1092304
چهارشنبه  23  آبان  1397
يكشنبه , 17 تیر 1397 ساعت 10:43

رئیس سازمان میراث فرهنگی مطرح کرد؛

ایجاد شغل برای ۵۰ هزار دانش‌آموخته بدون محدودیت رشته‌ای

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: به واسطه امضای تفاهم‌نامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، 50 هزار فرصت اشتغال ویژه دانش‌آموختگان دانشگاهی که تمام رشته‌ها را در بر می‌گیرد، ایجاد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، امضای تفاهم‌نامه با موضوع ایجاد 50 هزار شغل در حوزه خدمات گردشگری با حضور علی‌اصغر مونسان معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

ربیعی اظهار کرد: ما در دوران تحریم اگر در برخی از بخش‌ها دچار کاستی شدیم، در بخش گردشگری می‌توانیم جذابیت‌های موجود را به کار ببریم که بخشی از این بسته بزرگ، اشتغال در گردشگری است که با استفاده از ظرفیت‌های گردشگری محقق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از این امکانات آژانس‌ها بهره‌مند خواهند شد و تورلیدرهای بیشتری استخدام می‌شوند، گفت: بعد از دو سال این شغل به شغل پایدار تبدیل خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به رشد خانه صنایع خلاقه بیان کرد: فکر می‌کنیم با همکاری سازمان فنی حرفه‌ای بتوانیم ایجاد 50 هزار شغل را تضمین کنیم و این شغل‌ها در سال 98 و 99 بتوانند به صورت خودکفا ادامه پیدا کنند.

علی‌اصغر مونسان نیز اظهار کرد: این پروژه اولین پروژه در حوزه اشتغال محسوب می‌شود که در حال به نتیجه رسیدن است. حوزه گردشگری اگر راه افتد، اقتصاد را به حرکت در می‌آورد و می‌تواند رونق خوبی ایجاد کند.

وی تاکید کرد: گردشگری یک حوزه فرابخشی است یعنی وقتی به رونق برسد کشاورزی، صنعت، حمل و نقل و سایر بخش‌ها را به تحرک وامی‌دارد و می‌تواند درآمدزایی کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: در حوزه گردشگری بحث دوم ایجاد اشتغال است که با سرمایه اندک، زمان کوتاه و کسب و کاری کوچک شغل‌های پایداری به وجود می‌آید. ما در این زمینه تا عمق روستاها و شهرهای کوچک جلو رفته‌ایم و ایجاد اشتغال کرده‌ایم. این امر تا حدی بوده که نه‌تنها جلوی مهاجرت روستا به شهر گرفته شده بلکه مهاجرت معکوس را نیز در پی داشته است و بسیاری از افراد خانه‌های آب‌واجدادی خود در روستاها را برای تبدیل به اقامتگاه بوم‌گردی شدن آماده کرده‌اند.

معاون رئیس‌جمهور اعلام کرد: ما در طرح اشتغال روستایی متعهد شده‌ایم 36 هزار شغل ایجاد کنیم که به نظرمان به راحتی قابل انجام است و با اینکه از روند کند این طرح، گله‌مند هستیم اما اگر بانک‌ها همراهی بیشتری داشته باشند ما در اجرای طرح‌ها سرعت بیشتری خواهیم داشت و می‌توانیم این میزان را ارتقا دهیم.

وی بیان کرد: در امر طرح اشتغال فراگیر با سازمان برنامه و بودجه جلسات متعددی داشتیم و در نهایت بر سر 173 هزار شغل به توافق رسیدیم.

مونسان خطاب به ربیعی اظهار کرد: اگر همه دستگاه‌ها را با هم هماهنگ کنید این امر به سرانجام می‌رسد و ما قول می‌دهیم از پتانسیل بالای گردشگری به خوبی استفاده کنیم. هر چه شما کمک کنید نتایج ایجاد اشتغال به صورت کامل تقدیم می‌شود.

وی درباره اشتغال برای دانش‌آموختگان که موضوع اصلی این تفاهم‌نامه بود، گفت:‌ اشتغال برای دانش‌آموختگان دانشگاهی از بحث‌های دیگر در حوزه اشتغال‌زایی است که تمامی افراد که در رشته‌های مختلف تحصیل کرده‌اند را مشغول به کار می‌کند و افراد در رشته‌هایی مثل بازاریابی گردشگری بدون محدودیت در رشته تحصیلی فعال خواهند شد. بر اساس این طرح افرادی که در رشته علوم دینی تحصیل کرده‌اند، می‌توانند در گردشگری مذهبی و زیارتی و کسانی که در حوزه پزشکی و پیراپزشکی درس خوانده‌اند در گردشگری سلامت فعالیت کنند. تمام دانش‌آموختگان می‌توانند با گذراندن طرح و کارورزی طی 6 ماه فعالیت در حوزه گردشگری و راهنمایان تور را آغاز کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: ما می‌توانیم با این طرح به 50 هزار شغل با حداقل سرمایه‌گذاری دست پیدا کنیم و رونق خوبی در گردشگری داشته باشیم.

وی یادآور شد: بالغ بر 4 هزار و 700 دفتر خدمات جهانگردی وجود دارد که دانش‌آموختگان علاقه‌مند به مشارکت در این طرح طی 6 ماه آموزش تورلیدر می‌شوند و به عنوان بازاریابانی که در جذب گردشگر به واسطه بسته‌هایی که برای دفاتر ایجاد می‌شود، هدایت خواهند شد. با این طرح می‌توانیم رونق خوبی در گردشگری داخلی داشته باشیم.

مونسان با بیان اینکه ما نباید از گردشگری داخلی غافل باشیم، اظهار کرد: به قدری این بازار بزرگ است که کشورهای همسایه توانسته‌اند از ظرفیت‌های خود در جذب توریست استفاده کنند بنابراین لازم است که ما هم برای پیشرفت در این زمینه از این امکان بهره‌مند شویم و بهترین استفاده را داشته باشیم.

وی در خصوص گردشگری خارجی اعلام کرد: با توجه به تغییرات نرخ ارز فضای مثبتی برای ورود گردشگران فراهم شده ولی می‌خواهیم تبدیل ارز مسافران ورودی که تا کنون حل نشده و باقی مانده رفع شود. من بارها درخواست کرده‌ام و اعلام کرده‌ام که گردشگرانی که به ایران می‌آیند برای تبدیل ارزشان دچار مشکل هستند؛ بنابراین باید فکری شود تا این مسئله هر چه زودتر رفع شده و برای ورود گردشگر مشکلی پیش نیاید. در حال حاضر صحبت‌های آماری اشتباهی شنیده می‌شود که باعث شده هر جا مشکلی به وجود می‌آید به گردشگری خارجی ربط داده شود ما احساس‌مان این است اگر ارز هدفمند داده شود میزانش بسیار کوچک خواهد بود.

در ادامه این مراسم تفاهم‌نامه‌ها امضا شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

بانک مرکزی گنجینه جواهرات ایران

دیدار ظریف با دبیرکل سازمان جهانی گردشگری

مصر ایران جذابیت اهرام ثلاثه را دارد

ارائه خدمات امدادی به زائران در طرح همسفران خورشید

زلزله کرمانشاه بیش از 10 هزار میلیارد هزینه داشت

فلک‌الافلاک و سنگ قبرهایی که زندگی مردگان را نشان می‌دهد

فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذاران گردشگری در اردبیل

تلاش‌های‌مان برای از بین بردن آفات در جنگل‌ها جواب نداد

تلاش‌های‌مان برای از بین بردن آفات در جنگل‌ها جواب نداد

فلک‌الافلاک و سنگ قبرهایی که زندگی مردگان را نشان می‌دهد

مصر ایران جذابیت اهرام ثلاثه را دارد

بانک مرکزی گنجینه جواهرات ایران

فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذاران گردشگری در اردبیل

زلزله کرمانشاه بیش از 10 هزار میلیارد هزینه داشت

ارائه خدمات امدادی به زائران در طرح همسفران خورشید

دیدار ظریف با دبیرکل سازمان جهانی گردشگری

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان