سه شنبه  28  اسفند  1397
شنبه , 20 مرداد 1397 ساعت 00:03

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید:

مشاوره حقوقی و معاضدت قضایی ایثارگران تسهیل می‌شود

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران از انعقاد تفاهم‌نامه بنیاد با کانون وکلای مرکز برای تسهیل در مشاوره حقوقی و معاضدت قضایی ایثارگران در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد شهید، سعید عندلیبی در سفر به استان گیلان و در شورای اداری این استان خدمتگزاری در بنیاد را افتخارآمیز دانست و گفت: خوشبختانه مجموعه همکاران بنیاد در خط مقدم خدمت به ایثارگران عزیز هستند و هر قدمی که برای ایثارگران بر می‌دارند، در پیشگاه خداوند مأجور است.

وی با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه و احکام دائمی آن گفت: فصل 16 قانون برنامه ششم توسعه مختص ایثارگران است و این قانون سیاست‌های کلان کشور را به صورت برنامه‌ای دنبال می‌کند و برای توسعه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... چشم‌انداز پنج ساله دارد البته احکام دائمی آن دارای جنبه مالی و اجرایی بوده و بنیاد تلاش کرده است خلأهای قانونی حوزه ایثارگری را در قانون برنامه ششم برطرف کند.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد با بیان اینکه قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران باید 100 درصد اجرایی شود، خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از 80 درصد مواد قانون مذکور اجرایی شده است.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود 2 هزار میلیارد تومان برای بیمه همگانی و تکمیلی ایثارگران توسط بنیاد هزینه می‌شود، تصریح کرد: مأموریت‌ها و خدمات بنیاد شهید افزایش پیدا کرده و نیازمند ساختار و نیروی انسانی لازم هستیم. البته طی سال‌های اخیر مکانیزم‌های جدید از جمله برون‌سپاری، خرید خدمت، فناوری اطلاعات و... به کار رفته و باید بخش زیادی از فعالیت‌ها از طریق ساز و کارهای فناوری اطلاعات انجام شود.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران همچنین در نشست با قضات و وکلای شاهد و ایثارگر استان گیلان با بیان اینکه ماده 58 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران وزارت دادگستری و قوه قضاییه را موظف به معاضدت قضایی از ایثارگران کرده است، افزود: براساس ماده 59 قانون مذکور نیز ورود ایثارگران به عرصه وکالت، سردفتری و دفاتر مشاوره حقوقی با همکاری وزارت دادگستری، کانون وکلا و سازمان اسناد و املاک صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به پراکندگی ارائه خدمات کانون وکلا و دفاتر مشاوره بسیج و بنیاد، اظهار کرد: کانون وکلا در موضوع وکالت تسخیری به ایثارگران کمک می‌کند اما باید معماری درست و ساختار مناسب برای این پتانسیل‌ها جهت هم‌افزایی ایجاد شود.
عندلیبی با اشاره به شرایط ایجاد شده در کانون وکلای دادگستری گفت: شرایطی که کانون وکلا برای پذیرش ایثارگران فارغ‌التحصیل در آزمون وکالت تعیین کرده سختگیرانه است و از کانون وکلای استان‌ها می‌خواهیم که شرایطی اتخاذ کنند که در این خصوص پذیرش این عزیزان تسهیل شود.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد با بیان اینکه به دنبال ارائه بهترین و با کیفیت‌ترین خدمت به خانواده‌های شاهد و ایثارگر هستیم، یادآور شد: متأسفانه امروز در کشور با تعدد پرونده‌های مفتوحه قضایی و اطاله دادرسی مواجه هستیم البته نسبت پرونده‌های مربوط به ایثارگران به پرونده‌های عمومی خیلی کمتر است که باز هم باید به حداقل برسد.

عندلیبی، اشتغال ایثارگران را یکی از دغدغه‌های بنیاد دانست و عنوان کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران نهاد تخصصی حمایت از خانواده‌های شاهد و ایثارگر است اما در اجرای قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به کمک همه دستگاه‌ها نیاز دارد.

وی با اشاره به نسبت کم پرونده‌های قضایی ایثارگران گیلان نسبت به سایر استان‌ها، تأکید کرد: اکثر قضات از خانواده‌های شاهد و ایثارگر هستند و سختی‌هایی که این خانواده‌ها دارند را درک می‌کنند ضمن اینکه در صدد امضای تفاهم نامه با کانون وکلای مرکز هستیم که در صورت اجرا، کانون وکلا اقدام به مشاوره حقوقی و معاضدت قضایی از ایثارگران می‌کند.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد در سفر به استان گیلان با استاندار این استان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام/4009/

راه‌اندازی مرکز مشاوره حقوقی تلفنی در مازندران

راه‌اندازی مرکز مشاوره حقوقی تلفنی در مازندران

اصطلاح ازدواج سفید غلط رایج است/ به نام دختران به کام پسران!

نمایشگاه‌های حجاب و عفاف تبلیغ شعائر اسلامی است

مشکلات بانوان استان‌های مرزی پیگیری می‌شود

نتایج المپیادهای دانش‌آموزی به‌زودی اعلام می‌شود

جزیره هرمز از زیر سایه فقر و محرومیت خارج شد

نمایشگاه‌های حجاب و عفاف تبلیغ شعائر اسلامی است

نتایج المپیادهای دانش‌آموزی به‌زودی اعلام می‌شود

مشکلات بانوان استان‌های مرزی پیگیری می‌شود

جزیره هرمز از زیر سایه فقر و محرومیت خارج شد

اصطلاح ازدواج سفید غلط رایج است/ به نام دختران به کام پسران!