1651597
چهارشنبه  30  آبان  1397
چهارشنبه , 21 شهریور 1397 ساعت 13:01

پس از عملکرد درخشان کاپیتان تیم ملی در بمبئی؛

فاضل اتراچالی، گرانترین بازیکن جهان

کاپیتان تیم ملی کبدی گفت: در چند سال اخیر کم اشتباه‌ترین بازیکن لیگ ستارگان هند بودم که امسال قراردادم میلیاردی شد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، بعد از سورپرایز شدن مردم توسط کبدی‌کاران مرد و زن در جاکارتا با ۲ مدال طلا که نام آنها را سر زبان‌ها انداخت؛ حالا تبدیل شدن کاپیتان تیم ملی به گرانترین بازیکن لیگ ستارگان هند تعجب همه را به دنبال داشته است. فاضل اتراچالی از روستای محمدآباد گرگان حالا به جایی رسیده که برای ۴ ماه بازی کردن در لیگ هند نزدیک ۲ میلیارد تومان درآمد دارد و می‌توان گفت به گرانترین بازیکن کبدی در سطح جهان تبدیل شده است.

البته که فاضل می‌گوید اولین قراردادش در هند ۲۰ میلیون بوده و بی‌جهت به جایی نرسیده که در مزایده بازیکنان در لیگ هند برای به خدمت گرفتن او باشگاه‌ها مجبور شوند تا ۱.۸ میلیارد مبلغ را بالا بکشند.

کاپیتان تیم ملی کبدی این روزها در سرزمین پرجمعیت هند که ورزش اول آن کبدی است، به گرانترین و درخشان‌ترین بازیکن تبدیل شده و می‌گوید این فرصت برای سایر کبدی کاران هم وجود دارد تا از پتانسیل درآمدی بالای لیگ ستارگان بهره ببرند.

به همین بهانه با فاضل اتراچالی که بعد از بازی‌های آسیایی بلافاصله راهی هند شده و این روزها در تمرینات تیم بمبئی شرکت می‌کند، همکلام شدیم.

در ادامه مشروح گفتگو با کاپیتان تیم ملی کبدی را می‌خوانید.

* درباره بازی‌های آسیایی و موفقیتی که به دست آوردید، در روزهای اخیر زیاد صحبت شده؛ اما بازهم اگر صحبتی مانده،‌ بگو.

چند ماه مسابقات قهرمانی آسیا را به میزبانی ایران داشتیم که متأسفانه در آنجا برنامه‌ریزی خوبی صورت نگرفته بود. کادرفنی خوبی هم نداشتیم و برنز گرفتیم. من هم به عنوان کاپیتان تیم ملی فشار زیادی را تحمل می‌کردم چون همه درباره دلایل این نتیجه از ما می‌پرسیدند. من همان جا قول دادم که در جاکارتا طلا بگیریم. خدا را شکر فدراسیون کادرفنی خیلی خوبی انتخاب کرد و آزادی عمل به سرمربی داد تا بازیکنان را خودش معرفی کند. نتیجه‌اش را هم در بازی‌های آسیایی دیدیم. وقتی هند در گروهش به خاطر شکست مقابل کره دوم شد، همه به ما می‌گفتند شما هم یک باخت بدهید تا در نیمه نهایی به هند برخورد نکنید؛ اما مربیان ما گفتند اگر قرار است در فینال به هند ببازیم، در همان نیمه نهایی ببازیم، بهتر است. ما فقط به مدال طلا فکر می‌کردیم و باید همه تیم‌ها را شکست می‌دادیم. خدا را شکر با اعتماد به نفسی که کادرفنی به ما داد، هند را شکست دادیم و در نهایت قهرمان شدیم.

* در این مدت حتماً از توجه بیشتر مردم به کبدی و استقبالی از شما شد، سورپرایز شدید؟

بله، همینطور بود. در این مدت خیلی‌ها تماس گرفتند و پیام دادند. در گرگان هم همشهری‌ها و هم روستایی‌ها استقبال بی‌نظیری از ما داشتند. این اتفاقات باعث شد که خستگی یک سال اخیر از تنمان دربیاید. به بچه‌ها می‌گفتم دیگر این بار نباید با نقره و برنز برگردیم چون نمی‌دانستیم باید جواب مردم را چه بدهیم.

*‌ از مسئولان ورزش و فدراسیون چه توقعی داشتید و آیا برآورده شد؟

به بچه‌ها گفتم ما دل همه را شاد کردیم؛ اما هیچ کس دل ما را شاد نکرد. البته داستان مردم و حمایتشان جداست. روی طلای کبدی در بازی‌های آسیایی حساب نشده بود؛ اما در بخش مردان و زنان ۲ مدال طلا آوردیم. انتظار من خیلی بیشتر از این‌ها بود؛ اما متأسفانه چون در یک رشته تیمی قهرمان شدیم، کمتر از بقیه پاداش گرفتیم. ما حتی یک سالن تمرین درست و حسابی نداشتیم. من ۸ سال عضو تیم ملی هستم و بازهم امیدوارم وعده مسئولان عملی شود.

* حالا با این قهرمانی تاریخی کبدی، چیزی برای این رشته تغییر می‌کند؟

بعد از این قهرمانی کارمان سخت‌تر است و باید سه، چهار برابر تلاش کنیم. تیم‌های دیگر بیکار ننشسته‌اند و در دوره‌های بعدی کارمان سخت‌تر می‌شود. اگر با وضعیت فعلی پیش برویم، مطمئن باشید دیگر نمی‌توانیم مدال طلا را تکرار کنیم. به‌زودی این قهرمانی کبدی هم فراموش می‌شود و کسی دیگر به یاد ما نمی‌افتد. البته که این مدال طلا در تاریخ ثبت شد.

* خیلی زود بعد از بازی‌های آسیایی راهی هند شدی تا در لیگ ستارگان حضور داشته باشی. درباره شرایطی که آنجا داری، صحبت کن.

می‌توانم بگویم لیگ هند حرفه‌ای جایی است که تا به حال در آن ورزش کردم. امکانات از ماساژور تا فیزیوتراپ تا رسیدگی به بازیکنان وجود دارد. بهترین‌های دنیا اینجا جمع می‌شوند. از ایران هم هفت، هشت بازیکن اینجا حضور دارند و از کشورهای کره و ژاپن هم هستند. اینجا در واقع لیگ ستارگان جهان است. هر سال بازیکنان به مزایده گذاشته می‌شوند و تیم‌ها آنها را خریداری می‌کنند. هر چقدر بازیکن عملکرد بهتری داشته باشی، قیمتش بالاتر می‌رود. من امسال در تیم بمبئی هستم و شرایط خوبی دارم. الان در حال آماده‌سازی هستیم و کمتر از یک ماه دیگر مسابقات آغاز می‌شود.

* ممکن است در سال‌های آینده با توجه به درخشش در بازی‌های آسیایی، تعداد لژیونرهای ایران در لیگ ستارگان هند بیشتر شود؟

در حال ۸ بازیکن ایرانی در لیگ هند بازی می‌کنند. امکان این وجود دارد که تعداد بازیکنان بیشتر شود؛ اما بعد از مسابقات امسال که فدراسیون‌ها می‌توانند لیست جدیدی بدهند. بازیکنان ایرانی واقعاً شرایطش را دارند و تیم‌های هندی هم خیلی علاقه دارند از ایران بازیکن بگیرند. به نظرم بهتر است بین فدراسیون ایران و هند صحبت‌هایی صورت بگیرد تا سازوکار مشخصی برای افزایش تعداد لژیونر در نظر گرفته شود.

* آنطور که شنیدیم قرارداد بازیکنان در لیگ ستارگان هند بالاست و بازیکنان ایرانی هم قرارداد میلیاردی امضا کردند؟

خدا را شکر سطح قراردادها در هند خوب است. البته هر بازیکنی نسبت به کاری که می‌کند،‌ پول می‌گیرد. خودم چهار سال قبل برای فصل اولی که به اینجا آمدم چون هنوز شناخته نشده بودم، قراردادم ۲۰ میلیون تومان بودم. وقتی در یکی، دو سال اول خوب کار کردم، قرارداد ۶۰ میلیون و بعد ۲۰۰ میلیون شد. فصل قبل هم حدود ۴۰۰، ۵۰۰ میلیون قراداد داشتم. این فصل هم خدا را شکر قرارداد خوبی با تیم بمبئی بستم و کل راضی هستم.

* گفته می‌شود با قراداد یک میلیارد و ۸۰۰ میلیونی به گرانترین بازیکن این فصل لیگ ستارگان هند تبدیل شدی؟

این ۱.۸ میلیارد عدد تقریبی است. ما به دلار قرارداد بستیم و با بالا و پایین رفتن قیمت دلار این مبلغ تغییر می‌کند و شاید کمی بالا و پایین شود. این مبلغ را الکی به من ندادند و عملکرد خوبی داشتم که چنین قراردادی بستم. من سه فصل است کم اشتباه‌ترین بازیکن لیگ ستارگان هند هستم. در تمام این سال‌ها آنقدر خوب کار کردم که هر سال تیم من در فینال بوده است. ما ۹ بازیکن ایرانی در لیگ هند بودیم که یکی از نفرات به خاطر عملکرد ضعیفش در مزایده انتخاب نشد. اینجا قرارداد ۱۰۰ میلیونی و ۲۰۰ میلیونی هم داریم. فعلاً بالاترین قرارداد برای من است؛ اما اگر هر بازیکنی خوب کار نکند، فصل بعد در مزایده نمی‌تواند قرارداد خوبی ببندد. بازیکنان در مزایده در سید یک، دو و سه تقسیم می‌شوند که هر کدام از این سیدها کف قرارداد دارند. به‌عنوان مثال برای بازیکنان سید یک کف قرارداد ۲۰۰ میلیون تومان است؛ اما تیم‌ها در مزایده با هم رقابت می‌کنند و پیشنهادات بالاتر برای بازیکنان باکیفیت می‌دهند و در نهایت ممکن است قراردادی مثل من به بالای یک میلیارد هم برسد.

* پس ممکن است سال‌های آینده از این بیشتر هم بگیری؟

بله، اگر خوب کار کنم، این بیشتر می‌گیرم؛ اما اگر عملکردم ضعیف باشد، از این خیلی کمتر قرارداد خواهم بست. این مزایده از طریق شبکه‌های تلویزیونی زنده پخش می‌شود و هیچ کسی هم به‌عنوان دلال و واسطه نمی‌تواند در آن دخالت کند.

منبع: ورزش سه

انتهای پیام/4028

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

انصراف حسن کربلایی از حضور در انتخابات هیأت نظارت بر مطبوعات

مخاطبان تضمین نداده‌اند پیوسته با رسانه شما بمانند

رسانه شاه‌کلید حل مشکلات جامعه است

نمایشگاه مطبوعات امسال برگزار نمی‌شود

انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت به مرحله دوم رفت

تأثیرگذاری بر مخاطبان نباید وابسته به رادیو و تلویزیون باشد

میزان مصرف رسانه با میزان اعتماد به آن متفاوت است

لغو نمایشگاه مطبوعات در چنین اوضاع اقتصادی کمک به رسانه‌هاست

نمایندگان مدیران مسئول هیأت نظارت بر مطبوعات مشخص شدند

مروری بر روزنامه‌نگاری در جهان معاصر همراه با عباس اسدی

انصراف حسن کربلایی از حضور در انتخابات هیأت نظارت بر مطبوعات

هیأت نظارت بر خبرگزاری‌ها، همان هیأت نظارت بر مطبوعات است

رسانه شاه‌کلید حل مشکلات جامعه است

تأثیرگذاری بر مخاطبان نباید وابسته به رادیو و تلویزیون باشد

نمایندگان مدیران مسئول هیأت نظارت بر مطبوعات مشخص شدند

رسانه‌ها فرزندان را دچار چند‌فرهنگی کردند

مخاطبان تضمین نداده‌اند پیوسته با رسانه شما بمانند

میزان مصرف رسانه با میزان اعتماد به آن متفاوت است

لغو نمایشگاه مطبوعات در چنین اوضاع اقتصادی کمک به رسانه‌هاست

انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت به مرحله دوم رفت

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 30 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 30 آبان