565986
دوشنبه  28  آبان  1397
پنجشنبه , 22 شهریور 1397 ساعت 18:00

معاون سابق وزارت خارجه آمریکا:

قطر علاقه زیادی به روابط اقتصادی خوب با ایران دارد

معاون سابق وزارت خارجه آمریکا معتقد است که قطر علاقه شدیدی به روابط اقتصادی خوب با ایران دارد و احتمالاً با درخواست قطع ارتباط با ایران از سوی عربستان موافقت نخواهد کرد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، رسانه‌های خبری از برگزاری نشست سران شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا در ماه اکتبر، پاییز امسال، در کمپ دیوید جهت حل بحران قطر خبر داده‌اند.

اگر بخواهیم با دیدی عمیق‌تر به موضوع بحران در منطقه میان قطر و کشورهای حوزه خلیج فارس نگاه کنیم باید گفت خطوط کلی سیاست‌های آمریکا و خط‌مشی واشنگتن نسبت به بحران خلیج فارس به تمایل دولت آمریکا برای هماهنگ‌شدن تحرکات عربستان، امارات و دیگر کشورهای عرب این منطقه با تشکیلات تروریستی افراط‌گرا و مقابله با نفوذ ایران باز می‌گردد و واشنگتن نمی‌خواهد در راستای تحقق این دو هدف، خللی همچون اختلاف میان کشورهای عربی منطقه به‌ وجود آید.

از زمان آغاز بحران قطر، دونالد ترامپ موضع حمایتگرانه خود را از کشورهای تحریم‌کننده قطر اعلام کرد، موضعی که البته مغایر با دیگر ارکان دولت آمریکا همچون پنتاگون و وزارت امور خارجه بود. از سوی دیگر تلاش‌های دیپلماتیک مقام‌های قطری و اصرار بر موضع قاطع خود درباره محکوم کردن شروط سیزده‌گانه عربستان و متحدانش باعث شد کشورهای تحریم‌کننده از موضع خود کوتاه بیایند و راه گفتگو را در پیش بگیرند. مجموعه این عوامل بعدها باعث شد ترامپ لحن خود را نسبت به بحران قطر تغییر دهد.

در همین ارتباط، گفتگویی با «ریچارد مورفی» دیپلمات پیشین و کهنه‌کار آمریکا انجام داده‌ایم که در ادامه می‌آید.

«ریچارد مورفی» دیپلمات پیشین و کهنه‌کار آمریکایی با ۳۴ سال فعالیت در حوزه خاورمیانه و کشورهای عربی، در سال‌های جنگ ایران و عراق سفیر آمریکا در عربستان سعودی بود و سپس معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه شد. مورفی اینک با شرکت در شبکه‌های «بی‌بی‌سی»، «سی‌ان‌ان»، «فاکس نیوز» به تحلیل درباره رویدادهای جهان به ویژه خاورمیانه می‌پردازد. وی عضو هئیت امنای دانشگاه آمریکایی «بیروت» در لبنان نیز هست.

*نشست کمپ دیوید برای حل بحران قطر قرار است پاییز امسال در آمریکا برگزار شود. آیا این ابتکار عمل آمریکا می‌تواند به حل این بحران منجر شود؟

تنها می‌توان امیدوار بود که دعوت ایالات متحده آمریکا از اعضای شورای همکاری خلیج فارس جهت حضور در نشست کمپ دیوید به حل بحران قطر کمک کند اما پیش‌بینی اینکه آیا همه آنها دعوت آمریکا برای دیدار را خواهند پذیرفت یا خیر غیرممکن است.

*برخی معتقد هستند اینکه آمریکا در راس این ابتکار عمل برای حل بحران قطر برآمده نشان از نارضایتی واشنگتن از ریاض جهت حل مسائل منطقه‌ای است. نظر شما در این خصوص چیست؟

واشنگتن دارای منافع قوی در حفظ روابط خوب هم با عربستان سعودی و هم با قطر است. پیشنهاد آمریکا جهت میانجیگری این اختلاف تاکنون با پاسخ مثبت عربستان سعودی و امارات مواجه نشده است. مهم این است که برای کمک به حل این بحران تلاش کنیم.

*با توجه به شروط عربستان و همپیمانان آیا قطر حاضر است امتیازی به طرف مقابل بدهد؟ اگر چنین است در چه زمینه‌هایی ممکن است مصالحه‌ای صورت گیرد؟

من اطلاعی در مورد تمایل قطر به پذیرش درخواست‌های عربستان و امارات ندارم. اینطور پیش‌بینی می‌شود که قطر به‌طور کامل با درخواست‌های اعلام شده آنها موافق نیست. قطر علاقه شدیدی به روابط اقتصادی خوب با ایران دارد که دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس ندارند.

*با توجه به روابط آمریکا با عربستان و قطر، واشنگتن چگونه می‌تواند این بحران را حل کند تا دو طرف را راضی نگهدارد؟

اکنون پیش‌بینی روند مذاکرات آینده بین طرفین خیلی زود است.

منبع: مهر

انتهای پیام/4028

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

انصراف حسن کربلایی از حضور در انتخابات هیأت نظارت بر مطبوعات

اسامی نامزدهای انتخابات نماینده مدیران مسئول اعلام شد

حضور 6 خبرنگار خارجی در بخش بین‌الملل همایش سواد رسانه‌ای

رسانه شاه‌کلید حل مشکلات جامعه است

مخاطبان تضمین نداده‌اند پیوسته با رسانه شما بمانند

نمایشگاه مطبوعات امسال برگزار نمی‌شود

میزان مصرف رسانه با میزان اعتماد به آن متفاوت است

انصراف حسن کربلایی از حضور در انتخابات هیأت نظارت بر مطبوعات

رسانه شاه‌کلید حل مشکلات جامعه است

حضور 6 خبرنگار خارجی در بخش بین‌الملل همایش سواد رسانه‌ای

مخاطبان تضمین نداده‌اند پیوسته با رسانه شما بمانند

میزان مصرف رسانه با میزان اعتماد به آن متفاوت است

نمایشگاه مطبوعات امسال برگزار نمی‌شود

اسامی نامزدهای انتخابات نماینده مدیران مسئول اعلام شد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان