119928
شنبه  24  آذر  1397
پنجشنبه , 17 اسفند 1396 ساعت 13:00

معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد؛

تدوین دستورالعمل توسعه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی به بیماران

معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مراکز ارائه خدمات شیمی درمانی منطبق بر "آیین نامه تاسیس مراکز سرپایی شیمی درمانی" به ارائه خدمت بپردازند، گفت: این مساله بارها به معاونین درمان و روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور تاکید شده است تا شخصا برای نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل ورود کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در نشست هماهنگی رابطین برنامه "مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان" در دانشگاه‌های منتخب، اضافه کرد: بیماران مبتلا به سرطان با توجه به شرایط خاصی که دارند، می‌توانند خیلی از خدمات درمانی و تسکینی را در منزل دریافت کنند، این موضوع از پرداختی از جیب آنها و همچنین هزینه‌های بیمارستانی خواهد کاست.

وی ادامه داد: البته به لحاظ روحی و روانی هم برای خیلی از بیماران دریافت خدمات در منزل بهتر است و در اغلب موارد درخواست خانواده‌ها هم همین است.

جان بابایی با بیان اینکه بعضی از خدمات حوزه سلامت چه به لحاظ درمانی و چه دارویی متاسفانه تحت پوشش بیمه نیستند و یا هزینه بسیار بالایی دارند که باید برای این موارد برنامه ریزی های دقیق و کارشناسی صورت گیرد، خاطرنشان کرد: باید خدمات را ارزان اما صحیح ارائه دهیم و اگر نتوانیم منابع را درست مدیریت کنیم، دارا بودن مراکز درمانی مجهز و داروهای خوب هم اثرگذار نخواهد بود.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: بر اساس بررسی الگوهای جهانی و برنامه ریزی‌های انجام شده سعی حوزه درمان کشور بر این است که مراقبت های حمایتی و تسکینی برای بیماران مبتلا به سرطان را در مراکز سرپایی و در خانه انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه هدف ما ارائه خدمت با کیفیت و کم هزینه به مردم (به خصوص در شرایط سخت ابتلا به سرطان) و همچنین دسترسی عادلانه به خدمات تشخیصی و درمانی است، تصریح کرد: اقدام دیگری که اخیرا در حوزه سرطان انجام شده و بسیار مهم است، ابلاغ "دستورالعمل مدیریت خدمات شیمی درمانی"به منظور ارائه این خدمات در مراکز استاندارد است و مراکز دولتی و خصوصی باید طبق آن عمل کنند، این کار قطعا منجر به ارائه خدمات با کیفیت به هموطنان خواهد شد.

جان بابایی اظهار کرد: مراکز ارائه خدمات شیمی درمانی باید با مجوز منطبق بر "آیین نامه تاسیس مراکز سرپایی شیمی درمانی" به ارائه خدمت بپردازند و این مساله بارها به معاونان درمان و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تاکید شده تا شخصا برای نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل ورود کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت از تدوین دستورالعمل و آیین نامه‌ای به منظور توسعه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی خبر داد و گفت: این آیین نامه به زودی ابلاغ می‌شود و در کنار آن برگزاری دوره آموزشی برای پزشکان و پرستاران، در دانشگاه‌های منتخب آغاز خواهد شد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه