974904
پنجشنبه  22  آذر  1397
سه شنبه , 28 فروردین 1397 ساعت 11:57

مهدی مجابی مدیر بافت تاریخی قزوین شد

مهدی مجابی که سالها در حوزه میراث فرهنگی استان قزوین فعالیت کرده، مدیر پایگاه بافت تاریخی قزوین شد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، در حاشیه تور گردشگری و بازدید از بناهای تاریخی استان قزوین که ۲۷ فروردین ماه با حضور اهالی رسانه انجام شد، مهدی مجابی عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و باستان‌شناس به عنوان مدیر پایگاه بافت تاریخی قزوین معرفی شد.

در این تور یکروزه، اهالی از بناهای تاریخی چون نخستین گرند هتل، مدرسه و مسجد صالحیه، مسجد نبی و شبستان‌های تابستانه و زمستانه آن، مجموعه سعدالسلطنه، چهلستون، دولتخانه مبارکه صفوی، مسجد و مدرسه حیدریه، مسجد و مدرسه سردار ، کافه کتاب و خانه یزدیها بازدید کردند و از نزدیک مشکلات و نواقص موجود در بناهای تاریخی این استان را که ظرفیت بزرگی در جذب گردشگر محسوب می‌شوند، مورد بررسی قرار دادند.

این تور با حمایت سازمان میراث فرهنگی پایه‌ریزی شده بود تا مسائل برخی از محوطه‌های تاریخی و نیازهایشان برای احیا و بازسازی از سوی اهالی رسانه اطلاع‌رسانی شود.

با توجه به سخنان حضرتی‌ها مدیر میراث فرهنگی استان قزوین در نخستین تور رسانه‌ای این استان، معرفی بناهای تاریخی و اشاره به خلاهای موجود هم میتواند قزوین را به عنوان مقصد گردشگری به مردم معرفی کند و هم مدیران میراث فرهنگی را در رفع معضلات یاری رساند.

وی وجود بیش از ۱۲۰۰ بنای تاریخی این استان را یکی از مهمترین پتانسیل‌های موجود دانست و صیانت از آنها را امری ضروری معرفی کرد.

حضرتی‌ها وجود بزرگترین مسجد تاریخی، کشف چندین تراشه از دوره‌های تاریخی و معماری خاص بناهایی چون آب‌انبار سردار محله قملاق را تنها بخش کوچکی از جاذبه‌های گردشگری قزوین معرفی کرد.

لازم به یادآوری است، سید مهدی مجابی در سال ۱۳۲۳ در قزوین متولد شد. وی پس از اخذ مدرک فوق لیسانس مهندسی معماری از دانشکده هنر های زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۹ به منظور گذراندن دوره تخصصی مرمت و احیا مراکز شهری به فلورانس رفت.

وی فعالیت در حوزه های آموزش و پژوهش در بخش‌های دولتی و غیردولتی خود را از سال ۱۳۵۰ با کارشناسی پژوهش و مرمت آثار تاریخی در سازمان ملی حفاظت آثار باستانی آغاز کرد.

رئیس دفتر سازمان ملی حفاظت آثار باستانی و مجری طرح های پژوهشی و مرمتی استان های گیلان، مازندران، قزوین، زنجان، رئیس میراث فرهنگی قزوین، مدرس دانشکده معماری و شهر سازی دانشگاه علم وصنعت، عضو هیات علمی مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی، رئیس پژوهشکده ابنیه و بافت های فرهنگی و تاریخی سازمان وقت میراث فرهنگی، مدیریت پروژه های پژوهشی محورهای فرهنگی تاریخی شهر های بزرگ ایران و... و. از جمله سوابق فعالیتی وی به شمار می‌رود.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه