا لزوما جرم هم اختلاف نیفتد اما حتما استحضار دارید آنچه مذموم و ناپسند است لزوما نباید جرم و خلاف قانون باشد.

آنچه مسئله است پیاده شدن فرهنگ و گفتمانی تحت عنوان نقد ناپذیری و مصونیت ائمه جمعه در سطح استان تحت عناوین مختلف است که خطر اصلی است. قطعا دانشجویان متوجه حرمت و شانیت این جایگاه در استان ها هستند اما اینکه از این محدوده به عنوان منطقه ای مین گذاری شده یاد شود که هر آنکس به آن نزدیک شود از بین خواهد رفت در مرحله اول خود تضعیف کننده همین جایگاه رفیع است و اگر مسئولین نهادهای انقلابی خود طلایه دار تقویت فرهنگ پاسخگویی چه در کلام و چه در عمل نباشند نمیتوان از سایر ارگان ها انتظار بیشتری داشت. که این مهم حتی در بیانیه ای که امروز توسط امام جمعه مذکور منتشر شد ملاحظه شده است که جای بسی تقدیر و امید است.

خطر دومی که این جایگاه را تهدید می‌کند نسبت دادن همه اعمال و فعالیت های دفتر امام جمعه به شخص رهبر معظم انقلاب است. چنانچه اخیرا در یکی از استان های شمالی کشور مشاهده است که فعالیت ناکارآمد یک مجتمع تجاری منصوب به امام جمعه که نارضایتی برخی از اقشار عمومی مردم را به دنبال داشته است توسط شخص ایشان به رهبری نسبت داده میشود که ظلم آشکار است و چنین هزینه ای از نام رهبری در تریبون های عمومی بسیار خسارت بار خواهد بود و نیاز به رسیدگی جدی دارد.

۴- آنچه از مجموع موارد بالا به دست می آید آنست که تحقق رسالت اصلی ائمه جمعه در سطح کشور در گرو مردم داری، همراهی با طبقه محرومین،پرهیز از مانور تجمل و اشرافیگری، دوری و اعراض از افراد حاشیه دار، پرهیز از فعالیت های اقتصادی گسترده، توجه به چالش های اصلی استان و مهم تر از همه پذیرش انتقادات و پیشنهادات جریانات دلسوز و انقلابی در آن منطقه و توجه به ارتباط مستمر با بدنه عمومی مردم است که اگر هر کدام از موارد بالا رعایت نشود خود تضعیف شان و حرمت این جایگاه رفیع است. چه بسا جریانات معاند،معارض و یا منفعت طلبی در منطقه ای وجود داسته باشند که از کوچکترین روزنه ها قصد تخریب و تهمت داشته باشند و آنچه در مرحله اول واجب است بستن روزنه هایی است که این اتهامات را تقویت میکند

نهایتا دانشجویان انقلابی از حضرتعالی به عنوان شخصیتی که وظیفه خطیر سیاستگذاری و ترسیم راهبردهای کلان اداره سنگر نماز جمعه را به دوش میکشید مطالبه آن را دارند که به موارد بالا توجه بیشتری صورت گرفته و در تنظیم اهداف عالی آن نهاد مورد عنایت قرار بگیرد. قطعا بدنه غالب ائمه جمعه در سراسر کشور از عناصر دلسوز، مومن و متعهد به انقلاب تشکیل شده است. و دانشجویان انقلابی از هر تشکل و گروهی خود را موظف به همکاری و یاری رسانی به همه ائمه جمعه میدانند که همین انتقادات نیز از مصادیق همیاری و کمک رسانی است.»

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

معاون فرهنگی- سیاسی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‌ها منصوب شد

همه دانشجویان متقاضی سفر اربعین وام یک میلیون تومانی می‌گیرند

حضور روحانی در دانشگاه تهران فضا را امنیتی کرد

دعوت از یک نماينده مجلس برای شركت در مناظره

ارمغان تفکر آخوندی حقارت و ذلت کشور بود

پشت پرده بندبازی سیاسی دولت‌زنان به اسم افزایش سن ازدواج

نقش تأثیرگذار حشدالشعبی در پساداعش/ روایتی از چینش سیاسی عراق پس از انتخابات

بعد از گفتن ۳۰ ویژگی خود، سمت روابط عاطفی بروید

بیش از هزار و 970 بازنشسته در مقامات کشوری وجود دارد

تقلا برای ساکت کردن منتقدان زیبنده دولت نیست

لزوم معرفی استاندار جدید تهران در اسرع وقت

لزوم استفاده از ظرفیت علمی کشورهای شرقی/ غربی‌ها دستاوردهای خود را در اختیار ایران نمی‌گذارند

برپایی موکب مشترک دانشجویان ایرانی با مردم عراق

ارمغان تفکر آخوندی حقارت و ذلت کشور بود

نشست آشنايی با تشكل جامعه اسلامی دانشجويان

تفاوت‌های تمدنی شرق و غرب ناشی از خاستگاه آنها است

بی‌تدبیری مسئولان را نباید به حساب ناکارآمدی نظام گذاشت

نشست تحلیلی جوانگرایی در تحقق دولت اسلامی- جامعه اسلامی

نشست هم‌اندیشی چرا شفافیت

تقلا برای ساکت کردن منتقدان زیبنده دولت نیست

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه