175085
شنبه  26  آبان  1397
شنبه , 24 شهریور 1397 ساعت 16:00

لیگ عربستان رکورد ولخرجی را در تابستان شکست

لیگ برتر و سری آ بالاترین ارقام را در تابستان و بازار نقل و انتقالات 2018 پرداخت کرده‌اند و عربستانی‌ها، مهمان ناخوانده این لیست هستند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، شاید مهم‌ترین تفاوت لیگ برتر جزیره با دیگر لیگ‌های معتبر در قاره سبز، تعدد مدعیان و البته اهمیت بازار تابستانی برای همه تیم‌هاست.

به‌عنوان مثال حتی باشگاهی مانند اورتون که جایگاهی میان تیم‌های معتبر و بالانشین لیگ برتر نیز ندارد ممکن است در یک تابستان هم موفق به حفظ بازیکنان خود شده و هم 3 بازیکن از تیم بزرگی مانند بارسلونا شامل لوکاس دینه، آندره گومس و یری‌مینا به خدمت گیرد.

به همین دلیل، رد و بدل شدن ارقام در لیگ برتر با اختلاف قابل توجهی از دیگر رقبا بالاتر است و هم از لحاظ تعداد بازیکنان جذب شده و واگذار ‌شده و هم از نظر دریافتی و پرداختی در بازار نقل‌ و انتقالات، لیگ برتر انگلستان در میان 5 لیگ معتبر قاره سبز با اختلاف در رتبه اول قرار دارد.

لیگ برتر انگلستان و سری‌آ ایتالیا بیش از یک میلیارد دلار بابت خرید بازیکن خرج کرده‌اند و بعد از بریتانیایی‌ها، امسال لیگ ایتالیا بود که پیشرفت قابل توجهی از این حیث داشت. انتقال ستاره‌ای جهانی مانند کریستیانو رونالدو به یوونتوس نشان داد آنها بعد از حداقل یک دهه دوباره می‌خواهند به قدرت اول اروپا تبدیل شوند و در این مسیر از خرج‌های هنگفت هراسی ندارند.

رتبه سوم معتعلق به لالیگاست. بارسلونا و رئال مادرید امسال تقریباً تابستان آرامی را سپری کردند و بر خلاف انتظارات، انتقال خیلی مهمی برای این 2 تیم صورت نگرفت اما شاید اتلتیکومادرید با جذب بازیکنان فراوان، بر خلاف همیشه خبرسازترین تیم لالیگا لقب گرفته باشد.

بر اساس آمار پیش‌رو، لاشامپیونا و بوندس لیگای آلمان در پنجره تابستانی امسال سود کرده‌اند و مبلغ اخذ شده برای بازیکنان خروجی بیش از رقم پرداخت برای جذب بازیکن بوده است که بی‌شک یکی از دلایل اصلی آن، تابستان آرام بایرن مونیخ و پاری سن ژرمن بوده است.

جالب اینجاست که در پنجره بازار نقل ‌و انتقالات مربوط به لیگ عربستان ارقام هنگفتی پرداخت شده و بعد از 6 لیگ معتبر اروپا و بالاتر از لیگ‌‌هایی مانند بلژیک، پرتغال، هلند و چین، این تیم‌های عربستانی بودند که بیشترین ارقام را به خود اختصاص داده‌اند. تیم‌های عربستانی امسال در مجموع 152.1 میلیون دلار برای جذب بازیکن پرداخت کرده‌ اند که ۴۸۵ درصد بیشتر از تابستان قبل بوده و بیانگر آن است که امسال آنها اهداف بزرگی را در سر دارند.

ترکی آل‌شیخ، وزیر ورزش عربستان که از هواداران پرو‌پاقرص فوتبال محسوب می‌شود، نقش مهمی در انتقال بازیکنان گرانقیمت و رشد عربستان از این حیث داشته است. الهلال، الاتحاد و برخی دیگر از تیم‌های مشهور عربستانی در ماه‌های اخیر بازیکنان باکیفیتی را جذب کرده و در این مسیر ارقام هنگفتی را پرداخت کرده‌اند.

این در حالیست که با توجه به نوسانات ارزی در ماه‌های اخیر در ایران، نه تنها شرایط جذب بازیکنان باکیفیت خارجی در ایران دشوار شده و بسیاری از ستاره‌ها مانند سرور چپاروف و تیام نیز لیگ ایران را ترک کرده‌اند، بلکه حل مشکلات پرونده‌های پرداخت‌های معوقه بازیکنان گذشته نیز تبدیل به بحران بزرگی شده و این موضوع تبدیل به یکی از بحران‌های مهم فوتبال ایران شده است.

هر روز اخبار زیادی در مورد شکایت بازیکنان خارجی و حتی ایرانی از باشگاه‌های معتبر به دلیل تأخیر در پرداخت تعهدات منتشر می‌شود و این در حالیست که به‌عنوان مثال باشگاه‌های عربستانی در جذب بازیکنان سطح اول حتی در دنیا نیز در بین کشورهای قدرتمند قرار دارند.

منبع: ورزش سه

انتهای پیام/4028

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

انصراف حسن کربلایی از حضور در انتخابات هیأت نظارت بر مطبوعات

اسامی نامزدهای انتخابات نماینده مدیران مسئول اعلام شد

حضور 6 خبرنگار خارجی در بخش بین‌الملل همایش سواد رسانه‌ای

رسانه شاه‌کلید حل مشکلات جامعه است

مخاطبان تضمین نداده‌اند پیوسته با رسانه شما بمانند

انصراف حسن کربلایی از حضور در انتخابات هیأت نظارت بر مطبوعات

رسانه شاه‌کلید حل مشکلات جامعه است

حضور 6 خبرنگار خارجی در بخش بین‌الملل همایش سواد رسانه‌ای

اسامی نامزدهای انتخابات نماینده مدیران مسئول اعلام شد

مخاطبان تضمین نداده‌اند پیوسته با رسانه شما بمانند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان