727962
پنجشنبه  22  آذر  1397
سه شنبه , 23 آبان 1396 ساعت 12:56

آنا گزارش می‌دهد:

حضور پرشور دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برای کمک به زلزله‌زدگان

دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با اقداماتی نظیر اعزام تیم‌های پزشکی و گلریزان و ارسال غذا و اقلام مصرفی برای زلزله‌زدگان به یاری آن‌ها شتافتند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در پی حادثه زلزله که در منطقه غرب کشور در استان‌های کرمانشاه، ایلام، کردستان و همدان اتفاق افتاد تمام مردم کشور به یاری آسیب‌دیدگان و بازماندگان حادثه شتافتند. در همین راستا دانشجویان دانشگاه‌های مختلف از سراسر کشور در حد توان خود به امدادرسانی‌ زلزله‌زدگان پرداختند.

دانشجویان دانشگاه‌‌های علوم پزشکی با توجه به تخصص در امداد و نجات و انجام امور پزشکی، سعی کردند با اعزام تیم‌های پزشکی به منطقه حادثه دیده، نقش خود را در کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان ایفا کنند.

دانشجویان علوم پزشکی شهید بهشتی به مناطق زلزله‌زده غرب کشور اعزام می‌شوند

بر همین اساس بسیج دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فراخوانی برای جذب نیروهای متخصص پزشکی به منطقه منتشر کرد.

امیرحسین محمودی به خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره کمک بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی به زلزله‌زدگان گفت: «براساس فراخوانی که ما منتشر کرده‌ایم، کانون جهادی منتظران مصلح بسیج دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نظر دارد نسبت به اعزام نیروهای کادر درمانی داوطلب اقدام کند و داوطلبان رشته‌های تخصص ارتوپدی، تخصص طب اورژانس، پزشک عمومی و پرستاری برای ثبت‌نام اقدام کنند تا در صورت نیاز به منطقه اعزام شوند. البته اولویت با فارغ‌التحصیلان است و سپس با دانشجویان ترم ۸ به بالا در نوبت قرار می‌گیرند.»

او ادامه داد: «تاکنون 80 نفر ثبت‌نام کرده‌اند و ما هر روز یا یک روز درمیان نیروها را به منطقه اعزام خواهیم کرد. این نیروها به بیمارستان‌های صحرایی و مستقر شهرها خواهند رفت.»

مسئول کانون جهادی منتظران مصلح بسیج دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: «8 نفر تاکنون اعزام شده‌اند و تا موقعی که اورژانس کشور، هلال احمر و سپاه از ما نیرو بخواهند اعزام‌ها ادامه دارد، پیش‌بینی می‌شود که اعزام‌ها تا هفته آینده ادامه داشته باشد.»

محمودی همچنین گفت: «تجهیزات مورد نیاز در منطقه برای نیروهای ما تامین می‌شود ولی اقلام مورد نیاز مانند داروها از اینجا به همراه نیروها به منطقه ارسال می‌شود.»

آمادگی 200 دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران جهت اعزام مناطق زلزله‌زده غرب کشور

حسین بختیاری درباره اعزام نیروهای متخصص درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران به خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا گفت: «روز گذشته در فراخوانی اعلام کردیم که نیروهای متخصص پزشک، پرستار، دانشجوی پزشکی ترم‌های آخر، ارتوپد، متخصص اورژانس به مناطق زلزله‌زده اعزام خواهیم کرد. در پی این فراخوان 200 نفر از فارغ‌التحصیلان و دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه تهران ثبت‌نام کردند.»

او ادامه داد: «با هماهنگی وزارت بهداشت نیروها را اعزام خواهیم کرد، از آنجا که وزارت بهداشت اعلام کرده که درحال حاضر نیروها تامین شده است، منتظر اعلام نیاز دوباره وزارت بهداشت در این زمینه هستیم.»

جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: «امروز اقلام مورد نیاز زلزله‌زدگان، شامل غذا و وسایل گرمایشی و لباس را برای مردم آسیب‌دیده جمع‌آوری کردیم که تا فردا هم این جمع‌اوری ادامه دارد.»

بختیاری گفت: «همه اقلام جمع‌آوری شده را به سامان بسیج دانشجویی علوم پزشکی ارسال خواهیم کرد و آنها درباره توزیع این اقلام، اقدام می‌کنند.»

حضور دانشجویان علوم‌پزشکی کرمانشاه در روستاهای زلزله‌زده

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درباره اعزام نیروهای پزشکی اعلام کرد: هم‌اکنون در منطقه ثلاث باباجانی مستقر هستیم و سایر نیروهای بسیج علوم‌پزشکی نیز در دیگر روستاهای زلزله‌زده مشغول جمع‌آوری اطلاعات و اقلام مورد نیازمردم هستند.

سید رضا میرباقری به خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا گفت: «ما 40 نفر متخصص را به منطقه اعزام کردیم که با توجه به تامین نیروی پزشکی امروز 20 را برگرداندیم.»

او ادامه داد: «به دلیل عدم نیاز به نیروهای پزشکی در منطقه توانمان را برای تامین اقلام مورد نیاز نظیر پتو، چادر، غذا گذاشتیم، تاکنون یک محموله از سوی دانشگاه با کمک‌های مردمی ارسال شده است، محموله‌های بعدی نیز در ساعات آینده و فردا به روستاها اعزام می‌شود.»

مسئول بیسج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: «روستاییان نیاز شدید به غذا، آب و وسایل گرمایشی نظیر چادر و پتو دارند، از مردم سراسر کشور می‌خواهیم که تامین این نیازها به مسئولان کمک کنند.»

میرباقری با اشاره به برودت هوای منطقه و بدون سرپناه ماندن تعدادی از اهالی شهر ثلاث‌باباجانی و مناطق اطراف آن اظهار کرد: تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با انجام گلریزان و همکاری مجمع خیران این دانشگاه مبالغی پول نقد جمع‌آوری کرده‌اند و قرار است این مبالغ صرف خرید چادر برای اسکان آسیب دیدگان شود.

چادر و اسکان موقت بیشترین نیاز مردم

همچنین گروه دیگری از دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور در قالب تیم پزشکی داوطلبانه به استان کرمانشاه اعزام شدند. محمد جواد عزیزی، سرگروه دانشجویان پزشکی اعزامی به منطقه زلزله‌زده از حضور تیمی ۹۰ نفره از دانشجویان علوم پزشکی در مناطق زلزله‌زده خبر داد و اعلام کرد: این تعداد شامل دانشجویان پسر و دختر رشته‌های جراحی، ارتوپدی، اتاق عمل، پرستاری، طب اورژانس و سایر تخصص‌های مرتبط هستند و اعضای این تیم از دوشنبه ۲۲ آبان در بیمارستان‌های صحرایی مناطق زلزله‌زده "سرپل زهاب"، "ثلاث باباجانی"، "اسلام آباد"، "جوانرود" و مراکز درمانی کرمانشاه مستقر شده‌اند و به ارائه خدمات پزشکی و درمانی می‌پردازند.

عزیزی با اشاره به اینکه نیاز مهم و ضروری زلزله‌زدگان، چادر و امکانات گرمایشی است افزود: «در سرکشی به روستاهای مناطق آسیب دیده دریافتیم که بیشترین نیاز مردم این مناطق چادر و اسکان موقت است. تامین سرم از اولویت بیشتری برخوردار است و سایر اقلام دارویی به اندازه کافی در منطقه تامین و توزیع شده است.»

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه