660064
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

شنبه , 07 بهمن 1396 ساعت 10:31

رئیس دانشگاه تهران در گفت‌وگو با آنا:

مهاجرت نخبگان برای شغل، جایگاه و زندگی بهتر چیز عجیبی نیست

رئیس دانشگاه تهران می‌گوید: مهاجرت به کشورهای دیگر برای شغل، جایگاه و زندگی بهتر، در دنیا چیز عجیبی نیست و در بسیاری از کشورها چنین مهاجرت‌هایی رخ می‌دهد، رفتن نخبگان به خارج یا ادامه تحصیل آنان در کشورهای دیگر به معنای قهر جوانان نیست زیرا آنان به دنبال شرایط و زندگی بهتر هستند.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، دلایل مهاجرت دانشجویان، فارغ‌‌التحصیلان و نخبگان ایرانی به خارج از کشور را به چند شیوه تقسیم‌بندی کرد و افزود: تعداد زیادی از نخبگان برای ادامه تحصیل و کسب تجربیات از ایران به کشوری دیگر می‌روند و بعد از فارغ‌التحصیلی هم به کشورشان بر‌می‌گردند که در اصطلاح به نوع شیوه چرخش نخبگان می‌گویند.

وی با بیان اینکه بسیاری از نخبگان بعد از فارغ‌التحصیلی به کشورشان بر‌می‌گردند، گفت: اکثر دانشگاه‌های دنیا از دانشجویان دوره دکتری حمایت مالی می‌کنند که این مساله برای دانشجو یک پشتوانه مالی به حساب می‌آید و هم می‌تواند در دانشگاهی خوب تحصیل کند. اکثر اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها افرادی هستند که در دانشگاه‌های خارجی تحصیل کردند و بعد از فارغ‌التحصیلی به کشور بازگشتند.

نیلی احمدآبادی در ادامه سخنان خود به یکی دیگر از شیوه‌های خروج نخبگان از کشور اشاره کرد و افزود: گروه دوم افرادی هستند که بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های خارجی به کشورشان باز نمی‌گردند و در آنجا به زندگی شخصی و کاری خودشان ادامه می‌دهند.

جایگاه اجتماعی برای انسان‌های متفکر و نخبه مهم است

رئیس دانشگاه تهران گفت: به عقیده من اگر فردی در دوران تحصیل، زندگی و روابط اجتماعی دچار مشکل نشود معمولا با کشورشان قطع رابطه نمی‌کنند به این معنا که نوع رفتن آنان از کشور مهم است و اگر با خاطری رنجیده ایران را ترک کنند کمتر تمایل دارند که به کشورشان بیایند.

وی با تاکید بر اینکه در دنیا بخشی از مهاجرت‌ها به خارج از کشور امری طبیعی به حساب می‌آید، افزود: افراد به خصوص تحصیل‌کردگان و نخبگان به دنبال زندگی و شرایط بهتری هستند و تصمیم به مهاجرت می‌گیرند؛ این مساله در همه جای دنیا رخ می‌دهد و صرفا در ایران اتفاق نمی‌افتد. اما ما جهت حفاظت از سرمایه‌های انسانی تحصیل‌کرده و نخبه باید شرایط کار و زندگی بهتر را برای آنان در کشور فراهم کنیم چراکه جایگاه اجتماعی برای انسان‌های متفکر و نخبه مهم به حساب می‌آید.

مهاجرت نخبگان به معنای قهر جوانان نیست

نیلی احمدآبادی در بخش دیگری از سخنان خود به استقبال کشورهای خارجی از پذیرش فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: آن طوری که ما مشاهد کردیم کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی نظیر آلمان، سوئیس، آمریکا و کانادا به فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران پذیرش می‌دهند و از حضور آنان برای ادامه تحصیل در کشور و دانشگاه‌هایشان استقبال می‌کنند.

رئیس دانشگاه تهران در پایان تاکید کرد: مهاجرت به کشورهای دیگر برای شغل، جایگاه و زندگی بهتر، در دنیا چیز عجیبی نیست و در بسیاری از کشورها چنین مهاجرت‌هایی رخ می‌دهد. به عبارتی رفتن نخبگان به خارج یا ادامه تحصیل آنان به کشورهای دیگر به معنای قهر جوانان نیست زیرا آنان به دنبال شرایط و زندگی بهتر هستند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

معاون فرهنگی- سیاسی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‌ها منصوب شد

همه دانشجویان متقاضی سفر اربعین وام یک میلیون تومانی می‌گیرند

حضور روحانی در دانشگاه تهران فضا را امنیتی کرد

دعوت از یک نماينده مجلس برای شركت در مناظره

ارمغان تفکر آخوندی حقارت و ذلت کشور بود

پشت پرده بندبازی سیاسی دولت‌زنان به اسم افزایش سن ازدواج

نقش تأثیرگذار حشدالشعبی در پساداعش/ روایتی از چینش سیاسی عراق پس از انتخابات

بعد از گفتن ۳۰ ویژگی خود، سمت روابط عاطفی بروید

بیش از هزار و 970 بازنشسته در مقامات کشوری وجود دارد

لزوم استفاده از ظرفیت علمی کشورهای شرقی/ غربی‌ها دستاوردهای خود را در اختیار ایران نمی‌گذارند

اعزام 70 دانشجوی زاهدانی به پیاده‌روی اربعین

لزوم معرفی استاندار جدید تهران در اسرع وقت

ارمغان تفکر آخوندی حقارت و ذلت کشور بود

نشست آشنايی با تشكل جامعه اسلامی دانشجويان

لزوم استفاده از ظرفیت علمی کشورهای شرقی/ غربی‌ها دستاوردهای خود را در اختیار ایران نمی‌گذارند

تفاوت‌های تمدنی شرق و غرب ناشی از خاستگاه آنها است

بی‌تدبیری مسئولان را نباید به حساب ناکارآمدی نظام گذاشت

نشست هم‌اندیشی چرا شفافیت

تقلا برای ساکت کردن منتقدان زیبنده دولت نیست

برپایی موکب مشترک دانشجویان ایرانی با مردم عراق

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه