دوشنبه  30  اردیبهشت  1398
دوشنبه , 12 آذر 1397 ساعت 12:35

وزیر بهداشت:

تحریم ایران با حداقل 15 همسایه یک شوخی است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: صحبت از تحریم در قرن 21 شوخی‌ بیش نیست؛ آن هم برای کشوری که حداقل از همسایگی با 15 کشور برخوردار است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وبدا، سیدحسن هاشمی در مراسم رونمایی از 6 محصول دانش‌بنیان حوزه سلامت اظهار کرد: در طول یک ماه گذشته هیچ شرکت دارویی ایرانی نتوانسته پول خود را به خارج از کشور ارسال کند و وزیر امور خارجه و رئیس جمهور آمریکا به دنبال فریب افکار عمومی هستند و این به معنی پیدا نشدن راه‌هایی برای مقابله با تحریم نیست؛ بارها گفته‌ام که در قرن بیست و یکم صحبت از تحریم، شوخی است.

وی افزود: آن هم برای کشوری که 15 همسایه و دوستان زیادی در دنیا دارد، اما از تحریم یا جنگ، هیچ انسانی به‌جز افکار بیمار، استقبال نمی‌کند که متأسفانه امروز همه افرادی که افکار بیمار در این زمینه دارند، یک‌جا جمع شده‌اند. 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: اگر بخواهیم با تحریم مقابله کنیم باید از فرصت‌ها استفاده کنیم. تحریم‌ها این اجبار را برای ما ایجاد می‌کند که مصرف‌کنندگان حتماً از محصولات داخلی حمایت و استقبال کنند و اطمینان داشته باشند که اجازه نمی‌دهیم محصولی وارد بازار شود به‌جز اینکه استانداردها را رعایت کرده باشد. بنابراین مردم در مورد کیفیت محصولات حوزه سلامت، مطمئن باشند البته فشارها بر روی ما وجود دارد و ما را متهم می‌کنند که طرفدار واردات هستیم، اما اگر واردات یک محصول وجود دارد به این دلیل است که باید جنس، محصول و صنعت مرغوبی را در حوزه پزشکی در اختیار مردم بگذاریم چون مردم ما را امین خودشان می‌دانند. 

هاشمی یادآور شد: در مواردی که محصولی را تأیید می‌کنیم، مردم اطمینان داشته باشند که استفاده از آن برای مصرف‌کننده، ضمانت‌های سلامتی کافی را از قبل دریافت کرده بنابراین مردم تلاش کنند که از محصولات داخلی استفاده کنند. البته تولیدکنندگان نیز نباید از این فرصت سوءاستفاده کرده و باید تلاش کنند که اعتماد از دست رفته را برگردانند و سرمایه اجتماعی را از مسیر ارتقای کیفیت و رعایت انصاف در قیمت‌گذاری برای محصولات خود ایجاد کنند.  

وی با بیان اینکه باید در مقابل تحریم‌ها ایستادگی کنیم، افزود: هیچ خبری از معنای ضعف در مردم ایران در برابر فشارهای بزرگ نیست و آمریکا و اذناب آن‌ها در منطقه نتوانسته‌اند مردم ایران را وادار کنند که به رفتارهای ظالمانه‌ای که آنها از نوکرانشان در منطقه می‌پسندند، تن در دهند و راه مقابله با زیاده‌خواهی و تهدیدها، توجه و احترام به علم، عالم، استفاده از تجربیات و دانش بشری، گذر از خودبزرگ‌بینی، تولید محصولات بومی و داخلی و حمایت از آنها است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: حمایت از محصولات و تولیدات داخلی بر عهده مردم، دولت و بیمه‌ها است و فکر می‌کنم که در بخش قانونگذاری، نهایت حمایت از تولیدات داخلی شده اما در اجرا، ضعف‌هایی وجود دارد که بخشی از آن به ارائه‌کنندگان محصولات مربوط می‌شود چون ابتدا محصولات خود را با قیمت مناسب وارد بازار می‌کنند، اما پس از یافتن مشتری، برخی از آنها تخلف می‌کنند.  

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مهمترین کمک وزارت بهداشت به شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیل در تأیید محصولاتی است که در سلامت مردم مفید هستند، افزود: اعطای مجوزهای لازم و تأییدیه‌های بین‌المللی برای این شرکت‌ها باید با سرعت و دقت مناسب انجام شود و تأییدیه یک محصول برای ورود به بازار و استفاده انسانی از آن، به دو سال وقت نیاز دارد، لذا دستور دادیم که این فرآیند با رعایت حقوق مردم و صیانت از استانداردهای بین‌المللی، سرعت بیشتری پیدا کند. البته نقش حمایت بیمه‌ها از محصولات داخلی نیز مهم است، اما آنها متناسب با حق پرداختی از سوی بیمه شدگان و حمایت‌های دولت، می‌توانند محصولات جدید داخلی را تحت حمایت قرار دهند.

هاشمی تأکید کرد: بخش مهمی از حمایت‌های وزارت بهداشت از محصولات و تولیدات داخلی در گرو در اختیار داشتن بازار است و اعلام کرده‌ایم اگر یک محصول ایرانی بتواند در خارج از مرزهای کشور برای خود بازار پیدا کند به ازای هر یک میلیون یورو که می‌تواند در خارج از کشور بازار داشته باشد، 10 درصد از سهم بازار را در اختیار آن می‌گذاریم و اگر محصولی بتواند بیش از 50 درصد از بازار ایران را به خود اختصاص دهد، 90 درصد واردات محصول مشابه را کاهش می‌دهیم. در جهت قیمت‌گذاری نیز اعلام کرده‌ایم که قیمت این محصولات، حداقل 70 درصد قیمت بهترین برند دنیا خواهد بود و این امتیاز در کمتر منطقه‌ای از دنیا برای تولیدکننده پیشنهاد شده و اگر می‌بینید که در طول سال‌های گذشته افتخارات متعددی کسب شده به دلیل حمایت‌های بخش فناوری وزارت بهداشت برای تولیدکنندگان داخلی است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: تحریم‌ها بر کشور و تولید محصولات مختلف در کشور تأثیر می‌گذارد و به دروغ از قول من عنوان کرده بودند که تحریم‌ها بی اثر است که درست نیست و خلاف واقع است چون تحریم حتماً در کشور تأثیرگذار هستند. البته این به معنی خودباختگی نیست بلکه به معنی محکوم کردن ظلمی است که در حق ملت ایران می‌شود.

هاشمی تصریح کرد: برخی از شرکت‌های هواپیمایی، کشتیرانی و بانک‌های برخی از کشورهایی که مدعی حقوق بشر هستند، امروز مردم ایران را تنها گذاشته‌اند، بنابراین حتماً تحریم‌ها در کشور اثرگذار است، اما بیشترین اثرات تحریم قبل از 13 آبان وجود داشت که خوشبختانه بازار اداره شد و مشکلی برای مردم ایجاد نشد و کار ما دشوار است و مردم ایران اطمینان داشته باشند که اجازه نمی‌دهیم مشکلی برای آنها به وجود آید چون دوستان و عزیزان سختکوش زیادی در داخل و خارج از کشور داریم که به ما کمک می‌کنند. 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به افتتاح خط تولید 9 داروی ضد سرطان در هفته گذشته، گفت: امروز به فاصله یک هفته از افتتاح این خطوط تولید، مجموعه‌ای از دستاوردهای جوانان ایرانی در حوزه تولیدات و محصولات پزشکی را شاهد هستیم و اطمینان دارم که این دو رویداد مهم که با اراده جوانان و شرکت‌های دانش‌بنیان به نتیجه رسید، موجب خوشحالی مردم می‌شود. 

هاشمی خاطرنشان کرد: محصولاتی که امروز رونمایی می‌شوند، تجاری شده‌اند و باید بگویم که آنچه تاکنون در طول ۵ سال گذشته توسط وزارت بهداشت رونمایی شده، قبل از اینکه اعلام عمومی شود، در بازار وجود داشته و محصولی نبوده که تبلیغاتی رونمایی شود، اما مورد استفاده قرار نگیرد بلکه این محصولات ابتدا در بازار عرضه و برای آنها مشتری پیدا شده و محصولات دارای کیفیت بوده‌اند و بعد به مرحله اعلام عمومی و رونمایی رسیده‌اند.

وی با اشاره به 6 محصول دانش بنیانی که امروز رونمایی شد، گفت: از شربت خوراکی رویال که در موارد درمانی بسیار مفید است، ژل تزریقی مفصلی که برای ما و سالمندان بسیار مؤثر است، پانسمان زخم‌های بایولوژیک که در سرعت‌ ترمیم زخم بسیار مؤثر و کم هزینه است، همچنین ماده اولیه درمان بیماری هپاتیت و دو محصول دیگر، امروز رونمایی شد. 

هاشمی اضافه کرد: دارویی برای درمان بیماری هپاتیت وارد بازار شد که قیمت آن 100 برابر کمتر از قیمت مشابه آن در خارج از کشور است و امروز جوانان کشور موفق شده‌اند که ماده اولیه این دارو را در داخل کشور تولید کنند. 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: خوشبختانه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در طول سال‌های گذشته همواره رو به افزایش بوده و منشأ اثرات بسیار خوبی برای کشور و مردم بوده‌اند. 

هاشمی با اشاره به فرارسیدن روز جهانی معلولان، گفت: این روز را به معلولان و همچنین جانبازان سرافراز دوران دفاع مقدس تبریک می گویم و امیدواریم که دولت و مجلس بتوانند در جهت استیفای حقوق اجتماعی آنها، گام‌های مؤثرتری را بردارند.

انتهای پیام/4044/
 

http://ana.ir/i/321404
مقالات استادان و دانشجویان در حل مشکلات مردم هیچ تأثیری ندارد

مقالات استادان و دانشجویان در حل مشکلات مردم هیچ تأثیری ندارد

وزیر بهداشت به هند سفر کرد

وزیر بهداشت به هند سفر کرد

لذت کار در نشاندن لبخند بر چهره مردم است

لذت کار در نشاندن لبخند بر چهره مردم است

ثبات ملت ایران تحریم‌های آمریکا را ناکارآمد کرده است

ثبات ملت ایران تحریم‌های آمریکا را ناکارآمد کرده است

بی‌تأثیری تحریم‌های اولیه نشانه فروپاشی نظام تحریم است

بی‌تأثیری تحریم‌های اولیه نشانه فروپاشی نظام تحریم است

۶ محصول دانش بنیان دارویی رونمایی شدند

۶ محصول دانش بنیان دارویی رونمایی شدند

بزرگ‌ترین کارخانه تولید داروهای ضدسرطان خاورمیانه، افتتاح شد

بزرگ‌ترین کارخانه تولید داروهای ضدسرطان خاورمیانه، افتتاح شد

باید راه‌های دور زدن تحریم‌ها را پیدا کنیم/ دوران سختی داریم

باید راه‌های دور زدن تحریم‌ها را پیدا کنیم/ دوران سختی داریم

تعداد اخبار امروز گروه : 4 خبر