1110373
چهارشنبه  23  آبان  1397
سه شنبه , 19 تیر 1397 ساعت 10:22

مدیرکل میراث فرهنگی یزد مطرح کرد؛

هدف‌گذاری یزد برای جذب یک میلیون توریست/ دنبال گردشگران آسیایی هستیم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: با استفاده از ظرفیت‌های استان، تبلیغات و رایزنی با آژانس‌های آسیایی، رویدادهایی را پیش‌بینی کرده‌ایم تا به یک میلیون گردشگر در سال جاری برسیم.

سید مصطفی فاطمی فیروزآبادی امروزدر گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری آنا گفت: یزد یکی از استان‌هایی است که بیشترین مقصد گردشگران اروپایی را دارد و به همین لحاظ هم مناسبات بین‌المللی و اتفاقات سیاسی بسیار سریع بر روی آن تاثیرگذار است. بر همین اساس ما برای اینکه تاثیر مسائل روز بر گردشگری را کاهش دهیم حیطه فعالیت‌های استان در این حوزه را گسترش داده‌ایم.

وی ادامه داد: ما سعی داریم تعداد گردشگران آسیایی را به واسطه تبلیغات، بالا ببریم و این امر امروزه با رایزنی از طریق آژانس‌های آسیایی در حال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در خصوص برنامه‌های ویژه برای جذب گردشگر داخلی تصریح کرد: با اینکه یزد از استان‌هایی است که تعداد گردشگر خارجی‌اش زیاد است و افراد علاقه‌مند زیادی را برای بازدید از ساختار تاریخی یک شهر شرقی به خود جذب می‌کند اما بسیاری از ایرانیان هنوز نتوانسته‌اند ‌زیبایی‌هایی که در این شهر و پیرامون آن وجود دارد، را ببینند. به همین دلیل ما در حال برنامه‌ریزی هستیم که بتوانیم تورهای متعدد گردشگری را برگزار کنیم.

وی یکی دیگر از کارهایی که در این زمینه در حال انجام است را برپایی جشنواره‌های متعدد معرفی کرد و افزود: آنچه یزد را در کنار آثار تاریخی‌اش می‌تواند معرفی کند، ظرفیت‌هایی است که امروزه در این استان وجود دارد. بر همین اساس برنامه‌ریزی شده که اوایل شهریور ماه جشنواره شب‌های کویر را برگزار کنیم.

فاطمی اظهار کرد: جشنواره تابستانه بافق، جشنواره برداشت خرما، جشنواره ساخت مجسمه‌های شنی از جمله رویدادهایی هستند که در کنار آثار تاریخی یزد، می‌تواند جذب گردشگر کند و برای مردم جذابیت داشته باشد.

وی در بخشی از سخنانش در خصوص پتانسیل‌های این استان تشریح کرد: یزد 5 قسمت دارد که دارای قابلیت برای عرضه در حوزه گردشگری است. اول بحث بافت‌ها و اماکن‌ تاریخی آن است که این شهر را بسیار خاص کرده است. ما در یزد بزرگترین بافت تاریخی زنده را داریم که به ثبت جهانی هم رسیده است. این شهر همچنین نخستین شهری است که در حوزه بافت ‌تاریخی به ثبت ملی رسیده و گسترده‌ترین بافت خشتی جهان را داراست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد خاطرنشان کرد: کوچه و پس‌کوچه‌ها و اماکن تاریخی این استان بسیار خاص است و توجه هر گردشگر را جلب میکند.

وی در ادامه دومین ویژگی شهر تاریخی یزد را بازار بزرگ یزد معرفی کرد که بعد از بازار تبریز دومین بازار بزرگ ایران است.

فاطمی افزود: در کنار سوغات، صنایع‌دستی و شیرینی‌های استان یزد، ترمه و منسوجات، دست بافت‌های یزد و طلای یزد از جایگاه خاصی میان گردشگران برخوردار است. همچنین سومین ویژگی یزد، هم‌زیستی ادیان و زیارتگاه‌هایی است که از ادیان گوناگون مثل مسلمانان، زرتشتیان، کلیمیان و سایر ادیان را در بر می‌گیرد. ما تورهای سایر ادیان را داریم که باعث جذب گردشگر از اقصی نقاط دنیا برای دیدن جشن‌ها، مراسم‌ها و آیین‌های بومی می‌شود.

وی اظهار کرد: وجود رمل‌های کویری در شهر یزد یکی دیگر از ظرفیت‌های این استان است. ما یکی از بلندترین و طولانی‌ترین رمل‌ها را با عنوان کویر زرین داریم که در شهرستان اردکان قرار دارد. همچنین کویرهایی در اطراف شهرستان بافق داریم که برای توریست‌ها جذاب است. آنچه کویر این استان را از سایر کویرها متمایز می‌کند این است که این استان نزدیک‌ترین رمل‌ را به یک مرکز استان دارد که در 2 کیلومتری یزد است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد ادامه داد: تمام این رمل‌ها مجهز به کمپ‌های کویری و جشنواره‌های مختلف مجهز شده‌اند. رالیف، سافاری، شتر سواری، موتورسواری و انواع ورزش‌های هوایی مثل پاراگلایدر و... در کمپ‌های کویری وجود دارد و من فکر نمی‌کنم در هیچ نقطه‌ای از کشور به لحاظ تعدد، تنوع و امکانات کویری همچون یزد باشد. در شهر یزد 11 کمپ تاکنون مجوز گرفته‌اند که امروزه در حال فعالیت هستند.

وی در خصوص پنجمین ویژگی این استان به وجود باغات ایرانی اشاره کرد و گفت: تعداد باغ‌های ایرانی یزد، بسیار زیاد است. تاکنون دو باغ ایرانی هم از این استان به ثبت جهانی رسیده‌اند که یکی باغ دولت‌آباد و دیگری باغ پهلوان‌پور مهریز است. سایر باغ‌ها هم مثل باغ خان، باغ ناجی و باغ رستم دستور همه با سبک و سیاق ایرانی، یزد را به عنوان شهر باغ‌های ایرانی توانسته معرفی کند. با وجود به این پنج ویژگی، ما در استان برنامه‌هایی طراحی کرده‌ایم تا بتوانیم آنها در راستای ورود توریست تقویت کنیم.

فاطمی درباره اینکه چه چشم‌اندازی برای ورود گردشگر در سال جاری متصور شده است، بیان کرد: فکر می‌کنم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال حدود یک میلیون گردشگر به استان وارد شوند البته این میزان فقط شامل گردشگرانی است که در هتل‌ها اقامت می‌کنند. برآورد ما این است که در سال جاری میزبان حدود 80 هزار گردشگر خارجی باشیم. ممکن است بسیاری از افراد در زائرسرا‌ها، اماکن دولتی، خانه اقوام و حتی در چادرها ساکن شوند، این افراد در زمره آمار ما نیستند و میزان 1 میلیون گردشگر صرفا اقامت رسمی در استان را شامل می‌شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

بانک مرکزی گنجینه جواهرات ایران

دیدار ظریف با دبیرکل سازمان جهانی گردشگری

مصر ایران جذابیت اهرام ثلاثه را دارد

ارائه خدمات امدادی به زائران در طرح همسفران خورشید

زلزله کرمانشاه بیش از 10 هزار میلیارد هزینه داشت

فلک‌الافلاک و سنگ قبرهایی که زندگی مردگان را نشان می‌دهد

فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذاران گردشگری در اردبیل

تلاش‌های‌مان برای از بین بردن آفات در جنگل‌ها جواب نداد

تلاش‌های‌مان برای از بین بردن آفات در جنگل‌ها جواب نداد

فلک‌الافلاک و سنگ قبرهایی که زندگی مردگان را نشان می‌دهد

مصر ایران جذابیت اهرام ثلاثه را دارد

بانک مرکزی گنجینه جواهرات ایران

فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذاران گردشگری در اردبیل

زلزله کرمانشاه بیش از 10 هزار میلیارد هزینه داشت

ارائه خدمات امدادی به زائران در طرح همسفران خورشید

دیدار ظریف با دبیرکل سازمان جهانی گردشگری

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان