شنبه  29  دی  1397
دوشنبه , 07 اسفند 1396 ساعت 08:05

گزارش آنا از سرنوشت نامعلوم پول‌های واریزی برای کمک به زلزله‌زدگان؛

اعتراض مردمی زیباکلام را مجبور به عذرخواهی کرد

صادق زیباکلام، به واسطه اعتماد مردم موفق شد 3 میلیارد تومان به اسم کمک به مردم زلزله‌زده کرمانشاه جمع‌آوری کند؛ اما وقتی رئیس سازمان مدیریت بحران گفت که مشخص نیست این پول‌ها کجا هزینه شده، با پاسخ تندی از سوی زیباکلام مواجه شد. اظهارات زیباکلام آنقدر غیرمنتظره بود که پس از فشار افکار عمومی، مجبور به عذرخواهی از نجار رئیس سازمان مدیریت بحران شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، زلزله کرمانشاه که اتفاق افتاد خیلی از چهره‌های سرشناس یا همان سلبریتی‌ها هم وارد معرکه شدند تا کمکی به زلزله‌زدگان کنند؛ از علی دایی ورزشکار گرفته تا صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران. البته صادق زیباکلام آنگونه که خودش گفته بود، انتظار داشته حداکثر 8 یا 9 میلیون تومان در حسابش جمع‌آوری شود و آن را هم صرف خرید مایحتاج ضروری کند و به مردم زلزله‌زده دهد اما وقتی در سه روز اول، بالای یک میلیارد تومان در حسابش جمع شده، خودش هم شوکه شده و وقتی سرجمع حساب به سه میلیارد تومان رسیده، تصمیم گرفته تا کاری کند، کارستان!

اما نکته اینجاست که زلزله‌زدگان کرمانشاه هنوز در چادر هستند، باران که آمد، همین نیمچه زندگی‌شان را هم آب برد؛ چند کودک در سرمای زمستان جان باختند و این داستان هنوز ادامه دارد اما صادق زیباکلام می‌خواهد کاری بزرگ بکند و «دهکده امید» بسازد.

هر چند ساخت دهکده‌ای با تکنولوژی و استانداردهای روز دنیا بسیار تحسین برانگیز است اما ساخت و تجهیز چنین دهکده‌ای نیاز به سال‌ها زمان دارد و در دراز مدت شاهد ثمرات آن خواهیم بود؛ بر همین اساس برخی از مردم و کاربران فضای مجازی در توییتر و اینستاگرام به عملکرد زیبا کلام انتقاد کردند و خواستار استرداد کمک‌های نقدی خود شدند.

این روند ادامه داشت تا اینکه اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در نشست خبری که به منظور بررسی عملکرد مدیریت بحران در زلزله کرمانشاه تشکیل شده بود با انتقاد از اینکه تاکنون هیچ یک از سلبریتی‌ها و چهره‌های سرشناس مبالغ جمع آوری شده به منظور کمک به زلزله کرمانشاه را در اختیار سازمان مدیریت بحران و نهادهای متولی قرار نداده‌اند، در پاسخ به سوال خبرنگار آنا گفت: سازمان مدیریت بحران با دادستان کل کشور مذاکراتی صورت داده و از قوه قضاییه درخواست کردیم بر پول‌های جمع‌آوری شده افراد صاحب نفوذ برای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاهی نظارت داشته باشد و این پول‌ها را در اختیار دستگاه‌های متولی قرار دهد.

البته چندی از برگزاری این انتقادات و درخواست رئیس مدیریت بحران کشور نگذشته بود که صادق زیبا کلام که نامش به عنوان یک مثال از خیل سلبریتی‌های که به این واسطه پول جمع کرده بودند، در این نشست عنوان شده بود با انتشار فیلمی توهین آمیز در صفحه اینستاگرام خود اظهار کرد: «کسانی که حتی عرضه نداشتند یک برف تهران را مدیریت کنند و با بارش 2 ساعت برف کل فرودگاه بین المللی امام خمینی و اتوبان‌های تهران-کرج مسدود شد انتظار دارند پول مردم را به آنها بدهم. آقای نجار اگر ذره‌ای عرضه در وجود شما بود من کتم را هم به شما می‌دادم. آقای نجار به کارنامه‌ات نگاه کن، هنوز زلزله زدگان بم در کانکس هستند.»

البته انتشار این فیلم از سوی یک استاد دانشگاه بسیار ناخوشایند بود و بسیاری از کاربران فضای مجازی در پیام‌هایی نسبت به لحن تند و توهین آمیز او انتقاد و اعتراض کردند.

یکی از کابران در اعتراض به زیباکلام نوشت: «ملت زلزله زده روی آب هستن آقا طلبکار مردم هم است با ادبیات زشت صحبت میکنه و تازه فکر کلنگ زدن دهکده است واقعا که شرم بر شما بعد از اینهمه آوارگی و در بدری کشته شدن چندین کودک. این پول‌هایی که مردم ریختن به حساب شما واسه کمک‌های سریع و ضروری بود نه آینده‌ ای نا مشخص. شما فقط میخوای خودت مطرح باشی و اسمت سر زبونها باشه حتی شده با پول مردم.» و ترانه در پیامی خواستار استرداد پول واریز شده به حساب زیبا کلام شد و نوشت: «چی شد قرار شد بگین من چطوری می‌تونم پولمو پس بگیرم؟من که راضی نیستم اون پول روخرج دهکده امید کنید تا وقتی که مردم سرپل ذهاب توی آب دارن فرو میرن.»

همین انتقادات گسترده مردمی در پیج آقای دکتر باعث شد از به کابردن این لحن تند نسبت به معاون رئیس جمهور و مدیریت بحران کشور و همچنین عدم ارائه گزارش عملکرد خود نسبت به هزینه‌کرد کمک‌های مردمی پشیمان شود به طوری که در نهمین گزارش عملکرد دهکده امید ضمن عذر خواهی از اسماعیل نجار گفت: « از جناب نجار عذرخواهی کردم و به استاندار کرمانشاه هم عرض کردم که بنده اساساً گردنی ندارم که خواسته باشم «نازک‌تر از مو» بودن آن را به استحضار برسانم. فکر کنم توانسته‌ام کدورت را از دل‌هایشان زدوده باشم.»

او همچنین در پاسخ به هموطنانی که خواستار استرداد کمک‌های نقدی شده بودند نوشت: «در جریان حملات اخیر برخی از هم‌وطنان اظهار داشتند که تصورشان این بوده که کمک‌هایشان صرف تهیه کانکس و احتیاجات اولیه خواهد شد لذا خواهان استرداد کمک‌هایشان می‌شوند که بالغ‌بر ۱۰میلیون تومان بود. بنده هم علیرغم ناباوری‌شان کمکشان را مسترد نمودم. در پاسخ تشکرشان فقط نوشتم که تصور کنید که این ماجرا با یک نهاد حکومتی در ایران اتفاق افتاده بود و شما خواهان استرداد کمک اهدایی‌تان برمی‌آمدید

زیبا کلام در این گزارش اشاره‌ای نیز به همکاری با بنیاد مسکن داشت و نوشت: «جلسه کاری دیگری با مسئولین بنیاد مسکن در تهران به‌اتفاق همکاران از کرمانشاه داریم.»

به نظر می‌رسد پس از این ماجراها زیباکلام علاوه بر همکاری با یک نهاد دولتی با عنوان بنیاد مسکن و شهرسازی در نظر دارد در مورد ساخت دهکده امید نیز شفاف‌سازی‌های مالی را در دستور کار قرار داده و مردم را نسبت به هزینه‌های صورت گرفته مطلع کند.

تولید شیر الاغ به‌‌صرفه نیست/ هشدار در‌خصوص توزیع شیر خشک

زوجین دنیا را از چشم یکدیگر ببینند

شهرداری می‌تواند 10روزه مجهزترین گرمخانه‌ها را بسازد

مشکلات اقتصادی نشاط را از مردم گرفته است/ صداوسیما بهتر عمل کند

نشست تخصصی «زن و سیاست» در دانشگاه تهران برگزار می‌شود

افزایش چاقی و اضافه وزن در بین کودکان زیر 2 سال ایرانی

یارانه کودکان بازمانده از تحصیل به‌دلیل فقر افزایش می‌یابد

فعالیت بنیاد ژنتیک کاهش تعداد معلولان را به‌دنبال دارد

99 درصد کودکان کار دارای خانواده هستند

اولویت چند درصد ایرانی‌ها پوشاک تولید داخل است

خشونت دانش‌آموزان را از کودکی کنترل کنید

99 درصد کودکان کار دارای خانواده هستند

شهرداری می‌تواند 10روزه مجهزترین گرمخانه‌ها را بسازد

یارانه کودکان بازمانده از تحصیل به‌دلیل فقر افزایش می‌یابد

زوجین دنیا را از چشم یکدیگر ببینند

تولید شیر الاغ به‌‌صرفه نیست/ هشدار در‌خصوص توزیع شیر خشک

مشکلات اقتصادی نشاط را از مردم گرفته است/ صداوسیما بهتر عمل کند

نشست تخصصی «زن و سیاست» در دانشگاه تهران برگزار می‌شود

اولویت چند درصد ایرانی‌ها پوشاک تولید داخل است

افزایش چاقی و اضافه وزن در بین کودکان زیر 2 سال ایرانی