87157
يكشنبه  25  آذر  1397
چهارشنبه , 09 اسفند 1396 ساعت 18:00

حاشیه‌نگاری آنا از نشست خبری معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری؛

پاسخ انگلیسی به خبرنگار خارجی/ نظر ابتکار در مورد دختران خیابان انقلاب

نشست خبری معاون رئیس‌جمهور در امور زن و خانواده در حالی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه‌زهرا(س)‌و بزرگداشت مقام زن برگزار شد که در این نشست، «ابتکار» از فشار اجباری و گشت ارشاد در موضوع برخورد با بدحجابی انتقاد و تاکید کرد که باید مطالبه دختران دهه هفتادی در خصوص بی‌حجابی شنیده شود!

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، نشست خبری معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به مناسبت تکریم روز زن و ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) با حضور بیش از 50 نفر از عکاسان و خبرنگاران رسانه‌های داخلی وخارجی در ساختمان معاونت زنان و خانواده برگزار شد، در این جلسه خبرنگار بلومبرگ با کسب اجازه از معاون زنان سوال خود در مورد حجاب اجباری زنان به صورت انگلیسی پرسید و به همان تناسب نیز معصومه ابتکار به زبان انگلیسی به طور تشریحی و طولانی به سوال این خبرنگار پاسخ داد؛ این در حالی بود که در عرف دیپلماتیک یک نشست خبری رسمی، مرسوم نیست که مصاحبه‌شونده به زبان غیررسمی و غیرفارسی صحبت کند،‌ آنهم در شرایطی که عمده خبرنگاران به زبان انگلیسی تسلط نداشته و مترجمی هم برای ترجمه پرسش و پاسخ وجود نداشت.

ابتکار با اشاره به ضرورت ایجاد شرایط گفتگوی ملی در مورد حجاب نیز گفت: خطاب قرآن کریم(سوره مبارکه نور، آیه شریفه 30) در مورد حجاب، اول رو به مردان و حفظ نگاه است و در ادامه زنان را خطاب قرار می‌دهد. موضوع پوشش بخشی از فلسفه حجاب است و بخش‌های مهم‌تر آن مباحث رفتاری و اخلاقی است.

او با تاکید براینکه حجاب به معنای محدودیت زن و مرد نیست، ادامه داد: حجاب برای ایجاد حدودی برای رعایت حرمت‌‌ها است زیرا در مبانی انقلاب و امام، هیچ محدودیتی برای پیشرفت زنان قائل نبودند و اگر حدودی اعمال می‌شد در راستای پیشرفت زنان بود. بعد از انقلاب هم زمینه‌های لازم برای پیشرفت زنان مهیا شد و همت زن ایرانی هم سبب شد که از این وضعیت استفاده کرد. زن ایرانی هیچ وقت پشت دیوار‌های شیشه‌ای نماند و رو به جلو حرکت و پیشرفت کرد.

ابتکار با تاکید براینکه اعمال فشار اجباری و برخوردهایی که پیشتر در قالب گشت ارشاد صورت می‌گرفت را قبول نداریم، افزود: خوشبختانه با نگاه خوبی که در مقامات اجرایی و نیروهای انتظامی هست این موضوع ساماندهی شد و هم اکنون شاهد چنین وضعیتی نیستیم.

گل‌های سبز و بنفش در نشست ابتکار

یکی از نکات قابل توجه این نشست خبری، این بود که با توجه به سبقه و پیشینه ابتکار در ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، به این موضوع هم توجه خاصی شده بود. در جلسه امروز، گلدان‌هایی با ربان «سبز» و «بنفش» که به نوعی نماد انتخاباتی حسن روحانی هم بود، بین خبرنگاران توزیع شد.

همچنین با توجه به ممنوعیت استفاده از ظروف یکبار مصرف در دستگاه‌های اجرایی و ادارات، در این جلسه نیز پارچ آب و لیوان شیشه‌ای روی میز در نظر گرفته شده بود و نشانی از لیوان یکبار مصرف و بطری آب در این جلسه نبود.

در مورد حجاب باید گفت‌وگو کنیم

نکته جالب دیگر نشست امروز در خصوص نظر معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها بود؛ گفت: اوایل انقلاب فکر می‌کردیم باید درهای ورزش را برای زنان ببندیم اما امروز شاهد شکوفایی زنان در عرصه ورزش هستیم، در ایران بعد از انقلاب فلسفه حجاب به عنوان بخشی از احکام اسلامی مورد خواست مردم قرار گرفت و بعد به قوانین و مقررات تبدیل شد.

ابتکار در واکنش به رفتار زنان خیابان انقلاب نیز گفت: مهم‌ترین رویکرد در این زمینه گفتگو است که باید مطالبات نسل جوان را در موضوعاتی مثل حجاب بشنویم و فضا را برای طرح چنین دیدگاه‌هایی فراهم کنیم تا جوانان نسل دهه 70 بتوانند دیدگا‌ه‌های خود را مطرح کنند.

او با تاکید براینکه باید مسایل را به شیوه‌ای قانونمند حل کنیم و حداقل ورود و برخوردهای انتظامی صورت گیرد، ‌افزود: باید برای ایجاد شرایط و فضای گفتگوی ملی و درک مفاهیم بیشتر تلاش کنیم تا نگاه‌ها باید به سمت گفتگوی ملی در این زمینه پیش برود.

من از بچگی اهل تشکل‌های مردم نهاد بودم

ابتکار همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار آنا در خصوص فعالیت تشکل‌های مردم نهاد در حوزه زنان، هم گفت که 25 هزار خیریه و سازمان مردم نهاد در کشور داریم که 2700 تشکل آن در حوزه زنان، دختران و کودکان و مسائل مرتبط با آنها فعالیت می‌کنند.

البته ابتکار با اشاره به خاطرات خود از دوران کودکی و نوجوانی اشاره کرد که چون مادرش سال‌ها عهده‌دار مسئولیت یک خیریه بود، وی نیز از همان کودکی با این فعالیت‌های مردمی آشنا بوده و به نوعی اهل تشکل‌های مردمی بوده است.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات