645027
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 26 اردیبهشت 1397 ساعت 16:22

راه‌اندازی نخستین «تالار‌موزه مجازی فرش‌های تاریخی‌هنری ایران» در هفته میراث‌فرهنگی

«نخستین تالار‌موزه مجازی فرش‌های تاریخی‌هنری ایران» همزمان با هفته میراث‌فرهنگی بر روی سایت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری بارگذاری می‌شود.

به‌گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، شکوفه مصباحی مسئول گروه پژوهشی حفاظت و مرمت فرش پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، امروز چهارشنبه 26 اردیبهشت ماه هدف از راه‌اندازی موزه مجازی فرش‌های تاریخی‌هنری ایران را ایجادِ فرصتی دوجانبه برای فرش‌های موزه‌ای و مخاطبان آن‌ها اعلام کرد.

وی افزود: در این موزه از یک سو برای مخاطبان و علاقه‌مندان به آثار موزه‌ای شرایطی فراهم می‌شود که بدون‌ حضور‌ فـیزیکی‌ در مـوزه‌ها و از طریق‌ شبکه‌های ارتباطی به بخشی از محتوای مجموعه‌های تاریخی و فرهنگی موزه‌ها و کاخ-موزه‌های مختلف دسـترسی پیـدا کـنند و از نقاط مختلف جهان به گردشگریِ فرهنگی و هنری در دنیای مجازی بپردازند.

مسئول گروه پژوهشی حفاظت و مرمت فرش پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی‌فرهنگی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری تصریح کرد: این موزه به متولیان موزه‌ها این امکان را می‌دهد که از شیوه‌های نوین مستندنگاری و معرفی و نمایش آثار بهره ببرند و فرش‌های خود را به دور از محدودیت‌های نمایشگاهی و انتقال آثار موزه‌ای و... در فضایی مجازی برای تعداد بیشتری از مردم به نمایش بگذارند. همچنین با راه‌اندازی این موزه مجازی، پژوهشگران و علاقه‌مندان امکان دسترسی آسان و تفحص در اینگونه آثار موزه‌ای را بدست می‌آورند.

وی با اشاره به مطرح شدن ایده اولیه موزه مجازی فرش از سوی احمد محیط طباطبایی، گفت: با توجه به تنوع فرش‌های موزه‌ای و تعداد این گروه از آثار در موزه‌ها و مراکز مختلف کشور و نیز امکاناتی که فناوری می‌تواند در اختیار ما بگذارد، طرحِ «موزه مجازی فرش‌های تاریخی‌هنری ایران» پیشنهاد شد تا به مرور زمان قسمت‌های مختلف این موزه مجازی شکل گرفته و با یکدیگر عجین شوند.

مصباحی با بیان این نکته که در طرح پیشنهادی برای موزه مجازی فرش‌های تاریخی ایران یک موزه با امکان گسترش و قابلیت ارتقا در نظر گرفته شده‌ است، ابراز امیدواری کرد: این طرح با همکاری، مساعدت و حمایت ارگان‌ها و مدیریت کارشناسان مراکز مربوطه به اجرا رسیده و مورد بهره‌وری علمی‌‌پژوهشی و معرفی و ایجاد اهداف گردشگری قرار گیرد.

وی افزود: در حال حاضر تالار نخست این موزه با نام «مشاهیر و پادشاهان» طراحی و برای بازدید عموم آماده شده است.

مدیر علمی و اجرایی این طرح بیان کرد: این بخش از موزه مجازی با مشارکت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم ایران)، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثارتاریخی-فرهنگی، موزه فرش ایران، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، مجموعه فرهنگی‌‌تاریخی نیاوران و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران شکل گرفته است.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

خبری از اتوبوس‌های شهرداری در مرز مهران نیست

ارائه خدمات امدادی به بیش از 2 هزار زائر پیاده‌روی اربعین

گشایش هزارمین موزه کشور را تا پایان دولت جشن می‌گیریم

ارائه خدمات امدادی به بیش از 2 هزار زائر پیاده‌روی اربعین

خبری از اتوبوس‌های شهرداری در مرز مهران نیست

گشایش هزارمین موزه کشور را تا پایان دولت جشن می‌گیریم

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه