شنبه  02  شهریور  1398
چهارشنبه , 09 مرداد 1398 ساعت 00:10

#ژورنالیسم_علم

رفیعی آتانی: نباید به نوع غیرعلمی ژورنالیسم مشروعیت داد/ ژورنالیسم علم در کشور جدی گرفته نمی‌شود

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: با توجه به تعریف ژورنالیسم که مبتنی بر گردآوری اطلاعات از منابع معتبر و قابل اتکا به مخاطبان است، نباید به نوع غیرعلمی ژورنالیسم مشروعیت داد.

عطاءلله رفیعی آتانی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم و صنعت در گفتگو با خبرنگار حوزه رسانه گروه اجتماعی خبرگزاری‌ آنا در ارتباط با ژورنالیسم علم و کارکرد آن در رسانه‌ها، با انتقاد از برخی مطالب رسانه‌ها که مبتنی بر شایعات و اخبار کذب است، اظهار کرد: با توجه به تعریف ژورنالیسم که مبتنی بر گردآوری اطلاعات از منابع معتبر و قابل اتکا به مخاطبان است، نباید به نوعِ غیرعلمی ژورنالیسم مشروعیت داد.

وی افزود: اصلاً چرا باید یادداشت، خبر، تحلیل و یا گزارشی بر مبنای شایعات منتشر شود و بعد بیاییم بگوییم ژورنالیسم علم چیست؟

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه برخی مدیران رسانه‌ها، فعالان رسانه‌ای و تولیدکنندگان خبر از سواد کافی در تراز یک رسانه قابل قبول برخوردار نیستند، اظهار کرد: رسانه جزء پیشرفته‌ترین عرصه‌های زندگی است و زمانی‌که با ابزاری مواجه هستیم که تا حد زیادی بر زندگی انسان اثر‌گذار است، در این صورت تکنولوژی آن هم باید در سطح بالایی قرار داشته باشد؛ این در حالی است که کشور در عرصه مدیریت و تولید محتوا در سطح مناسبی قرار ندارد.

* ژورنالیسم علم در کشور جدی گرفته نمی‌شود

رفیعی آتانی تصریح کرد: رسانه ابزار پیچیده‌ای است و امروزه می‌بینیم که رسانه‌ها با محتواهای آن چه می‌کنند، مثلاً تلویزیون با فیلم‌ها چه کرده و یا روزنامه‌ها چه بلایی بر سر خبر آورده‌اند.

وی با اشاره به این‌که رسانه‌ها در موضوع چهره‌سازی فرهنگی راه خطایی رفته‌اند، افزود: چهره‌سازی فرهنگی ما شبیه همین سلبریتی‌ها و افراد معروف است که براساس شاخص‌های ظاهری و چهره‌شان به شهرت می‌رسند، درحالی‌که این موضوع ربطی به کارکرد اساسی رسانه ندارد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم و صنعت در خصوص عملکرد رسانه‌ها هم گفت: در رسانه‌ها در کشور ما بر پاشنه خودشان نمی‌چرخد و این موضوع به جامعه آسیب می‌زند.

رفیعی آتانی دانشگاه در ادامه افزود: در ژورنال‌های عمومی هم وضعیت مناسب نیست، چون اساساً چهره‌های علمی دیگر در نشریات عمومی دست به قلم نیستند و مطلبی نمی‌نویسند.

وی با تأکید بر اینکه ژورنالیسم علم در کشور جدی گرفته نمی‌شود، تصریح کرد: شما دیگر اثری از جامعه‌شناسان، اقتصاددانان، روانشناسان، فیلسوفان و فقهای بزرگ در این عرصه نمی‌بینید و این بدین خاطر است که پای این افراد از رسانه قطع شده و کسانی به این عرصه وارد شده‌‌اند و به آنها بها داده می‌شود که صرفاً بر مبنای تراوش ذهنی خودشان می‌نویسند و با چنین وضعیتی ما هرگز نمی‌توانیم دارای رسانه‌ای فرهنگ‌ساز و پیشتاز باشیم.

* افراد صاحب‌نظر از اعتبار خود در رسانه‌ها خرج نمی‌کنند

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم و صنعت در ادامه به بیان مهم‌ترین عواملی که باعث وضعیت فعلی رسانه‌ها در کشور شده است پرداخت و گفت: اقتصاد رسانه یکی از مهم‌ترین مشکلات رسانه‌ها در شرایط فعلی است و زمانی‌که شما پرداخت خوبی در رسانه‌تان نداشته باشید، طبیعتاً نیروهای کیفی نیز نخواهید داشت یا چنین افرادی به رسانه شما وارد نمی‌شوند.

وی موضوع هزینه کردن برای فعالیت‌های رسانه‌ای را از دیگر مشکلات این عرصه عنوان کرد و افزود: افرادی‌که در حوزه‌های مختلف دارای اعتبار و صاحب‌نظر هستند از اعتبار خود در رسانه‌ها خرج نمی‌کنند و احساس می‌کنند چون در این حوزه افراد بی‌حساب زیادی وجود دارد، عملکرد آنها در این حیطه به اعتبار آنها آسیب وارد می‌کند.

رفیعی آتانی تصریح کرد: اگر شما حتی ببینید که برخی افرادِ صاحب‌نظر حاضر به مصاحبه با رسانه‌ها هستند، در واقع به‌دنبال کارکرد سیاسی آن هستند نه کارکرد ژورنالیستی آن!

وی موضوع دیگر در ایجاد وضعیت نابسامان رسانه‌ها در کشور را حزبی دانستن رسانه‌ها دانست و گفت: در کشور ما جناح‌ها را با روزنامه‌ها می‌شناسند و این بدان معنی است که شما برای مراجعه به بیانیه‌های حزبی می‌توانید روزنامه‌ها را بخوانید.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم و صنعت تصریح کرد: اتفاقی که رخ داده این است صرفاً افرادی‌که از پیش حزبی را قبول دارند و به‌دنبال بیانیه‌های آن هستند به روزنامه‌ها مراجعه می‌کنند و کسانی‌که آن را قبول ندارند به سراغ آن نمی‌روند و این کارکرد فرهنگی روزنامه نیست.

رفیعی آتانی خاطرنشان کرد: منظور ما از کارکرد فرهنگی این است که باید برای تقویت استدلال و ارتقاء اطلاعات‌مان به رسانه مراجعه کنیم و سعی کنیم با بهره‌مندی از محتوای آن منطق‌مان را قوی کنیم ولی روزنامه‌نگاری در کشور ما صرفاً برای تقویت تعلقات حزبی و یا رجزخوانی حزبی بر علیه حزب مقابلشان است و اصلا نگاهی به ژورنالیسم علم در کشور وجود ندارد

وی با بیان اینکه همه موارد مورد اشاره به یکدیگر ارتباط دارند، افزود: موضوع دیگری که بسیار حائز اهمیت است این است که دانشمندان و متفکران ما نیز که دارای منطق و دانش هستند، توانایی کار روزنامه‌نگاری و ژورنالیستی را ندارند و با ماهیت عمومی آن آشنا نیستند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم و صنعت با انتقاد از ناآشنایی برخی صاحبنظران حوزه‌های مختلف از کارکرد و توان رسانه اذعان کرد: بعضاً دیده می‌شود برخی از صاحب‌نظران کتابی را تکه‌تکه کرده و آن را در رسانه‌ها به‌ویژه روزنامه‌ منتشر می‌کنند، این بدان معنی است که این افراد نسبت به ماهیت پویای رسانه آگاهی ندارند.

وی در ادامه تصریح کرد: روزنامه یومیه بوده و صحبت زمان‌دار در آن بسیار مهم است درحالی‌که برخی از افرادی‌که حرف محکمی برای گفتن دارند نسبت به ماهیت آن بی‌اطلاعند.

* مردم در بروز وضعیت فعلی رسانه‌ها مقصر هستند

رفیعی آتانی افزود: مشکل دیگر ما در عرصه رسانه کشور این است که توده مردم به‌معنای واقعی اهل رسانه نیستند؛ مثلاً اگر کسی به‌دنبال آن است که کسب و کاری برای خود راه بیندازد هرگز به سراغ رسانه نمی‌رود و صرفاً براساس شنیده‌های خود در اماکن عمومی تکیه می‌کنند و این نشان می‌دهد در بروز وضعیت رسانه‌های کشور مردم هم مقصر هستند.

وی اذعان کرد: خواندن در ایران وجود ندارد و این یکی از عواملی است که باعث می‌شود رسانه‌های مکتوب در کشور رشد نکنند و همین موضوع نیز بر محتوای سایر رسانه‌های ما تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود به‌عنوان مثال محتوای فیلم‌های ما نیز بسیار سطحی شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان این‌که عوام‌زدگی در ماهیت مراجعه مردم به رسانه پاسخگوی رشد رسانه‌ها نخواهد بود، گفت: به‌طورکلی دانش در کشور ناظر بر نیازهای کشور شکل نگرفته است به‌همین دلیل در حوزه رسانه ما با استفاده غیرطبیعی و پایین بودن سطح آن مواجهیم و هیچ انگاره‌ای در خصوص ژورنالیسم علم نداریم.

وی دولتی بودن را از دیگر مشکلات رسانه‌ها دانست و گفت: دولتی بودن رسانه‌ها به این دلیل است که مردم هزینه‌ رسانه‌ها را نمی‌دهند و شرکت‌های خصوصی نیز حاضر نیستند در آن ورود پیدا کنند چون نمی‌توانند از آن نفعی ببرند.

رفیعی آتانی در پایان اظهار کرد: با توجه به این‌که مردم هزینه رسانه‌ها را نمی‌دهند در حال حاضر شما هرگز نمی‌توانید به جز مجلات زرد و یا ورزشی نشریه مردمی دیگری داشته باشید و این باعث می‌شود کاری از رسانه در راستای تنویر افکار عمومی بربیاید، بنابر این توانی برای زمینه‌سازی جهت ورود به ژورنالیسم علم در کشور وجود ندارد.

انتهای پیام/4105/پ

http://ana.ir/i/407686
معرفی هرچه بهتر بیانیه گام دوم انقلاب با استفاده از ظرفیت ژورنالیسم علم/ خبرنگار علم رابط بین نخبگان با جامعه است

معرفی هرچه بهتر بیانیه گام دوم انقلاب با استفاده از ظرفیت ژورنالیسم علم/ خبرنگار علم رابط بین نخبگان با جامعه است

موسوی: روزنامه‌نگار علم نباید گرفتار بازی‌های رسانه‌ای شود/ ژورنالیسم علم حلقه واسط جامعه و دانشگاه است

موسوی: روزنامه‌نگار علم نباید گرفتار بازی‌های رسانه‌ای شود/ ژورنالیسم علم حلقه واسط جامعه و دانشگاه است

مهدیان: ژورنالیسم علم کمک می‌کند مفاهیم پیچیده به زبان مردم ساده شود/ 3 ویژگی مهم خبرنگاران علم

مهدیان: ژورنالیسم علم کمک می‌کند مفاهیم پیچیده به زبان مردم ساده شود/ 3 ویژگی مهم خبرنگاران علم

مظفری: روزنامه‌نگار علمی به چرایی اتفاقات و رویدادها می‌پردازد/ اطلاع‌رسانی نوین با استفاده از ژورنالیسم علم

مظفری: روزنامه‌نگار علمی به چرایی اتفاقات و رویدادها می‌پردازد/ اطلاع‌رسانی نوین با استفاده از ژورنالیسم علم

بنی‌هاشمی: ژورنالیسم علم باعث تجلی قدرت سرزمینی می‌شود/ استفاده نظام سلطه از ژورنالیسم علم برای نفوذ در افکار عمومی

بنی‌هاشمی: ژورنالیسم علم باعث تجلی قدرت سرزمینی می‌شود/ استفاده نظام سلطه از ژورنالیسم علم برای نفوذ در افکار عمومی

خبرگزاری آنا در راستای پرچمداری در حوزه علم حرکت می‌کند

خبرگزاری آنا در راستای پرچمداری در حوزه علم حرکت می‌کند

معتقدم رسانه تصویری تأثیر‌گذارتر است/ مردم حوصله خواندن ندارند

معتقدم رسانه تصویری تأثیر‌گذارتر است/ مردم حوصله خواندن ندارند

افزایش حملات هوایی و نبود شفافیت در افغانستان نگران کننده است

افزایش حملات هوایی و نبود شفافیت در افغانستان نگران کننده است

نرخ تورم سالانه به ٤٢,٢ درصد رسید

استراماچونی با شکست لیگ را آغاز کرد/ شوک به استقلال در تبریز با گل دقیقه 5+90

رئیس کمیته امداد: رئیسی در مبارزه با فساد بی‌انگیزه نخواهد شد

وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط‌زیست خطرات سدسازی‌های ترکیه را جدی بگیرند

ماهواره‌های مخابراتی ایران امسال آماده می‌شوند

پایبندی اتحادیه اروپا به تعهداتش معیار روابط خوب است/ فرانسه در اجلاس جی۷ درباره ایران رایزنی کند

سفیر هند: تفاهم‌نامه‌های فرهنگی ایران و هند احیا شوند

صنعت به مسئولیت اجتماعی خود پایبند است

ماکرون و ظریف دیدار کردند

ارجاع ناعادلانه پروانه‌های کارشناسی به کارشناس رسمی

بهروزی راد سهمیه پارالمپیک توکیو را کسب کرد

لهستان مشارکت در ائتلاف آمریکا در خلیج فارس را رد کرد

گفت‌وگوی رئیس کل بانک مرکزی با شبکه تلویزیونی NBC + ویدئو

باور 373 برتر از سامانه پاتریوت آمریکاست/ دستیابی ایران به سلاح توپ‌ لیزری

نشست توافق آمریکا و طالبان در قطر آغاز شد

متولی فرهنگ عفاف و ازدواج دولت است یا دانشگاه؟

راه‌اندازی سامانه مساجد همزمان با روز جهانی مساجد

هزینه ثبت‌نام اربعین اعلام شد/ شرط خروج ثبت‌نام در سماح

تسهیلات ویژه برای مشمولان وظیفه تحت پوشش کمیته امداد

چشم امید اهالی روستاهای محروم استان زنجان به دولت

پشت‌پرده نگه‌داری ۱۳ روزه نوزاد فوت شده در بیمارستان طالقانی آبادان/ از مشکلات مالی والدین تا عدم آگاهی کافی نسبت به قوانین درمان اتباع خارجی

تنها 30 درصد بازار نوشت‌افزار تولید داخل است/ تغییر ذائقه دانش‌آموزان به سمت شخصیت‌های ایرانی اسلامی

500 هزار بسته لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان نیازمند سراسر کشور توزیع می‌شود

بزرگ‌ترین مشکل زنان معتاد پس از بازپروری عدم حمایت خانواده است/ کسی چشم انتظار زنان معتاد نیست

بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های کشور برای اجرای طرح جامع کاهش آسیب‌های اجتماعی

واگذاری 110 هزار واحد مسکونی به خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی

میزان تحصیلات تکمیلی نسبت به اول انقلاب 120 برابر شده است

درآمد میلیونی کودکان زباله‌‌گرد در تهران/ نیمی از درآمد زباله‌گردها به جیب واسطه‌ها می‌رود

اشتغال پایدار در روستاها مانع از مهاجرت و آسیب‌های اجتماعی می‌شود

دنیای شیرین «روزنامه‌نگاران علم» در یک نگاه/ از خوشبینی به آینده تا تلاش برخی‌ها برای «ارزان تمام کردن علم»!

عیادت علی دایی از کودکان بستری در بیمارستان نورافشار+عکس

تبدیل فرهنگسرای رسانه به پایگاه تبیین جایگاه رسانه در بیانیه گام دوم انقلاب

ناگفته‌های قدیمی‌ترین چاپخانه‌دار تهران/ از خاطرات چاپ در دهه 40 تا امید به رونق کار در آینده!

توزیع 200 بسته اهدایی شیعیان ترکمان عراق به مردم سیل‌زده لرستان+عکس

حوزه فرهنگ قدرت تأثیرگذاری بالایی در خصوص موضوع ازدواج دارد