530683
سه شنبه  22  آبان  1397
پنجشنبه , 21 تیر 1397 ساعت 15:25

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد:

بعید می‌دانم پس ازهماهنگی دستگاه‌ها و تشکیل شوراهای محله، شاهد تخریب شویم/ حکم حبس برای متخلفان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: بعید می‌دانم پس از تشکیل شورا‌های محله و هماهنگی‌دادستانی و استانداری یزد ، کسی به بافت تاریخی آسیب بزند و ما شاهد تخریب شویم.

سید مصطفی فاطمی فیروزآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، درباره ممانعت از تخریب بناهای تاریخی در استان یزد گفت: متاسفانه این اواخر تخریب‌هایی را در بافت تاریخی یزد شاهد بوده‌ایم که بخاطر عدم شناخت مردم نسبت به ارزش تاریخی این منطقه رخ داده است.

وی ادامه داد: ما سعی کرده‌ایم بافت تاریخی را به محله‌های کوچکی تقسیم کنیم و برای هر بافت یک شورا محله تشکیل دهیم که حافظ میراث فرهنگی‌مان باشند. در حقیقت این شورا محله‌ها به انجیوهای دوستدار میراث فرهنگی تبدیل خواهند شد و در هر اتفاقی که به بافت تاریخی آسیب زند، ورود پیدا خواهند کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد اظهار کرد: اعضای شورا‌های محله هر تخلف و تخریبی را به یگان حفاظت اطلاع خواهند داد تا در صیانت از میراث فرهنگی، پشتیبابی‌های لازم انجام شود.

وی با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات از عدم اطلاع بومیان ناشی می‌شود، تاکید کرد: برای آشنایی مردم در حال تهیه بروشورهایی هستیم. همچنین برای آگاهی‌بخشی به ساکنان بافت تاریخی نسبت به تغییراتی که در بافت تاریخی روی داده، برنامه‌هایی را در نظر گرفته‌ایم تا نسبت به حفظ این گنجینه حساس شوند.

فاطمی در خصوص دیگر اقدامات انجام شده تشریح کرد: بخشنامه کلی را به استاندار یزد پیشنهاد داده‌ایم که اهمیت و ضرورت حفظ بافت تاریخی را به سایر دستگاه‌های دولتی ابلاغ کند. از همه اینها مهم‌تر این است که با دادستان هماهنگ کرده‌ایم تا رای‌های خوبی برای متخلفان و متعرضان به بافت‌های تاریخی یزد صادر شود.

وی افزود: نسبت به هر اتفاقی که در بافت تاریخی روی دهد و هر تخریبی که انجام شود به سرعت از طریق دادستانی اقدام خواهیم کرد، بنابراین بر اساس هماهنگی با دادستانی و تغییراتی که در قوانین برای جلوگیری از تخریب بافت تاریخی صورت گرفته، بعید می‌دانم که در آینده شاهد تخلفاتی از این دست باشیم و کسی تمایلی برای تخریب و یا تغییر در بافت تاریخی داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد در سخنانش اظهار کرد: درتمام پرونده‌های که به دادستانی ارجاع داده‌ایم، برای متخلفان حکم حبس صادر شده است و تمام افراد دستگیر شده‌اند. خوشبختانه قوه قضائیه در این زمینه با ما همکاری بسیار خوبی داشته است.

وی در ادامه گفت: اقدام دیگر در راستای رفع تخریب در بافت تاریخی، رفع تخلف است، یعنی به محض اینکه تخلفی انجام شود که تخریب نباشد اما میراث را تغییر داده باشد، دادستان مجوز رفع آن مسئله را صادر می‌کند برای مثال اگر فردی برای بنایی در بافت تاریخی سقف نصب کند، با حکم دادستانی سقف را بر می‌داریم. در طول دو ماهی که این سمت را برعهده گرفته‌ام، 3 تخریب نسبت به تخلفات افراد انجام شده است.

گفتنی است، شهر تاریخی یزد به‌ دلیل وسعت، یکپارچگی و حفظ اصالت تاریخی‌، استفاده از مصالح بومی و مصرف کمترین انرژی در تولید بناهای خشتی و هماهنگی کامل با اقلیم سخت و خشن کویری در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

بافت تاریخی شهر یزد، از میراث تاریخی بشر و از جاذبه‌های گردشگری ایران به شمار می‌رود. یزد به عنوان اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان شناخته شده که برترین جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و میراث فرهنگی را در خود جا داده است.

جایگاه و توجه شهر تاریخی یزد در میان گردشگران تاحدی است که در برخی از فصول، این استان چیزی حدود دو برابر ساکنانش، میزبان گردشگرانش می‌شود. از نارین قلعه یا کهندژ در شهر باستانی میبد که به قدیمی‌ترین بنای خشتی جهان شناخته می‌شود، تا بلندترین بادگیر جهان، قدیمی‌ترین مسجد ایران و بافت تاریخی مسکونی از جمله آثاری هستند که هر سال میلیون‌ها گردشگر و توریست را برای بازدید به خود جذب می‌کند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

بانک مرکزی گنجینه جواهرات ایران

دیدار ظریف با دبیرکل سازمان جهانی گردشگری

مصر ایران جذابیت اهرام ثلاثه را دارد

همه به حوزه صنايع‌ دستی کشور کمک کنند

ارائه خدمات امدادی به زائران در طرح همسفران خورشید

فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذاران گردشگری در اردبیل

فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذاران گردشگری در اردبیل

بانک مرکزی گنجینه جواهرات ایران

مصر ایران جذابیت اهرام ثلاثه را دارد

همه به حوزه صنايع‌ دستی کشور کمک کنند

ارائه خدمات امدادی به زائران در طرح همسفران خورشید

دیدار ظریف با دبیرکل سازمان جهانی گردشگری

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 22 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 22 آبان