دوشنبه  04  شهریور  1398
سه شنبه , 02 مرداد 1397 ساعت 15:51

مدیرکل دفتر توانمندسازی معاونت پرستاری:

اقامتگاه پرستاران در مناطق محروم ایجاد می‌شود

مدیرکل دفتر توانمندسازی معاونت پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ایجاد اقامتگاه پرستاران در مناطق محروم خبر داد و گفت: وزارت بهداشت با کمک و مشارکت خیرین سلامت این اقامتگاه‌ها را ایجاد می کند.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، علی دادگری با حضور در برنامه "روی خط خبر" شبکه خبر با اعلام این خبر گفت: نیروی انسانی ماهر و متخصص یکی از مهمترین سرمایه‌های نظام سلامت در همه کشورها محسوب می‌شود و در بهداشت و درمان زیرساخت‌ها مانند ساختمان و تجهیزات بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ماهر، برای استفاده از این امکانات و تجهیزات بیهوده و هدر رفت منابع به شمار می‌رود.

وی افزود: یکی از گروه‌های مهم ارائه کننده خدمات و مراقبت‌های سلامت گروه پرستاری است. این افراد در تمامی 24 ساعت با بیماران در خط مقدم نظام سلامت هستند و دوشادوش سایر گروه‌ها مانند پزشکان و متخصصین ارائه خدمت می‌کنند.

مدیرکل دفتر توانمندسازی ارتقا و بهره‌وری سرمایه‌های انسانی معاونت پرستاری با بیان اینکه مشکل محل اقامت موقت پرستاران دربیمارستان ها مرتفع شده است، گفت: با بودجه قابل توجهی که در این حوزه در اختیار بیمارستان‌ها قرار گرفت، محل آسایش و اقامت شبانه پرستاران حل شد.

دادگری عمده مشکل در این خصوص را در مناطق محروم کشور دانست و اظهارکرد: پرستاران به دلیل شرایط نامساعد کاری در مناطق محروم رغبت کمی برای حضور دارند و این موضوع باعث شده تا بیمارستان‌های مناطق دور دست که بیشترین نیاز به پرستاران را دارند، خالی از پرستار شده و یا پرستاران به طور کوتاه مدت در آن مناطق حضور یابند.

وی افزود: بر اساس بازدیدهای حضوری و صحبت با این پرستاران و همچنین نظرات مدیران دانشگاهی، با تدارک امکانات اقامتی مناسب برای پرستاران در این مناطق، بسیاری از پرستاران مایل به ماندن در این بیمارستان‌ها هستند و این می‌تواند راه حلی پایدار برای رفع کمبود پرستار و در نتیجه افزایش کیفیت مراقبتی و رضایت مردم باشد.

مدیرکل دفتر توانمندسازی ارتقاء و بهره‌وری سرمایه‌های انسانی معاونت پرستاری از ساخت اولیت مرکز اقامتی در کرمان خبرداد و گفت: وزارت بهداشت با کمک و مشارکت خیرین سلامت این اقامتگاه‌ها را ایجاد می‌کند، به شکلی که 50 درصد از هرینه ساخت اقامتگاه را خیرین و 50 درصد دیگر را وزارت بهداشت تامین می‌کند.

دادگری در ادامه به تشکیل شورای سیاست‌گذاری معاونت پرستاری اشاره کرد و گفت: این شورا در ذیل وظایف 8 گانه ابلاغی از سوی وزیر بهداشت که به معاونت پرستاری محول شده، تشکیل شده که طبق اساسنامه با انتخاب 30 نفر از اساتید پرستاری کشور که در راس آنها مقام عالی وزارت می‌باشد، با هدف خرد جمعی در مورد سیاست‌های کلان گروه‌های پرستاری کشور تشکیل جلسات آن هر 2 ماه یکبار برگزار می‌شود.

وی افزود: در شورای مشورتی و سیاست‌گذاری، برنامه‌‌ریزی برنامه عملیاتی سال 97، فرایند پرستاری و پرستاری جامعه‌نگر در سه سطح پیشگیری، درمان و بازتوانی صورت گرفته و ان‌شالله اثرات آن را در ماه‌های آینده خواهیم دید.

مدیرکل دفتر توانمندسازی ارتقاء و بهره‌وری سرمایه‌های انسانی معاونت پرستاری همچنین با اشاره به تشکیل کمیته اخلاق حرفه‌ای پرستاری، اظهارکرد: کمیته اخلاق پرستاری در عالی‌ترین سطح اخلاق پرستاری ایران است و از 21 نفر عضو تشکیل شده اشت که 17 نفر از آنها از اساتید محترم پرستاری و 4 نفر از آنها از مدیران پرستاری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می‌باشند.

وی با اشاره به این که اخلاق با پرستاری عجین شده است، گفت: در این کمیته موضوعاتی چون تعیین شاخص‌های اخلاقی، رتبه‌بندی بیمارستان‌ها بر اساس اخلاق، تعیین فرم‌های پایش اخلاق عمکردی، اصلاح و ارتقای فراینده کسب رضایت آگانه، اصلاح ساختارها، ایجاد جو اخلاقی و اقداماتی جهت شنیدن صدای پرستاران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/4009

http://ana.ir/i/298164
فهرست نهایی کالاها و اقدامات آسیب‌رسان به سلامت اعلام شد

فهرست نهایی کالاها و اقدامات آسیب‌رسان به سلامت اعلام شد

افراد فاقد پوشش بیمه‌ای برای بیمه شدن به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند

درباره اعزام بانوان پزشک به مناطق محروم عدالت رعایت نمی‌شود/ سختگیری‌های بی‌دلیل درخصوص صدور مجوز تأسیس مطب

98 درصد داروها در داخل کشور تولید می‌شود

ثبت 249 حادثه ترافیکی در سامانه اورژانس/ 131 نفر جان خود را در طول یک هفته از دست دادند

اطلاعات داروسازان به‌روزرسانی می‌شود/ معرفی جدیدترین دستاوردهای دارویی

پیام تبریک وزیر بهداشت به مناسبت روز پزشک

الزام رسیدگی بیمارستان رضوی به محرومان

جشنواره بزرگ ارتقای سلامت شهروندان تهرانی برگزار می‌شود 

اجباری شدن بیمه سلامت برای افراد فاقد پوشش بیمه‌ای/ 100‌ در‌صد حق بیمه گروه‌های نیازمند توسط دولت پرداخت می‌شود

برگزاری همایش علمی داروسازان ایران و نمایشگاه صنعت داروسازی

شرکت شهر سالم برای راه‌اندازی مراکز درمانی موظف به اخذ مجوز از وزارت بهداشت است

دفاتر خدمات مهندسی پزشکی در سراسر کشور ایجاد می‌شود

تنها 25 درصد از برنامه‌های حوزه سلامت مربوط به وزارت بهداشت است

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان شهرداری و سازمان نظام پزشکی

وضعیت سلامت در حاشیه شهر تهران مناسب نیست/ کمبود پزشک عمومی در تهران

راه‌اندازی طرح پزشکی پنجشنبه‌های نیکوکاری در مناطق کم‌برخوردار تهران

راه‌اندازی دفاتر خدمت سلامت باید پیگیری شود

مشکلات بیمارستان‌ها را به سامانه 190 اطلاع دهید

کمبودی در زمينه داروهای اساسی نداریم

لزوم ارتقای اقتصاد طب عمومی/ «پزشک خانواده» نباید بر پزشکان متخصص تکیه کند