226682
دوشنبه  19  آذر  1397
دوشنبه , 15 آبان 1396 ساعت 16:52

جت الاسلام والمسلمین محمدیان:

امیدواریم با تغییرات اخیر، دانشگاه آزاد به ریل نظام و انقلاب برگردد/ جریان ارزشی در دانشگاه‌ها هیچ‌گاه به این توانمندی نبوده‌است

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در نشست مسئولان بسیج دانشجویی کشور مهمترین خطری که نیروهای انقلابی را تهدید می‌کند را احساس ناامیدی در بین نیروهای انقلابی و جریان ارزشی دانست.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، حجت الاسلام والمسلمین محمدیان درباره نکات و دغدغه‌های طرح شده از سوی دانشجویان بسیجی حاضر در جلسه گفت: «درباره دغدغه‌ها و مسائلی که دوستان بسیج دانشجویی مطرح کردند، چند نکته را عرض می‌کنم. اولین نکته، درباره دانشگاه آزاد است. دانشگاه آزاد، پدیده‌ای در نظام جمهوری اسلامی است که باید روی آن مطالعه شود؛ درباره اینکه اساساً چگونه پدید آمده، چگونه رشد کرده و چه آثار منفی و مثبتی بر علم و فرهنگ جامعۀ ما داشته است؟ قطعا در آینده اسناد و مدارک بیشتری درباره عقبه دانشگاه آزاد منتشر خواهد شد.»

او افزود: «امیدواریم با تغییر و تحولات اخیر، دانشگاه آزاد تا چند سال آینده، به ریل نظام و انقلاب برگردد و خودش را با مجموعه نظام، هماهنگ کند. البته این کار زحمات بسیاری خواهد داشت، این یک جراحی سنگین است و سختی‌های خاصی دارد و لازم است شما هم در این زمینه کمک کنید.»

مسئول نهاد در دانشگاه نسبت به تشکل‌های اصلاح‌طلب هم وظیفه دارد

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ادامه داد: «هویت و حضور ما در دانشگاه به عنوان "نهاد" به انقلاب برمی‌گردد. بنا نیست ما یک عالم دینی باشیم که بود و نبود انقلاب، تفاوتی در سخنان ما و کار ما نداشته باشد! اساساً هویت ما در دانشگاه، وابستگی به این نظام است و به‌همین خاطر، مهمترین وظیفه ما حمایت از نیروهای انقلابی است. انتظار رهبر انقلاب هم از مسئولین دانشگاه‌ها (وزیر علوم و سایر مسئولان) این است که از نیروهای انقلابی در دانشگاه، حمایت کنند. ضمن اینکه ایشان صراحتا گفتند: «جایز نمی‌دانم از امکانات نظام برای جریاناتی که نظام را قبول ندارند یا معارض نظام هستند، هزینه شود»

محمدیان اولویت کار نهاد در دانشگاه‌ها را حمایت از نیروهای انقلابی در دانشگاه‌ها دانست و افزود: «اولویت ما در دانشگاه‌ها، حمایت از نیروهای انقلابی است، هرچند نسبت به بقیه دانشجویان هم وظیفه داریم. یکی از وظایف مسئولین نهاد در دانشگاه‌ها، روشنگری و ارتباط با جریان‌های منتقد و معترض در دانشگاه است. قطعاً مسئول نهاد در هر دانشگاه، نسبت به تشکل‌های دیگر هم مسئولیت دارد و باید برای آنها هم روشنگری کند.»

ماموریت نهاد با ماموریت بسیج دانشجویی، تفاوت‌هایی‌ دارد

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها مسئولیت نهاد در دانشگاه ها را متفاوت با تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه ها دانست و گفت: «درست است که در یک سنگر هستیم اما باید توجه کنیم که ماموریت نهاد با ماموریت بسیج دانشجویی، تفاوت‌هایی دارد. نهاد در قبال اساتید دانشگاه، مسئولیت دارد ولی بسیج، چنین مسئولیتی ندارد. همچنین نهاد در مجموعه‌های رسمی دانشگاه، مسئولیت دارد، مثلاً در هیات جذب، شورای فرهنگی، هیات رئیسه و کمیته انضباطی باید حضور داشته باشد و با این مجموعه‌ها کار کند. اینها بحث‌های قانونی است که بسیج، در این بخش‌ها مسئولیتی ندارد، اما نهاد مسئولیت دارد. ما باید اقتضائات و محدودیت‌هایی را که داریم، درنظر بگیریم، ولی اصول را زیر پا نگذاریم و از مواضع انقلابی خودمان کوتاه نیاییم.»

محمدیان ادامه داد: «شما هم تا جایی که می‌توانید، سعی کنید مراتب امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهید تا کارها اصلاح شود، اما جاهایی هست که مسئولین به هر دلیلی، به وظیفه خودشان عمل نمی‌کنند. اگر مراتب امر به معروف را انجام دادید و تذکر دادید اما باز هم کارها اصلاح نشد و مسئول آن کار، پیگیری نکرد و به وظیفه خودش عمل نکرد، شما خودتان «آتش به اختیار» عمل کنید.»

با عنوان "بحرانی بودن وضعیت کشور" برجام را تحمیل کردند

محمدیان با اشاره به صحبت‌های یکی از دانشجویان حاضر در جلسه که گفته بود «کشور در وضعیت بحرانی است و یا به سمت بحران می رود» گفت: «با همین عنوان بحرانی بودن وضعیت بود که برجام را به کشورمان تحمیل کردند. ضمن اینکه الان بحران‌سازی‌های عمدی دیگری هم دارد اتفاق می‌افتد تا در بحث منطقه‌ای و موشکی نیز ما را به پذیرش مذاکرات و برجام‌های دیگر وادار کنند. مثلاً نغمه‌هایی وجود دارد در خصوص اینکه "چه لزومی دارد موشک‌هایی با بُرد بیش از 300 کیلومتر داشته باشیم؟!"»

او افزود: «اگر فهرست مشکلاتی را که در 38سال گذشته پشت سر گذاشته‌ایم، تهیه کنید، واقعاً این مشکل کنونی، بزرگتر از مشکلات قبلی ما نیست. ما مشکلات بزرگتری را پشت سرگذاشته‌ایم، حتی از بعد اقتصادی. در دوره سازندگی، وضعیت ما خیلی وخیم‌تر از الان شده بود.»

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ادامه داد: «ظرفیت‌های اقتصادی بزرگی در کشور داریم که باید فعال شود. اگر این ظرفیت‌ها فعال شود، از رکود خارج می‌شویم. مشکل اصلی کشور، ناشی از رکود و همچنین وارداتی است که کمر تولید داخل را شکسته است. به مقابله با این برخیزید و این را مطالبه کنید که "چرا دولت به بحث واردات بی‌رویه، توجه نمی‌کند؟"»

جریان ارزشی در دانشگاه‌ها هیچ‌گاه به این توانمندی نبوده است

محمدیان درباره رشد و توانمندی جریان ارزشی در دانشگاه‌ها گفت: «نکته دیگر، درباره توانمندی جریان ارزشی در دانشگاه‌هاست. در طول تاریخ دانشگاهی ما، نیروهای ارزشی تا این حد در دانشگاه‌ها نفوذ کلام نداشته‌اند. امروز توانمندترین مجموعه‌هایی که در دانشگاه‌ها حضور دارند، نیروهای ارزشی هستند، جریان ارزشی هیچ‌گاه به این توانمندی در دانشگاه‌ها نبوده است. لذا نسبت به چیزهایی که داریم، نباید بی‌توجه باشیم.»

مهمترین خطری که نیروهای انقلابی را تهدید می‌کند، احساس ناامیدی در بین نیروهای انقلابی و جریان ارزشی است. درحالی‌که این جریان خیلی رشد کرده است؛ هم در داخل و هم در خارج.

جریان ارزشی در دانشگاه، دوره‌های غریبانه‌ای را پشت سر گذاشته است

او افزود: «جریان ارزشی در دانشگاه، دوره‌های خیلی غریبانه‌ای را پشت سر گذاشته و امروز برای جریان ارزشی دوره خوبی محسوب می‌شود. در دوره اصلاحات غربت نیروهای مذهبی در دانشگاه واقعاً ناراحت‌کننده بود. در آن زمان، بچه‌های مذهبی غریبانه در دانشگاه فعالیت می‌کردند، ولی شما امروز این غربت را ندارید. البته طبیعی است که بعضی‌ها وقتی این اقتدار جریان ارزشی را می‌بینند، مخالفت می‌کنند چون منافع‌شان در تضاد با اینهاست.»

محمدیان گفت: «امروز علی‌رغم برخی مخالفت‌ها، جریان ارزشی در دانشگاه‌ها محکم ایستاده است و به این خاطر، باید دست یکایک این جوانان را بوسید. البته ایستادگی هزینه هم دارد. یک عده‌ای طبیعتاً مخالف شما هستند و چون ایستادگی می‌کنید، به شما ضربه می‌زنند. این سنت الهی است که وقتی مومنین استقامت می‌ورزند، امتحان می‌شوند تا استقامت‌شان به ثبت برسد و بیشتر شود.»

اوضاع کشور مطابق طراحی‌های آمریکا علیه ما پیش نمی‌رود

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها دشمن را دارای طراحی بعد از موضوع برجام علیه کشور دانست و افزود: «اتاق فکرهای دشمن، قطعاً طراحی کرده‌اند و فعالیت‌های آنها بعد از برجام هم ادامه دارد، آنها برای دوره بعد از برجام هم طراحی‌هایی انجام داده‌اند. اما این‌طور نیست که اوضاع مطابق آنچه می‌خواهند، پیش برود!»

به گفته محمدیان آمریکایی‌ها حقیقتاً مردم ما را درست نمی‌شناسند و این‌طور نیست که در داخل کشورمان، تمام طراحی‌های آنها پیش برود. البته آنها تلاش خودشان را می‌کنند اما در خیلی جاها، طراحی آنها درست نیست و آنچه می‌‌خواهند، اتفاق نمی‌افتد.

مردم به‌‌خاطر قدرت منطقه‌ای‌مان احساس غرور می‌کنند

محمدیان قدرت امروز منطقه ای جمهوری اسلامی ایران را موجب غرور ملت دانست و گفت: «ما ظرفیت‌های دیگری داریم که دشمنان ما نمی‌شناسند. همچنین ما امروز قدرت منطقه‌ای ویژه‌ای داریم و مردم ما به‌‌خاطر قدرت منطقه‌ای‌مان احساس غرور می‌کنند، این احساس غرور، خیلی ارزش دارد.»

او ادامه داد: «مادامی که برخی رسانه‌ها برای ما باز می‌کنند و همه‌چیز را سیاه نشان می‌دهند، غیر از آن واقعیتی است که بین مردم وجود دارد. البته یک درصدی هم دلداده غرب هستند. اما درصد بسیاری هستند که هویت اسلامی و مستقل‌بودن کشورمان، خیلی برایشان مهم است.قدرت منطقه‌ای ما و همچنین قدرتی که جریان ارزشی در داخل کشور دارد، از نقاط قوت بسیار مهم نظام ما هستند. ما جوانانی داریم که به وقت خطر، حاضرند سینه سپر کنند و برای این نظام، جان بدهند. از این نقاط قوت خودمان غافل نشویم. دولت و مجلس و قوۀ قضائیه یک جزئی از نظام هستند، پیکره نظام همین مردم هستند.»

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: نتیجه‌ای که می‌خواهم از این صحبت‌ها بگیرم این است که «نباید ناامید بشویم» البته طبیعی است که برخی از مسئولین، به‌مرور زمان محافظه‌کار بشوند اما شما نیروهای جوان و ارزشی نباید محافظه‌کار بشوید. در یک جاهایی هم ممکن است برای شما هزینه داشته باشد که باید هزینه‌اش را هم بپذیرید.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه