237704
شنبه  28  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 17 مرداد 1397 ساعت 14:30

نبرد وزارت دفاع آمریکا با ویدئوهای قلابی هوش مصنوعی

پیشرفت فناوری، تولید فایل‌های ویدئویی و صوتی قلابی را ممکن کرده است که در آنها شخصیت‌های سیاسی مشهور جهان اظهارات دروغینی را بر زبان می‌آورند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، وزارت دفاع آمریکا می‌گوید آماده مقابله با این نوع فایل‌های صوتی و ویدئویی است که با هدف دروغ‌پراکنی در جهان طراحی و تولید می‌شوند.

برای این کار از فناوری هوش مصنوعی استفاده شده است و به عنوان مثال اظهارات تند و جنگ‌طلبانه به رئیس جمهور کشوری نسبت داده می‌شود تا کشوری دیگر به واکنش تند و خصمانه تحریک شود. این نوع فایل‌های صوتی و ویدئویی تقلبی به «دیپ فیکس» مشهور شده‌اند.

آژانس دارپا وابسته به وزارت دفاع آمریکا از چندی قبل برنامه‌ای به نام «Media Forensics» را ابداع کرده است که با استفاده از آن بتواند این فایل‌های صوتی و ویدئویی قلابی مبتنی بر هوش مصنوعی را شناسایی کند. با این حال کارشناسان بیم دارند که پیشرفت فناوری و افزایش دقت این نوع فایل‌ها شناسایی آنها را دشوار سازد.

در سال ۲۰۱۷ با استفاده از همین فناوری ویدئوهایی از نیکولاس کیج بازیگر آمریکایی در فیلم‌هایی منتشر شد که وی هرگز در آنها حضور نداشت و در مواردی نیز گفتاری دروغ به چهره‌های سیاسی مشهور جهان نسبت داده شده است.

به‌تازگی برنامه موبایلی به نام «FakeApp» هم عرضه شده که تهیه ویدئوهای قلابی را ساده‌تر کرده است. در اوریل گذشته یک ویدئوی قلابی به همین شیوه با حضور باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا تهیه شد که برای مخاطبان عادی بسیار باورپذیر بود. وی در این ویدئو در مورد خطرات گسترش استفاده از اخبار جعلی به مردم هشدار می‌داد.

منبع: مهر

انتهای پیام/4021

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

بررسی تاثیر مخدرهای دیجتال بر مغز انسان

بررسی تاثیر مخدرهای دیجتال بر مغز انسان

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه