975143
پنجشنبه  22  آذر  1397
دوشنبه , 27 فروردین 1397 ساعت 13:01

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران:

ثبات در کسب درآمدهای گردشگری موجب رهایی از اقتصاد تک محصولی می‌شود

ابعاد رویداد همدان 2018 محور سی‌ویکمین جلسه کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران بررسی شد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، سی‌ویکمین جلسه کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران با حضور هیات رئیسه و اعضا، استاندار همدان، رئیس اتاق همدان، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دبیر کل و معاونان اتاق ایران، مدیران سازمانهای دولتی و فعالان بخش خصوصی و صاحبنظران برگزار شد.

احمد اصغری رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران با اشاره به اینکه امروزه توسعه‌ گردشگری در تمامی عرصه‌ها، چه در سطح ملی و منطقه‌ای و حتی در سطح بین‌المللی مورد توجه برنامه‌ریزان دولتی و شرکت‌های خصوصی قرار گرفته است، گفت: بر این اساس بسیاری از کشورها به صورت فزاینده‌ای به این حقیقت پی برده‌اند که برای بهبود وضعیت اقتصادی خود باید ابتکار عمل به خرج داده و درصدد یافتن راههای تازهای برآیند.

رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران تصریح کرد: برای کشورهایی مثل ایران، درآمدهای نفتی، یک رانت اقتصادی تلقی می‌شود که فاقد هرگونه اثرات القایی از لحاظ بالا بردن سطح تولید ملی در اقتصاد است.

وی افزود: درحالی که صنعت گردشگری به صورت زنجیره وار با بعضی از فعالیت‌های اقتصادی، وابستگی دوجانبه دارد و رونق آن، از لحاظ افزایش درآمدها در اقتصاد کشور میزبان تأثیر به سزایی دارد.

اصغری در این خصوص ادامه داد: در نتیجه توسعه‌ی گردشگری، اقتصاد کشور را از حالت تک محصولی خارج می‌کند و ثبات در درآمدهای ناشی از جذب گردشگری را برای کشور به همراه خواهد داشت.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران گفت: اگر راه برای بخش خصوصی باز نباشد چگونه می توان به این درآمدها دست یافت. لذا فرصت برگزاری همدان 2018 در دوره کنونی کشور یکی از بهترین راه های بهره گیری از فرصتها برای استان همدان به عنوان میزبان و نهایتا کشورمان است.

وی ضمن اشاره به اینکه با شروع سال ۲۰۱۸، یک سال طلایی برای همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا آغاز شده و لازم است از فرصت پیش آمده در راستای معرفی و شناسایی ظرفیتهای گردشگری، تاریخی، فرهنگی، اقتصادی، این استان به جهانیان نهایت استفاده را ببریم، تصریح کرد: بر این اساس باید با تبلیغات گسترده و طراحی مناسب لوگوی همدان 2018 فرصتها و جاذبه های گردشگری همدان را تبلیغ کرده و از تهیه بسته های سرمایه گذاری برای میهمانان غافل نشویم.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران خاطرنشان کرد: می توان همزمان با رویداد 2018 همدان، میزبانی مسابقات ورزشی در سطح بین المللی با حضور تیم های مختلف خارجی را برنامه ریزی کرده و از ظرفیت های گردشگری ورزشی، طبیعت گردی، کوه نوردی، صخره نوردی، دوچرخه سواری، اسکی، .... این استان استفاده کنیم.

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی کشور و سفال کشورهای آسیایی در همدان

همچنین علی اصغر زبردست رئیس اتاق بازرگانی همدان با اشاره به اینکه رویداد همدان 2018 فرصت خوبی را برای توسعه گردشگری کشورایجاد کرده که می توان اذعان کرد چنین رویدادهایی حداقل 40 سال یکبار رخ می دهد، گفت: امروزه unwc دارای بیش از 150 عضو است و می تواند در حوزه گردشگری نقش مهمی را رقم بزند. این مهم در حالیست که شرکت علی صدر همدان نیز عضو این مجموعه شده است.

رئیس اتاق بازرگانی همدان با بیان اینکه اتاق ایران و همدان با آمادگی کامل این توانمندی را دارد که در کنار مجموعه مدیریتی استان زمینه تعامل خوبی را فراهم کند، اظهار کرد: امروزه آمریکایی ها در تلاش هستند که ایران اسلامی را منزوی کنند و این رویداد می تواند این نقشه را بی تاثیر کند.

وی با اشاره به اینکه پیشنهاد می شود برای شکوفایی رویداد همدان 2018 اجلاس اتاق های کشورهای آسیایی در ایران برگزار شود، ادامه داد: در این بین می توان سیاست هایی را برای تلطیف مباحث بین المللی کشورمان پیگیری کرد.

زبردست با اشاره به اینکه همدان سابقه 500 ساله پایتختی ایران را دارد که این مهم ظرفیت تاریخی مهمی است، تصریح کرد: همچنین پیشنهاد می شود نمایشگاه صنایع دستی کشور و نمایشگاه سفال کشورهای آسیایی در همدان برگزار شود تا کمک رونق گیری این رویداد شود.

باید گردشگری ساختار واقعی خودش را پیدا کند

همچنین محب خدایی با اشاره به اینکه در نمایشگاه گردشگری سال گذشته استان همدان توانست نقش خوبی را ایفا کند که این مهم به افزایش بازدیدکنندگان منجر شد، گفت: با توجه به نامگذاری همدان 2018، برنامه هیا مختلفی برای این استان تدوین شده است که در دستور کار قرار دارد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به اینکه تلاش خواهد شد در بازه زمانی سی روزه اقداماتی انجام شود که تخفیف های مختلف به گردشگران ارائه شود تا شاهد افزایش جذب گردشگر دراین استان باشیم.

وی با بیان اینکه همچنین تلاش خواهد شد تا کاروان اتوبوس از همدان و تبریز در استان های کشور به راه بیاندازیم تا مردم بیشتر با ظرفیت های این استان ها آشنا شوند، افزود: در این بین این مهم تجربه خوبی برای اعزام کاروان از کشورمان به کشورهای خراجی خواهد شد.

محب خدایی با اشاره به اینکه جشنواره های تابستانی در همدان برگزار خواهد شد، تصریح کرد: البته ماه مبارک رمضان نیز در پیش است، ازاین رو تلاش خواهد شد آفر های ویژه بین المللی نیز در سطح دنیا معرفی شود.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه گردشگری تابعی از سیاست است اما سیاست نمی تواد به طور کامل بر این صنعت تاثیر بگذارد، ادامه داد: در این بین باید تلاش شود گردشگری ساختار واقعی خودش را پیدا کند.

ضرورت تشکیل کمیته تخصصی برای تحقق اهداف رویداد همدان 2018

در این بین علیرضا اشرف نیز با اشاره به اینکه بخش های مختلف صنعت گردشگری مانند نمایشگاه ها به بخش خصوصی می تواند سبب رشد این صنعت شود، گفت: د این بین نباید فراموش کرد که تورهای داخلی نیز باید با محوریت همدان برگزار شود تا شاهد رشد چشمگیر گردشگری در این استان باشیم.

دبیرکل اتاق ایران تصریح کرد: باید از ظرفیت های باستانی و تاریخی همدان به خوبی برای معرفی رویداد همدان 2018 بهره برده شود.

وی پیشنهاد کرد: کمیته ای تخصصی مشتمل از اتاق ایران، اتاق همدان، استانداری همدان، معاونت میراث فرهنگی و گردشگری برای کمک به تحقق اهداف رویداد همدان 2018 تشکیل شود.

اشرف اظهار کرد: همگان باید بدانند که اگر اهداف همدان 2018 به خوبی محقق شود حتما شاهد افزایش ورودی ارز به کشور و همچنین توسعه و رشد زیرساخت های این صنعت در کشورمان خواهیم بود.

اتاق ایران آماده تصدی‌گری رویداد همدان در سال 2018 را دارد

همچنین جواد زمانی گفت: جاذبه های گردشگری استان همدان مانند غار علی صدر، سفال لاله جین و غیره می تواند از جمله مولفه های خوبی برای جذب گردشگر در این استان محسوب شود.

معاون امور استان های اتاق ایران با اشاره به اینکه صنعت گردشگری همواره بدنبال جذب گردشگری است از این رو رخداد همدان 2018 فرصت خوبی برای جذب گردشگری محسوب می شود و اگر از این فرصت بهره کافی برده نشود دیگر چنین مزیتی تکرار نخواهد شد، تصریح کرد: اتاق ایران با آمادگی کامل می تواند تصدی گری این رویداد مهم جهانی را بر عهده بگیرد و از فعالان صنعت گردشگری نیز درخواست می شود با ارائه پیشنهادات در این عرصه به شکوفایی همدان 2018 کمک کنند.

همدان رتبه دوم اقامت نوروزی در ایام عید

محمدناصر نیکبخت نیز در ادامه با اشاره به اینکه گردشگری احتیاجی به خلق منابع جدید ندارد بلکه نعمت های خدادادی در کشورمان برای رونق این صنعت وجود دارد، گفت: به عنوان مثال می توان گفت که گردشگری پایتخت کشورهای آسیایی بر اساس ظرفیت های همدان به استان اهداء شده است و صرفا بر مبنای تلاش افراد نیست.

استاندار همدان با اشاره به اینکه همدان دارای سابقه 500 ساله پایتختی ایران است که این مهم خودش جاذبه مهمی است، تصریح کرد:دانشنامه همدان در 140 جلد تدوین شده که بر اساس ان چهره ها، ظرفیت های گردشگری و غیره معرفی شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از سرمایه گذاران بومی همدان خارج از استان هستند که باید برای توسعه صنعت گردشگری به همدان بازگشته و اقدام به سرمایه گذاری کنند.

نیکبخت افزود: در ایام نوروز سال جدید 66 درصد بازدید از غار علیصدر افزایش یافت که رقم چشمگیری است؛ همچنین یک میلیون و 300 هزار نفر شب اقامت در این ایام در همدان رخ داد که سبب شد استان رتبه دوم کشوری را در این حوزه به خودش اختصاص دهد.

وی با اشاره به اینکه در ایام نوروز امسال 410 میلیارد تومان مبل و منبت شهرستان ملایر به فروش رسید، گفت: بر این اساس باید اذعان کرد که همدان دارای ظرفیت های مختلفی برای جذب گردشگر است.

استاندار همدان با اشاره به اینکه باید جلسات اتاق ایران و بخش خصوصی برای کمک به شکوفایی همدان 2018 به طور مستمر برگزار شود، خاطرنشان کرد: همچنین در آبان ماه 500 نفر از 180 کشور دنیا به ایران سفر می کنند تا با ظرفیت های کشورمان آشنا شوند که باید همدان یکی از این مقاصد قرار بگیرد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه