844818
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 18 بهمن 1396 ساعت 11:38

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان یزد:

رمز موفقیت پیگیری مطالبات مردم، دوری از نگاه سیاسی و جناحی است

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد و دبیر شورای تبیین مواضع بسیج استان، رمز موفقیت جنبش دانشجویی را پیگیری مطالبات مردم، دور از نگاه سیاسی و جناحی دانست.

دانش‌میر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره پیگیری مطالبات مردم توسط جنبش دانشجویی اظهار کرد: فاصله‌ای بین گفتمان تشکل‌ها وگفتمان مردم ایجاد شده است. متاسفانه تشکل‌ها به حاشیه بیشتر می‌پردازند و در موجی که سیاستمداران ایجاد کرده‌اند سوار می‌شوند.

وی ادامه داد: به همین دلیل از روزی که بحث پیگیری مطالبات پیش کشیده شد، سعی کردیم، به سمت پیگیری مطالبات مردمی برویم. به عنوان مثال مساله کارخانه‌ فولاد یزد که قرار بود شرکت هندی در آن سرمایه‌گذاری کند، اما خبرهایی به گوش رسید که این شرکت قصد دارد نیروی کار را نیز از هند بیاورد و کارگران هموطن خودمان بیکار می‌شدند، در این موضوع ورود کردیم و موضوع خوشبختانه فیصله پیدا کرد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد گفت: موارد دیگر اینچنینی مانند حاشیه‌نشینی بود که مکاتباتی با امام جمعه یزد داشتیم، نامه‌ای برای دیدار با استاندار داشتیم که مطالبات مردم را با او درمیان بگذاریم.

دانش‌میر درباره عملکرد جنبش دانشجویی در سال‌های اخیر نسبت بیان کرد: من اعتقادم دارم دیگر چیزی به نام جنبش دانشجویی وجود ندارد و جنبش دانشجویی که در حال حاضر هست تنها حیات نباتی دارد، فراز و فرودی که در اوایل انقلاب وجود داشت و جریان دانشجویی حتی به عنوان رهبر برخی اتفاقات، مردم را به دنبال خود همراه می‌کرد و آن جریان‌سازی‌های جنبش دانشجویی دهه اول انقلاب دیگر وجود ندارد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد درباره دلیل افول جنبش دانشجویی تصریح کرد: دلیل اصلی ضعیف شدن جنبش دانشجویی نسبت به گذشته این است که دانشجویان به مسائل حاشیه‌ای زیاد پرداخته‌اند و سیاسی‌کاری جنبش‌های دانشجویی افزایش یافته است.

وی درباره تاثیر مطالبه‌گری جنبش دانشجویی گفت: پیگیری مطالبات، بازخوردی که ما می‌خواستیم داشته است. باید بررسی کرد که آیا اثرگذاری خواهد داشت یا خیر؟ این موضوع تمام قد به خود جنبش‌های دانشجویی بازمی‌گردد، که هرجایی قرار است مطالبه‌ کنیم اولا باید بررسی کرد چقدر بر آن موضوع اشراف داریم و می‌توانیم به صورت تخصصی آن را پیگیری کنیم یا اینکه فقط می‌خواهیم برای رفع تکلیف به صورت سطحی پیگیری کنیم.

دانش‌میر افزود: اگر به صورت تخصصی مطالبات استانی را دنبال کنیم و پای حرف کارگر، کشاورز، کارخانه‌دار و هرقشری که مشکل دارد بنشینیم و دغدغه‌های آنها را بشنویم و مطمئن و دقیق نزد مسئول برویم راه گریزی برای مسئول وجود ندارد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد درباره تاثیرگذاری مطالبات دانشجویی بیان کرد: دانشجو تصمیم‌گیر نیست، بلکه تصمیم‌ساز است، در جایی که دانشجو وارد عرصه عملی شده، خوب عمل کرده است، به عنوان مثال در اقتصاد مقاومتی که به واقع بسیج دانشجویی از دولت نیز در این زمینه پیش افتاده و اقدامات خوبی انجام داده است. دانشجو فقط در حد تصمیم‌ساز است و نمی‌تواند به عمل ورود کند.

وی افزود: در عرصه تصمیم‌سازی‌ها اقدامات خوبی توسط تشکل‌های دانشجویی در سطح کشور انجام شده است.

سیاسی‌کاری یکی از آفت‌های که جنبش‌های دانشجویی

دانش‌میر با انتقاد از سیاسی‌کاری تشکل‌های دانشجویی گفت: یکی از آفت‌هایی که جنبش‌های دانشجویی به آن مبتلا شده‌‌اند سیاسی‌کاری است که واقعا سم است. جنبشی که دنبال سیاسی‌کاری باشد و صرفا پیگیر مطالبات سیاسی باشد، سودی ندارد وفقط سکوی پرتاب است و خروجی دیگری ندارد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد بیان کرد: رمز موفقیت پیگیری مطالبات مردم، دور از نگاه سیاسی و جناحی است. اگر واقعا ادعا داریم که تشکل انقلابی هستیم نباید به جریانات چپ و راست نگاه کنیم. نگاه انقلابی رفع دغدغه و درد مردم است نه پرچمداری جناح‌های سیاسی.

وی اضافه کرد: پیگیری مطالبات مردم یک بعد موضوع است، زمانی مساله‌ای وجود که شاید دغدغه و مطالبه کل مردم نباشد اما موضوع مهمی برای کشور باشد به عنوان مثال لایحه خدمات کشوری که دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و دانشجو معلمان با تصویب این قانون ضربه می‌خورند.

دانش‌میر در پایان گفت: متاسفانه گاهی اوقات سیاسیون از جنبش دانشجویی به عنوان تریبون استفاده می‌کنند و این باعث بی‌اعتمادی مردم به جنبش دانشجویی می‌شود و اگر داعیه‌دار انقلابی بودن هستیم باید انقلابی عمل کنیم و استقلال فکری، سیاسی و فرهنگی داشته باشیم.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

معاون فرهنگی- سیاسی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‌ها منصوب شد

همه دانشجویان متقاضی سفر اربعین وام یک میلیون تومانی می‌گیرند

حضور روحانی در دانشگاه تهران فضا را امنیتی کرد

دعوت از یک نماينده مجلس برای شركت در مناظره

ارمغان تفکر آخوندی حقارت و ذلت کشور بود

پشت پرده بندبازی سیاسی دولت‌زنان به اسم افزایش سن ازدواج

بعد از گفتن ۳۰ ویژگی خود، سمت روابط عاطفی بروید

بیش از هزار و 970 بازنشسته در مقامات کشوری وجود دارد

تقلا برای ساکت کردن منتقدان زیبنده دولت نیست

لزوم استفاده از ظرفیت علمی کشورهای شرقی/ غربی‌ها دستاوردهای خود را در اختیار ایران نمی‌گذارند

کانون بازنشستگان را دروازه انتخاب استاندار نکنید

70 دانشجوی این دانشگاه برای پیاده‌روی اربعین اعزام شده‌اند

نشست آشنايی با تشكل جامعه اسلامی دانشجويان

لزوم استفاده از ظرفیت علمی کشورهای شرقی/ غربی‌ها دستاوردهای خود را در اختیار ایران نمی‌گذارند

تفاوت‌های تمدنی شرق و غرب ناشی از خاستگاه آنها است

لزوم معرفی استاندار جدید تهران در اسرع وقت

نشست هم‌اندیشی چرا شفافیت

تقلا برای ساکت کردن منتقدان زیبنده دولت نیست

برپایی موکب مشترک دانشجویان ایرانی با مردم عراق

ارمغان تفکر آخوندی حقارت و ذلت کشور بود

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه