شنبه  02  شهریور  1398
يكشنبه , 11 شهریور 1397 ساعت 14:03

کاظمی‌قمی:

ایران و عراق سنگ‌بنای مناسبات مستقل و بدیعی را در منطقه شکل داده‎اند

سفیر سابق ایران در عراق گفت: شایعات رواج یافته در مورد ملت ایران و عراق در روابط و اذهان مردم دو کشور تأثیرگذار نخواهد بود و شاهد این مدعا به زودی در راهپیمایی عظیم اربعین به نمایش گذاشته خواهد شد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، حسن کاظمی‌قمی، سفیر سابق ایران در عراق در خصوص شایعات ایجاد شده بین ملت‌های ایران و عراق از جمله انتقال آب مجانی به عراق یا ارائه خدمات جنسی به زائران عراقی در مشهد گفت: روابط دو ملت ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه و مسلمان از یک عمق مذهبی و رابطه کهن تاریخی برخوردار است.

وی با بیان اینکه این روابط بر پایه منافع و تهدیدات مشترک بنا شده است، گفت: به همین دلیل هر نوع توطئه طراحی شده میان دو کشور نمی‌تواند اراده دو ملت و دو دولت را برای تخریب روابط پیش ببرد و هیچ اراده تفرقه‌افکنانه‌ای نمی‌تواند خللی در روابط دو کشور ایجاد کند.

کاظمی‌قمی با بیان اینکه حتی در دوره حزب بعث رژیم دیکتاتوری صدام بر کشور عراق حاکم بود و جنگ هشت ساله را علیه ملت ایران رقم زد روابط دو ملت با یکدیگر مستحکم بود و ما شاهد حضور دو میلیون شهروند عراقی در ایران بودیم که بخشی از این افراد به صورت رزمنده علیه حزب بعث در جبهه‌ها می‌جنگیدند همچنین بعد از سقوط صدام و دوره اشغال آمریکا ملت و دولت عراق اراده کردند و بر پایه شکل‌گیری دموکراسی در این کشور سعی کردند اجازه ندهند روابط دو کشور به سمت تیره‌و‌تار شدن پیش رود.

سفیر سابق ایران در عراق با بیان اینکه به‌رغم تلاش آمریکایی‌ها در زمان اشغال عراق برای ایجاد تفرقه بین دو ملت ایران و عراق، اما همواره شاهد گسترش روابط دو ملت بودیم، گفت: ملت ایران با بصیرتی که دارد به‌خوبی می‌داند امروز وحدت کشور‌های اسلامی در برابر طرح‌های تفرقه‌افکنانه آمریکا مؤثر است و مردم عراق نیز امروز همین درک را دارند چرا که به یک ثبات برای مبارزه با تروریسم و استقلال‌خواهی رسیده‌اند و این ثبات از رهگذر روابط ایران و عراق حاصل شده است.

وی با بیان اینکه دو کشور ایران و عراق سنگ‌بنای روابط مستقل و بدیعی را در منطقه شکل دادند، گفت: همان‌طور که ائتلاف بین عراق، ایران، سوریه و محور مقاومت شکل گرفت و توانست جنگ نیابتی را شکست دهد و اشغالگران را از منطقه خارج کند امروز در جنگ‌روانی نیز که از سوی دشمنان دو ملت طراحی شده، دو ملت سرفراز و پیروز بیرون خواهند آمد.

کاظمی‌قمی افزود: دشمنان ایران و عراق در منطقه به دنبال آن هستند که شرایط را به سمتی سوق دهند که موجب سوء‌ظن مردم دو کشور به یکدیگر شود. امروز بعد از خروج آمریکا از برجام راهبرد دشمن تشدید فشار اقتصادی و بحران امنیتی است و همین دو امر را در سطح منطقه‌ای نیز دنبال می‌کند تا با ایجاد تفرقه و بروز جنگ‌های نیابتی و حمایت از داعش که ثمره تلاش‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه است در حقیقت به دنبال حمایت از اسرائیل و تداوم اشغال و اشغالگری در منطقه است.

سفیر سابق ایران در عراق با اشاره به اینکه نتیجه بدبینی دو ملت به یکدیگر تخریب روابط دو کشور است، گفت: این اتفاق نه تنها بر روابط ایران و عراق بلکه در کل منطقه تأثیرگذار است.

وی در خصوص دامن زدن به صادرات از ایران به عراق نیز گفت: مسأله صادرات موضوعی رو‌به‌رشد است، چون هر چه روابط اقتصادی بین دو کشور تسری یابد امری مبارک و مثبت است اینکه امروز یکی از بزرگترین بازار‌های ایران، عراق است زمینه‌ساز رشد و رونق اقتصادی برای هر دو کشور است.

کاظمی‌قمی اضافه کرد: اینکه این عملیات روانی توسط برخی افراد در داخل کشور دامن زده می‌شود جای تعجب است و باید از این افراد پرسید آیا قطع روابط ایران و عراق به نفع ملت ما خواهد بود؟

سفیر سابق ایران در عراق تصریح کرد: ایجاد این فضاسازی در حقیقت خواست دشمن است که سعی می‌کند با ایجاد جنگ روانی روح هر دو ملت را جریحه‌دار کند.

وی ادامه داد: در عراق نیز عنوان می‌شود ایران حاکمیت این کشور را به عهده گرفته و جالب است که این شایعات را کسانی بسط و گسترش می‌دهند که داعش را به جان عراق و منطقه انداختند و از آنجا که این گروه تروریستی و به‌طور کلی دشمنان منطقه در جبهه نظامی و سیاسی با شکست آشکار روبرو شدند لذا در عملیات روانی برای تخریب روابط دو کشور روی آوردند.

کاظمی‌قمی روابط ایران و عراق را الگویی برای روابط عراق با سایر کشور‌های منطقه دانست و یادآور شد: قطعاً مردم دو کشور به بصیرت و آگاهی لازم رسیده‌اند و اجازه نمی‌دهند این شایعات گسترش یابد البته روند رفت‌ و‌ آمد مردم دو کشور در سال‌های اخیر به کشور‌های یکدیگر گواهی این ادعاست.

سفیر سابق ایران در عراق ادامه داد: امروز حجم قابل توجهی از مردم عراق و کشور‌های حوزه خلیج فارس به ایران می‌آیند که آثار قابل توجهی در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که این شایعات در روابط و اذهان مردم دو کشور تأثیرگذار نخواهد بود و شاهد این مدعا به‌زودی در راهپیمایی عظیم اربعین به نمایش گذاشته خواهد شد.

منبع: دانشجو

انتهای پیام/4028

http://ana.ir/i/308333
دست آمریکا پشت همه حوادث تروریستی در عراق است

دست آمریکا پشت همه حوادث تروریستی در عراق است

 تأکید بر هدفمندی تحقیقات مبتنی بر طرح پایش در بودجه 98

تأکید بر هدفمندی تحقیقات مبتنی بر طرح پایش در بودجه 98

معرفی هرچه بهتر بیانیه گام دوم انقلاب با استفاده از ظرفیت ژورنالیسم علم/ خبرنگار علم رابط بین نخبگان با جامعه است

علوم شناختی همانند تمامی شاخه‌های معرفت بشری از پارادایم خاصی پیروی می‌کند

آمادگی بسیج رسانه برای تبدیل حرکت‌های جهادی به گفتمان عمومی

دلال‌ها باعث افزایش 6 برابری قیمت کاغذ شدند

موسوی: روزنامه‌نگار علم نباید گرفتار بازی‌های رسانه‌ای شود/ ژورنالیسم علم حلقه واسط جامعه و دانشگاه است

واریز یارانه مطبوعات تا دو هفته آینده

یارانه مطبوعات تا شهریور ماه پرداخت می‌شود

افزایش 202 میلیون نفری کاربران شبکه‌های اجتماعی در سال جدید

انتظار از رسانه این است که کبوتر نامه‌بر مسئولان نباشند

مسئولین باید بی‌طرفی خبرنگاران را بپذیرند و کارکرد آن‌ها را با روابط عمومی یکسان ندانند

مهدیان: ژورنالیسم علم کمک می‌کند مفاهیم پیچیده به زبان مردم ساده شود/ 3 ویژگی مهم خبرنگاران علم

شهدا بهترین خبرنگاران و خبرسازان هستند/ خبرنگاری یعنی روایتگری مشکلات مردم و جامعه

حس درد مردم تفریح نیست؛ درد است!

دنیای شیرین «روزنامه‌نگاران علم» در یک نگاه/ از خوشبینی به آینده تا تلاش برخی‌ها برای «ارزان تمام کردن علم»!

تبدیل فرهنگسرای رسانه به پایگاه تبیین جایگاه رسانه در بیانیه گام دوم انقلاب

ناگفته‌های قدیمی‌ترین چاپخانه‌دار تهران/ از خاطرات چاپ در دهه 40 تا امید به رونق کار در آینده!

مظفری: روزنامه‌نگار علمی به چرایی اتفاقات و رویدادها می‌پردازد/ اطلاع‌رسانی نوین با استفاده از ژورنالیسم علم

رفیعی آتانی: نباید به نوع غیرعلمی ژورنالیسم مشروعیت داد/ ژورنالیسم علم در کشور جدی گرفته نمی‌شود

240 خبرنگار رسمی در استان تهران شناسایی شدند

سرانه بودجه فرهنگی مردم تهران 47 تومان است