شنبه  29  تیر  1398
دوشنبه , 27 خرداد 1398 ساعت 09:43

قاسمی در گفتگو با آنا:

اکثر ازدواج‌های اینترنتی به طلاق منجر می‌شود

یک فعال حوزه ارتباطات گفت: اکثر جوانانی که در فضای مجازی با هم آشنا شده و ازدواج می‌کنند، به‌ دلیل عدم آگاهی لازم از یکدیگر به سمت طلاق می‌روند.

آرزو قاسمی در گفتگو با خبرنگار حوزه زنان، جوانان و خانواده گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، درباره ازدواج اینترنتی اظهار کرد: مفهوم ازدواج اینترنتی مفهوم جدیدی است که از دهه نود، وارد ادبیات عام شد و در حقیقت به ازدواجی اشاره می‌کند که طرفین با استفاده از قابلیت‌های موجود در رسانه، همدیگر را شناخته و پس از تبادل اطلاعات متنی، صوتی و تصویری با یکدیگر، زمینه برای برقراری یک آشنایی در محیطی غیرمجازی فراهم می‌شود و در نهایت امر، رضایت طرفین است که اساس ازدواج را شکل می‌دهد.

وی افزود: البته برخی مراکز رسمی و غیررسمی در دنیا، بانک اطلاعات الکترونیکی همسریابی را برای علاقه‌مندان فراهم کرده‌اند، تا آنها بتوانند با مراجعه به این مراکز، اطلاعات حداقلی را نسبت به فرد مورد نظر خود انتخاب کنند و بر اساس آن به تحقیق بپردازند. اما این روش نیز با وجود آن‌که بستر ارتباطی آن الکترونیکی و شاخص‌های ارتباطی طرفین با یکدیگر، آی‌تی مدار است، بازهم حکم نهایی ازدواج را، رفتارها و اعتقادات فارغ از محیط مجازی(سنتی) تعریف و تبیین می‌کند که باید به آن توجه داشت.

آشنایی دختر و پسر در محیط‌های مختلف کاری بیشترین مدل ازدواج‌های امروزی

این فعال حوزه ارتباطات و رسانه گفت: آشنایی دختر و پسر در محیط‌های مختلف کاری و یا معرفی از سوی اطرافیان و سپس طرح موضوع ازدواج با یکدیگر که البته به‌طور معمول بیشتر از جانب پسرها صورت می‌گیرد، بیشترین مدل ازدواج‌های امروزی را شامل می‌شود.

قاسمی بیان کرد: البته ازدواج رسم و رسوم و آدابی دارد که تا حد زیادی موفقیت آن را تضمین کرده و کمک می‌کند تا جوانان در مسیر صحیح پیش بروند. با این‌که این روزها ازدواج به سبک کاملاً سنتی کاهش پیدا کرده و روش‌های غیرسنتی مثل همین ازدواج اینترنتی روی کار آمده است، اما باز هم جامعه ما برای سنت‌ها احترام خاصی قائل است.

وی گفت:‌ آشنایی دختر و پسر در فضای مجازی و مطرح شدن بحث ازدواج میان آن‌ها، بدون اینکه طرفین هیچ‌گونه تحقیقی در دنیای واقعی در مورد یکدیگر انجام دهند و شناخت صحیح و عمیقی از هم به دست بیاورند، اگر هم در نهایت به ازدواج منتهی شود، مثل بنا کردن خانه‌ای روی زمینی سست و بی‌ستون است.

ازدواج‌های اینترنتی جلوی شناخت دقیق دختر و پسر از یکدیگر را نمی‌گیرد

کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش‌شناسی بیان کرد: ازدواج‌های اینترنتی جلوی شناخت دقیق دختر و پسر از یکدیگر را نمی‌گیرد و انتخاب شریک زندگی در شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی و سایت‌های اینترنتی در اغلب موارد به‌دلیل پنهان کردن برخی از عیوب افراد صورت می‌گیرد. ازدواج‌های اینترنتی اغلب بر اساس انتخابی از روی احساسات و بدون شناخت کافی صورت می‌گیرند و جوانان باید از عواقب آن آگاه شوند.

این فعال حوزه ارتباطات و رسانه گفت: در بسیاری از موارد پیشنهاد ازدواج افراد در فضای مجازی به‌ویژه از طرف پسرها، صرفاً برای سرگرمی و تفریح مطرح می‌شود و با درگیر کردن احساسات دختران و همچنین احساس وابستگی برای آن‌ها زمینه اخاذی و کلاهبرداری از دختران نیز به وجود می‌آید.

بدبینی برای زوجین جوان مانند سمی مهلک و خطرناک است

وی گفت: در مواردی که تصمیم به ازدواج دختر و پسر در فضای مجازی ایجاد می‌شود، زمینه بی‌اعتمادی آن‌ها به یکدیگر و دل‌نگرانی از اینکه مبادا طرف مقابلشان پس از ازدواج با آن‌ها باز هم به سراغ چت کردن و برقراری ارتباط با جنس مخالف برود، به وجود می‌آید و به صراحت می‌توان گفت که نوعی بدبینی میان طرفین و احساس آن‌ها شکل می‌گیرد.

قاسمی عنوان کرد: بدبینی برای زوجینی که تازه زندگی مشترک خود را آغاز کرده‌اند مانند سمی مهلک و خطرناک است و لذت زندگی دلنشین و آرام را از آن‌ها سلب می‌کند و در نهایت طرفین را به طلاق وادار خواهد کرد و این بدبینی در زندگی زن و شوهرهایی که در فضای مجازی با هم آشنا شده و ازدواج کرده‌اند بسیار بیشتر از زوجینی است که با انتخابی آگاهانه و صحیح زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند.

این فعال حوزه ارتباطات و رسانه ادامه داد: واقعیت این است که اینترنت فقط جای آشنایی‌های خطرناک و ناموفق نیست؛ کسانی هم هستند که از همین راه با هم آشنا شده‌ و ازدواج کرده‌اند و به خوبی و خوشی دارند با هم زندگی می‌کنند. بعضی از مطالعات نشان می‌دهد که روابط اینترنتی از آن چه که فکر می‌کردیم موفق تر از آب درآمده است و اگر چه تعدادشان اندک است اما به هر حال حتماً یک قوانینی داشته‌اند که توانسته‌اند موفق شوند.

ازدواج اینترنتی؛ فرصت یا تهدید؟

وی گفت:‌ ازدواج‌های اینترنتی موفق همان‌هایی هستند که با احترام به سنت‌ها پیش رفته‌اند. ما ایرانی‌ها رسم داریم که برای ازدواج خانواده‌ها در جریان باشند و اعمال نظر کنند، انتخاب همسر براساس معیارهای خاص و مقبولی انجام شود.

قاسمی افزود: شاید بتوان ادعا کرد که آشنایی در چت‌روم‌ها بتواند به کاهش سن ازدواج کمک کند. اما نمی‌توان توقع داشت این الگو در جامعه ما نیز جوابگو باشد زیرا بیشتر تعاملات جوانان در فضای مجازی انتزاعی و به دور از واقعیت است و همین موضوع زمینه‌ای برای افزایش مشکلات و آسیب‌های همسریابی اینترنتی در جامعه ما است.

آشنایی قبل از ازدواج مهم‌ترین معیار تشکیل یک زندگی موفق است

کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش‌شناسی بیان کرد: آشنایی قبل از ازدواج مهم‌ترین معیار تشکیل یک زندگی موفق است بنابراین صرف‌نظر از شیوه انتخاب همسر، جوانان باید مبنای خود برای آغاز زندگی مشترک را شناخت صحیح قرار دهند.

وی عنوان کرد:‌ البته دختران بیشترین متقاضیان این شیوه همسریابی هستند. فارغ از جنس متقاضیان، بیشترین افرادی که از طریق همسریابی اینترنتی مبادرت به آغاز آشنایی می‌کنند شامل گروه‌هایی هستند که محدودیت‌هایی دارند؛ حالا این محدودیت‌ها ممکن است مربوط به مشکلات فردی، خانوادگی، ظاهری و فرهنگ حاکم بر محیط زندگی فرد باشد. در فضای مجازی تضمینی وجود ندارد که اطلاعات ارائه ‌شده توسط کاربران تا چه حد صحت دارد زیرا در بسیاری از موارد افراد ایده‌آ‌ل‌های خود را به طرف مقابل منعکس می‌کنند.

قاسمی گفت:‌ مشکل کنونی ما این است که پسران حاضر به قبول مسئولیت ازدواج نیستند و در نهایت این جامعه زنان هستند که از این شیوه ازدواج آسیب می‌بینند. بهترین راهکار برای رفع مشکلات ناشی از فضای مجازی فرهنگ‌سازی است.

انتهای پیام/4046/4110/

http://ana.ir/i/398299
پلیس فتا: 99 درصد سایت‌های همسریابی با هدف کلاهبرداری ایجاد شده است

پلیس فتا: 99 درصد سایت‌های همسریابی با هدف کلاهبرداری ایجاد شده است

فردا خيلی دير است

فردا خيلی دير است

۲۸ درصد جرایم سایبری کشور در تهران رخ می‌دهد

۲۸ درصد جرایم سایبری کشور در تهران رخ می‌دهد

رشد آسیب‌های اجتماعی در کشور متوقف شده است

رشد آسیب‌های اجتماعی در کشور متوقف شده است

ازدواج اینترنتی اگر در چارچوب قواعد باشد مورد قبول است

ازدواج اینترنتی اگر در چارچوب قواعد باشد مورد قبول است

ثبت ۳۰۰۰ ازدواج در سامانه همسان‌گزینی تبیان/ دهه شصتی‌ها در صدر

ثبت ۳۰۰۰ ازدواج در سامانه همسان‌گزینی تبیان/ دهه شصتی‌ها در صدر

85 درصد ازدواج‌های اینترنتی به طلاق و جدایی ختم می‌شود

85 درصد ازدواج‌های اینترنتی به طلاق و جدایی ختم می‌شود

ازدواج به سبک کُدگذاری/ تحقیر دختران دم بخت به اسم مشاوره

ازدواج به سبک کُدگذاری/ تحقیر دختران دم بخت به اسم مشاوره

مدل‌های اینترنتی همسرگزینی اغلب منجر به دوست‌یابی می‌شود

مدل‌های اینترنتی همسرگزینی اغلب منجر به دوست‌یابی می‌شود

لایحه منع خشونت علیه زنان، تیشه‌ فمینیسم بر ریشه‌ خانواده

١٠٠ واحد مسکونی در پرند به افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی اهدا می‌شود

قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) پتانسیل احداث ماهانه 2 هزار واحد مسکونی را دارد

13 هزار خانواده دارای 2 معلول در انتظار خانه‌دار شدن هستند

آماری از فعالیت مهدهای کودک غیر مجاز نداریم/ فعالیت17 هزار مهدکودک مجاز در کشور

تضعیف اعتقادات مذهبی با ارسال پیام‌های خرافه

60 درصد طلاق‌ها به‌دلیل اعتیاد است/ از هر 5 ازدواج یکی به طلاق می‌انجامد

جای خالی هنر در روایت جنایت مسجد گوهرشاد

طرح توان‌افزایی زنان و خانواده‌ها در کشور اجرا می‌شود

صفاوردی در گفتگو با آنا: بی‌قانونی در کشور به فرهنگ تبدیل شده است

پشت پرده افزایش میلیونی قیمت چادر مشکی چیست؟

نوجوانان ۱۰ ساعت از وقت خود را در فضای مجازی سپری می‌کنند

زنان شاغل امروزی موفق‌ترند یا مادران دیروز؟

تصویب لایحه حمایت از کودکان مهم است اما فعالان کودک را راضی نمی‌کند

سلبریتی‌ها باید متناسب با جامعه اسلامی لباس بپوشند

643 هزار کودک تحت حمایت بهزیستی، مورد غربالگری قرار گرفتند

طرح ملی گفتگوی خانواده موازی‌کاری است/ ریشه تمام مشکلات جامعه صرفاً اقتصادی نیست

4 هزار و 500 معتاد زن در کمپ‌های بهزیستی درمان می‌شوند

خواستگار اجاره‌ای خدمتی نوین در شبکه‌های اجتماعی/وقتی برای «کلاس» هرکاری می‌کنیم

وزارت ورزش و جوانان برای رشد و بالندگی بانوان برنامه‌‌های ویژه‌ای دارد