چهارشنبه  05  تیر  1398
شنبه , 31 شهریور 1397 ساعت 11:20

منحصربه‌فردترین جعبه مکانیکی را در خانه کرد ببینید

مراجعه به «خانه کرد» شهر سنندج که سال‌هاست کاربری موزه‌ پیدا کرده، بازدیدکنندگان را با جعبه‌ مکانیکی خاصی آشنا می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، جعبه مکانیکی که در «خانه کرد» در معرض دید قرار گرفته، جعبه‌ای چوبی است که با ۹۴۰ قطعه کاربری متفاوتی دارد.

این جعبه که در سال 1354 توسط مرحوم علی‌اکبر بهزادیان ساخته شده است، با 940 قطعه هم تقویم، هم جاکبریتی و هم مجسمه‌ای به شکل شکارچی است که جنبه تزئینی و کاربردی دارد.

جنس این جعبه از چوب است و به‌واسطه کاربری‌های متفاوتش از منحصربه‌فردترین جعبه‌های مکانیکی کشور به‌شمار می‌رود. بهزادیان روی این جعبه آدمکی را ساخته که با فشار دادن آن در جلوی جعبه باز می‌شود و لک‌لکی که بر جعبه نشسته با پایین رفتن، کبریتی را با نوک خود بالا می‌آورد.

لازم به یادآوری است، علی‌اکبر بهزادیان 67 سال در زمینه نازک‌کاری در استان کردستان کار‌کرده و این جعبه را بر اساس ذوقش ساخته است. وی در طول سال‌ها فعالیت هنری خود در جشنواره‌های داخلی و خارجی زیادی مثل نمایشگاه سراسری صنایع دستی کشور به مناسبت چهاردهمین اجلاس آسیایی شورای جهانی صنایع دستی در شهر اصفهان، نمایشگاه فستیوال هنر ایران در شهر دوسلدورف کشور آلمان، نمایشگاه هفته‌ فرهنگی ایران در امارات متحده‌ عربی (ابوظبی و دبی) و نمایشگاه‌های ایران‌گردی شرکت کرده و همواره از سوی بزرگان هنر جهان مورد تقدیر قرار گرفته است. زنده‌یاد بهزادیان در سال 1385 چشم از جهان فروبست.

هرچند سابقه‌ تاریخی نازک‌کاری استان کردستان و به‌ویژه شهر سنندج به‌‌درستی مشخص نیست، اما با توجه به بقایای آثار هنری هنرمندان برجسته‌ای که در این زمینه فعالیت داشته‌اند، می‌توان نازک‌کاری را یکی از هنرهای ظریف و صنایع دستی شهر سنندج برشمرد. نازک‌کاری در کنار دیگر هنرهای چوبی، نشان‌دهنده‌ قدمت آن است.

انتهای پیام/4072/4031/خ

http://ana.ir/i/312597
تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر