35164
جمعه  27  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 21 مرداد 1397 ساعت 15:49

روزانه ۸ کودک آمریکایی در خانه تیراندازی می‌کنند

«شلیک خانوادگی» عنوانی است که به تیراندازی‌های ناشی از وجود سلاح گرم غیرمجاز در خانه داده می‌شود.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، پایگاه هافینگتن پست در گزارشی نوشته است که در حال حاضر در آمریکا اسلحه به راحتی در دسترس کودکان قرار دارد و کودکان و نوجوانان برای به دست آوردن آن تلاش زیادی نمی‌کنند. آن‌ها در صورت در دست داشتن آن به اولین کسی که برخورد کنند، شلیک خواهند کرد. این اتفاق روزانه 8 بار در این کشور رخ می‌دهد.

«شلیک خانوادگی» عنوانی است که به تیراندازی‌های ناشی از وجود سلاح گرم غیرمجاز در خانه داده می‌شود.

براساس برآورد‌های منتشر شده یک تحقیق در سال 2018، 13 میلیون خانواده دارای کودک در آمریکا در منزل اسلحه نگهداری می‌کنند. 2.7 میلیون مورد از این خانواده‌ها اسلحه را به صورت پر و بدون قرار دادن در فضای مطمئن نگهداری می‌کنند. این بدان معناست که 4.6 میلیون کودک در شرایطی قرار دارند که می‌توانند از اسلحه گرم استفاده کنند.

این آمار در حالی مطرح می‌شود که در بررسی‌های صورت گرفته از افراد دارای سلاح مشخص شد که امنیت فرزندان این افراد برایشان اهمیت دارد. دو سوم دارندگان اسلحه، دلیل اصلی این کار را امنیت و حفاظت از خود و خانواده‎شان می‌دانند. در واقع در برخی مواقع دلیل پر و در دسترس بودن این سلاح‌های گرم مقابله با همین خطرات احتمالی اعلام شده است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند علیرغم اینکه والدین دارای اسلحه به در معرض خطر بودن فرزندانشان فکر نمی‌کنند، کودکان زیادی از محل نگه داری اسلحه والدین خود مطلع‌اند. حتی گاهی در غیاب والدین اقدام به حمل سلاح در منزل می‌کنند.

براساس آخرین اطلاعات در دسترس فدرال که در سال 2016 منتشر شد، 3000 کودک تصادفا شلیک کرده‎اند. 127 نفر از اعضای خانواده‌ها در این تیراندازی‌ها کشته شدند. 1100 کودک نیز با شلیک به خود، جان خود را از دست دادند. اغلب این موارد با اسلحه‌های والدین همین کودکان صورت گرفت.

مطالعات دیگری نیز نشان داد که داشتن اسلحه در خانواده خطر خودکشی نوجوانان را به طور قابل توجهی بالا می‌برد.
از سوی دیگر اسلحه‌های غیرقانونی عامل مهمی در تیراندازی در مدارس هستند. بررسی اخیر واشنگتن پست در مورد تیراندازی‌های صورت گرفته در مدارس توسط نوجوانان و کودکان از سال 1999 تاکنون حاکی از آن است که 80 درصد این افراد اسلحه را از خانه خود یا دوستانشان تهیه کرده بودند.

به عنوان مثال در ماه مه سال جاری یک نوجوان با برداشتن اسلحه پدر خود و تیراندازی در مدرسه 10 نفر را کُشت. این فاجعه منجر به بحث‌های تازه‌ای درباره قوانین پیشگیرانه شد؛ براساس این مباحث تلاش می‌شود قانون، والدین کودکان و نوجوانانی را که اقدام به تیراندازی با اسلحه پدر و مادرشان کنند، متهم نماید.

منبع: میزان

انتهای پیام/4028

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه