1633520
پنجشنبه  24  آبان  1397
جمعه , 23 شهریور 1397 ساعت 10:27

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد:

خانه‌های خود را در تراز مسجد مدیریت کنید/ مصلای تهران عزادار شهید شیرخواره کربلا شد

امام جمعه موقت تهران در اجتماع شیرخوارگان حسینی گفت: خانه‌های خود را در تراز مسجد مدیریت کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه معارف اسلامی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، آیین بزرگداشت مقام حضرت علی‌اصغر (ع) در قالب اجتماع بزرگ مادران و شیرخوارگان عاشورایی در مصلای امام خمینی (ره) تهران برگزار شد.

در این مراسم که با حضور انبوه بانوان و خانواده‌های عزادار برگزار شد، پس از اجرای تواشیح، فرزند دختر یکی از شهدای مدافع حرم شعر سوزناکی را در رثای حضرت علی‌اصغر (ع) قرائت کرد.

در ادامه این مراسم، خانم مریم حاج عبدالباقی از متخصصان حوزه علوم تربیتی با اشاره به جریان شهادت حضرت علی‌اصغر (ع) و بیان این که هدیه کردن فرزند در راه خدا منشاء قرآنی دارد، گفت: بازتاب این حضور نمادین شما، سال‌ها در زندگی خود و فرزندتان باقی خواهد ماند. برگزاری چنین مراسمی یک نوع مراقبت از تربیت نسل آینده است.

پس از مداحی ذاکران اهل‌بیت (ع)، امام جمعه موقت تهران صحبت‌های خود را با این دعا آغاز کرد: خداوندا، این مادران حسینی و این فرزندان نورانی به نام و یاد حضرت علی‌اصغر (ع) را از بهترین فرزندان و اصحاب امام عصر (عج) قرار بده. به این مادران عاشورایی، سعادت حضور در رکاب امام عصر (عج) مرحمت‌فرما. فرزندانشان را از منتظران راستین امام عصر (عج) منظور بدار. تو را برای این نعمت بزرگ که در این سال‌ها به ملت عزیز ایران و دلباختگان به مدرسه حضرت اباعبدالله (ع) مرحمت فرموده‌ای تا فرزندان خود را در آغوش گرفته و با مدرسه عاشورا پیمان ببندند و برای همیشه در راه امام حسین (ع) و اهل‌بیت (ع) و زینب کبری (س) ثابت‌قدم باشند، سپاسگزاریم.

حجت‌الاسلام سید محمد حسن ابوترابی‌فرد با اشاره به حدیث پیامبر اسلام (ص) که فرمودند: «کل نفس من بنی آدم سید، فالرجل سید اهله والمراة سیدة بیتها» گفت: آقایان مسئولیت خانواده را به عهده دارند و پاسخگو هستند و خانم‌ها هم مسئولیت خانه را به عهده دارند. خانم‌ها باید خانه خود را آن گونه که مورد رضای خدای متعال است سامان دهند. مدیریت خانه به دست شما خواهران بزرگوار سپرده شده است. خانه مهد تربیت انسان است. جامعه انسانی در سایه استحکام نظام خانواده و خانواده در پرتو یک خانه آراسته به آموزه‌های علمی و وحیانی به تعالی می‌رسد. خانه شما باید در تراز خانه پیامبر اعظم (ص)، حضرت فاطمه زهرا (س) و زینب کبری (س) باشد. در این روز از خدای متعال بخواهید در مدیریت خانه خود آن گونه که مورد انتظار حضرت زینب کبری (س) است موفق باشید.

امام جمعه موقت تهران در ادامه افزود: اگر سعادت خود، همسران و فرزندانتان را می‌خواهید خانه خود را به خانه محبت تبدیل کنید. نسبت به همسر و فرزندان خود ابراز علاقه کنید تا این خانه از شر شیاطین در امان باشد. خانه در تراز قرآن کریم، خانه منور به نور عقل است، انسان در سایه حیات عقلانی به سعادت می‌رسد. باید در خانه عقل حاکم باشد، نه هوس و غضب و شهوت. هر قدر می‌توانید به ظرفیت عقلانی و اندیشه و تفکر خود بیفزایید. این فرزندانی که در آغوش دارید اگر جان شما به نور علم آراسته شود، به شکل صحیح تربیت می‌شوند.

ابوترابی با اشاره به روایت معصوم (ع) که می‌فرماید «مسجدالمراة بیتها» گفت: آموزه‌های قرآنی از شما مادران گرانقدر انتظار دارد خانه‌ای بسازید که نماد مسجد باشد. این کلام بسیار عمیق و بلندی است. پیامش این است که شما مدیر خانه‌اید. خانه شما باید همانند مسجد باشد. همان طور که مسجد از ویژگی‌هایی برخوردار است که راه را برای تربیت انسان هموار می‌کند، مادران هم از این توانایی برخوردارند که خانه خود را به مسجد تبدیل کنند. اینجاست که قدم‌های شما دنیا و آخرت را لبریز از عزت خواهد کرد. شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس تربیت‌یافتگان خانه‌های شما بودند؛ برای ساختن خانه در تراز قرآن کریم همت کنید، خانه خود را مسجد و میعاد بندگی خداوند قرار دهید.

ذکر مصیبت اهل‌بیت (ع) توسط آقایان حاج مرتضی طاهری و امیر عباسی و همچنین حامد سهندی و امیرعباس ناهیدی از دیگر برنامه‌های سوگواره شهید شیرخواره کربلا است.

انتهای پیام/4072/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

بی‌توجهی رسانه‌ها به امیدبخشی، فضای خانواده را متشنج می‌کند

اسامی نامزدهای انتخابات نماینده مدیران مسئول اعلام شد

حضور 6 خبرنگار خارجی در بخش بین‌الملل همایش سواد رسانه‌ای

حضور 6 خبرنگار خارجی در بخش بین‌الملل همایش سواد رسانه‌ای

بی‌توجهی رسانه‌ها به امیدبخشی، فضای خانواده را متشنج می‌کند

اسامی نامزدهای انتخابات نماینده مدیران مسئول اعلام شد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های پنجشنبه 24 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های پنجشنبه 24 آبان