238020
چهارشنبه  25  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پنجشنبه , 24 خرداد 1397 ساعت 14:00

ناسا دلیل قطع ارتباط با «آپورچونیتی» را اعلام کرد

مهندسان ناسا موفق شدند دلیل قطع ارتباط با مریخ‌‌نورد آپورچونیتی را پیدا کنند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، به نظر می‌رسد در حال حاضر، مریخ‌نورد آپورچونیتی (Opportunity) در اثر توفان سهمگین مریخ، در شرایط بدتری گرفتار شده است.

مهندسان ناسا، امروز اعلام کردند که ارتباط آزمایشگاه پیش‌رانش جت (JPL) ناسا با این مریخ‌نورد قطع شده است زیرا توفان غبار، از شارژ باتری‌های پنل‌های خورشیدی آن جلوگیری می‌کند.

آنها می‌گویند شاید باتری‌های این جست‌وجوگر رباتیک، تا حد بحرانی کاهش پیدا کرده و در حال حاضر، قدرت کم آپورچونیتی، موجب خاموشی همه چیز به غیر از ساعت آن شده باشد.

آپورچونیتی، در طول ماموریت خود که در اصل قرار بود 90 روز باشد اما 15 روز به طول انجامید، وظیفه مهمی داشته، اما ممکن است با وقوع این توفان، عمر آن به پایان برسد.

توفان مریخ، توفان کوچکی نیست بلکه تقریبا یک چهارم این سیاره را در بر می‌گیرد. توفان غبار، برای نخستین بار در 30 مه سال جاری توسط مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) تشخیص داده شد. این مدارگرد نشان داد که توفان غبار، تا 35 میلیون کیلومتر مربع از مریخ را پوشانده و آنقدر شدید است که پنل‌های خورشیدی آپورچونیتی نمی‌توانند نیروی کافی را برای ادامه کار فراهم کنند.

به گفته یکی از سخنگویان ناسا، شدت توفان غبار مریخ، غیر قابل تشخیص است و عملا موجب تغییر جهت گردش نواحی اطراف آپورچونیتی می‌شود.

این مریخ‌نورد، تا زمانی که پنل‌های خورشیدی آن بتوانند انرژی کافی ذخیره کنند، در همین حالت باقی خواهد ماند.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه