844524
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پنجشنبه , 19 بهمن 1396 ساعت 12:32

یک جامعه‌شناس در گفت‌وگو با آنا مطرح کرد؛

کانال‌های «کراش‌یاب» ابزاری برای بیان علاقه جوانان/ دانشجویان مراقب تهدیدات فضای مجازی باشند

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه‌ تهران تاکید کرد: جوانان به ویژه دختران باید در ابراز علاقه خود در فضای مجازی و کانال‌های کراش‌یاب مراقب تهدیدات فضای مجازی و افراد سوءاستفاده‌گر باشند تا در دام آنان نیفتند.

دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره کراش اظهار کرد: پیام‌های عاشقانه و دوستت دارم به صورت کتبی و شفاهی از قدیم بوده است؛ یعنی جوانان ابراز علاقه خودشان را به صورت‌های مختلف به یکدیگر منتقل می‌کردند اما با پیشرفت تکنولوژی ارسال چنین پیام‌هایی تغییر کرده و به نوعی امروزی و براساس فضای مجازی صورت می‌گیرد.

این جامعه شناس در ادامه توضیح داد: در گذشته جوانان، دختران و پسران ابراز علاقه خودشان به صورت غیرمستقیم ابراز می‌کردند، اصطلاحا به در می‌گفتند که دیوار بشنود یا به صورت ایما و اشاره یا نامه به یکدیگر می‌رساندند اما امروزه جوانان و روش‌های ابراز علاقه دختران و پسران نسبت به یکدیگر تغییر کرده است و ترجیح می‌دهند به جای نامه از راه فضای مجازی که فکر می‌کنند فضای امن تری برایشان است به آن فردی که علاقه دارند احساس خود را بیان کنند.

قرایی‌مقدم هشدار داد: جوانان و دانشجویان باید مراقب باشند که شاید پیام‌های آنان در فضای مجازی مورد سوءاستفاده قرار گیرد، فریب بخورند و در دام پیام‌های ابراز علاقه در کانال‌های کراش‌یاب بیفتند. در نتیجه زندگی دانشجویی و شخصی آن‌ها دچار یکسری گرفتاری‌ها شود و زندگیشان از بین برود.

به گفته این جامعه شناس، جوانان به ویژه دختران باید در ابراز علاقه خود نسبت به پسران آن هم در فضای مجازی و کانال‌های کراش‌یاب مراقب تهدیدات فضای مجازی و افراد سوءاستفاده‌گر نیز باشند تا در دام آنان نیفتند.

جوانان هر از گاهی اخبار حوادث جراید و رسانه‌ها را مطالعه کنند

قرایی‌مقدم در ادامه به جوانان توصیه کرد: از جوانان، دختران و پسران می‌خواهم در فضای مجازی و ارسال پیام عاشقانه و ابراز علاقه مراقب باشند و از آنان می‌خواهم هر از گاهی اخبار حوادث جراید و رسانه‌ها را مطالعه کنند و ببینند که بسیاری از دختران و پسران جوان چگونه در دام عده‌ای سوءاستفاده‌گر افتادند و گرفتار شدند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، «کِراش» - Crush - از آن کلمه‌های خارجی است که حالا چندسالی است به دایره لغات جوانان داخلی اضافه شده‌است؛ کراش در مورد کسی است که به دیگری علاقه‌مند شده اما طرف مقابلش از چیزی خبر ندارد. اخیرا دانشجوهای ایرانی در فضای مجازی «کراش‌یاب» راه انداخته‌اند تا این بار بجای جزوه و فضای واقعی، در دنیای مجازی بهم «نَخ» بدهند. گزارش آنا از شیوع این پدیده در دانشگاه‌ها را مطالعه کنید.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

معاون فرهنگی- سیاسی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‌ها منصوب شد

همه دانشجویان متقاضی سفر اربعین وام یک میلیون تومانی می‌گیرند

حضور روحانی در دانشگاه تهران فضا را امنیتی کرد

دعوت از یک نماينده مجلس برای شركت در مناظره

ارمغان تفکر آخوندی حقارت و ذلت کشور بود

پشت پرده بندبازی سیاسی دولت‌زنان به اسم افزایش سن ازدواج

بعد از گفتن ۳۰ ویژگی خود، سمت روابط عاطفی بروید

بیش از هزار و 970 بازنشسته در مقامات کشوری وجود دارد

تقلا برای ساکت کردن منتقدان زیبنده دولت نیست

لزوم استفاده از ظرفیت علمی کشورهای شرقی/ غربی‌ها دستاوردهای خود را در اختیار ایران نمی‌گذارند

کانون بازنشستگان را دروازه انتخاب استاندار نکنید

70 دانشجوی این دانشگاه برای پیاده‌روی اربعین اعزام شده‌اند

نشست آشنايی با تشكل جامعه اسلامی دانشجويان

لزوم استفاده از ظرفیت علمی کشورهای شرقی/ غربی‌ها دستاوردهای خود را در اختیار ایران نمی‌گذارند

تفاوت‌های تمدنی شرق و غرب ناشی از خاستگاه آنها است

لزوم معرفی استاندار جدید تهران در اسرع وقت

نشست هم‌اندیشی چرا شفافیت

تقلا برای ساکت کردن منتقدان زیبنده دولت نیست

برپایی موکب مشترک دانشجویان ایرانی با مردم عراق

ارمغان تفکر آخوندی حقارت و ذلت کشور بود

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه