سه شنبه  02  بهمن  1397
جمعه , 02 تیر 1396 ساعت 12:48

روزانه 10 نفر در انتظار اهدای عضو جان خود را از دست می‌دهند

طی یک ماه گذشته 12 کودک که در رنج بیماری به سر می‌بردند و در لیست انتظار پیوند قلب قرار داشتند، با رضایت خانواده‌های ایثارگر اهداء کننده، به زندگی بازگشتند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از انجمن اهدای عضو ایرانیان، یکی از این کودکان که بیش از 9 ماه در لیست انتظار پیوند قلب بود، بالاخره، چند روز قبل در 29 خرداد ماه در بیمارستان شهید رجایی پیوند قلب شد و حیاتی دوباره یافت. مادرش که بیش از شش ماه به علت وضعیت فرزندش در بیمارستان بود، ضمن قدردانی از خانواده اهداکننده قلب به کودکش، گفت: در روزهای آخر آنقدر شرایط سخت بود که دیگر فکر نمی‌کردم قلبی برای دخترم پیدا شود اما این خانواده اهداکننده، فرزندم را دوباره به ما بخشیدند.

وی افزود: خدا را هزاران مرتبه شکر می‌کنم که این خانواده‌های از خودگذشته در کشور ما وجود دارند، و دستشان را می‌بوسم.

در این زمینه سید محمد مهدوی، فوق تخصص پیوند قلب کودکان بیمارستان شهید رجایی تهران با اظهار خرسندی از این اتفاق گفت: این 12 کودک با وضعیت اورژانسی در بیمارستان بستری بودند و هر لحظه ممکن بود دیگر در میان ما نباشد، اما با اقدام انسان دوستانه خانواده‌های اهداکننده در این ماه مبارک، خوشبختانه هم اکنون کودکی با وضعیت اورژانسی برای پیوند قلب در بیمارستان نداریم و همه بچه‌ها پیوند شدند.

وی با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی اهدای عضو گفت: در این چند ماهه گذشته، فرهنگ‌سازی بسیار خوبی از سوی وزارتخانه و انجمن اهدای عضو ایرانیان صورت گرفته است و ما شاهد بالا رفتن آمار پیوند اعضا در کشور هستیم.

مهدوی گفت: مردم ما در طول تاریخ ثابت کرده‌اند که مردم با گذشتی هستند و در مواقع حساس از خودگذشتگی‌های فراوانی از خود نشان داده‌اند. شاید در مورد این مساله آگاهی کافی نداشته باشند و این امر قطعا با فرهنگ سازی مناسب حل می‌شود.

وی اظهار کرد: خیلی وقت‌ها بیماران از من می‌پرسند که آیا خودم هم کارت اهدای عضو دارم و من در جواب عکس کارتم را که همیشه در تلفن همراه دارم به آن‌ها نشان می‌دهم، در واقع معتقدم این اقدام ابتدا باید از سوی ما شروع شود.

براساس این گزارش، هم اکنون 26هزار بیمار در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند و روزانه حدود 10 نفر از آنها به علت نرسیدن عضو جان خود را از دست می‌دهند، این در حالی است که تنها اگر نیمی از افرادی که دچار مرگ مغزی می‌شوند اعضایشان اهدا و پیوند شود هیچ بیماری در لیست انتظار پیوند عضو قرار نمی گیرد.

گفتنی است که متقاضیان دریافت کارت اهدای عضو برای اعلام رضایت خود به خانواده مبنی بر اهدای عضو پس از مرگ مغزی، می‌توانند از طریق بات تلگرام به آدرس @ehdayeozv_bot و یا سامانه جامع کشوری به آدرس www.ehda.center کارت خود را دریافت کنند.

تولید شیر الاغ به‌‌صرفه نیست/ هشدار در‌خصوص توزیع شیر خشک

قلاده جرم سگ‌گردانی را کاهش نمی‌دهد/ راه شکایت باز است

برای بالا بردن امنیت غذایی تلاش می‌کنیم

ایرانی‌ها سالانه 10 هزار میلیارد سیگار می‌خرند!

علائم زنگ خطر ابتلا به سنگ کلیه چیست؟

صابریان: دانشگاه‌ها اورژانس را در بحث آموزش عمومی یاری کنند

چگونه کلسیم خون خود را کنترل کنیم

افزایش چاقی و اضافه وزن در بین کودکان زیر 2 سال ایرانی

دریادرمانی راهی برای حل مشکلات حرکتی

ارائه خدمات دندانپزشکی در یک مرکز نگهداری معلولان در زاهدان

علائم زنگ خطر ابتلا به سنگ کلیه چیست؟

چگونه کلسیم خون خود را کنترل کنیم

قلاده جرم سگ‌گردانی را کاهش نمی‌دهد/ راه شکایت باز است

طرح تحول نظام سلامت را با شدت بیشتری اجرا می‌کنیم

صابریان: دانشگاه‌ها اورژانس را در بحث آموزش عمومی یاری کنند

 ایران به مقررات بهداشتی در پیشگیری از انتقال بیماری‌هاپایبند است

دریادرمانی راهی برای حل مشکلات حرکتی

ارائه خدمات دندانپزشکی در یک مرکز نگهداری معلولان در زاهدان

 اورژانس باید به بالگردهای دید در شب مجهز شود

7 میلیون از ایرانی‌ها فشار خون دارند