237860
چهارشنبه  25  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 23 خرداد 1397 ساعت 15:00

وحشتناک‌ترین و هیجان‌انگیزترین تکنولوژی جنگ‌های آینده را بشناسید

بسیاری از کشور‌ها با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا، قدرتمندترین و جالب‌ترین سلاح‌های جنگی را برای نیرو‌های نظامی و دفاعی خود ساخته‌اند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، همانطور که آدمیان همواره به صلح و دوستی با یکدیگر دعوت شده‌اند گاهی هم ملزم به جهاد و دفاع با بهره‌گیری از قدرت دفاعی و جنگی هستند؛ بنابراین نسل‌های مختلف از ابتدا تا انتهای هستی با جنگ غریبه نبودند و به نوعی درگیرش بوده‌اند.

زیاد شنیده‌اید که در جنگ حلوا خیرات نمی‌کنند، نیرو‌های مختلف از تمام توان و ظرفیتشان برای کسب پیروزی بهره می‌گیرند. این موضوع باعث شده است از سالیان دور کشور‌ها به دنبال تقویت قدرت نظامی و ارتشی خود باشند و بهترین و قدرتمندترین سلاح‌های جنگی را تدارک ببینند.

در دوران‌ اولیه تنها سلاح دفاعی یک کلوخ یا چوب درخت بود، اما امروزه با کمک فناوری‌های گوناگون سلاح‌های هسته‌ای و لیزری ظهور کرده‌اند و کشور‌ها برای رسیدن به تکنولوژی‌های قدرتمند همچنان عطش دارند.

بدین ترتیب بود که با گذشت زمان، بر مرگبار بودن سلاح‌های ساخت بشر هم افزوده شد و سیستم‌های دفاعی پیشرفته‌تر و کارآمدتری به وجود آمدند. سال‌ها است که استفاده از تکنولوژی‌های آینده‌نگرانه در ساخت سلاح‌های پیشرفته مورد توجه قرار گرفته و تکنولوژی‌های عجیب و غریب بسیار بیشتری نیز در راه است که سلاح‌های استفاده شده در فیلم‌های علمی تخیلی را به واقعیت تبدیل خواهند کرد چراکه برخی فیلم‌های علمی تخیلی نمایشی کامپیوتری و نمادین از ابزار و ایده‌های ناب جنگی هستند.

۱-اشعه مرگ نامرئی

اشعه مرگ نامرئی توپ مایکروویو متمرکز قدرتمندی است که روی یک کامیون نظامی نصب می‌شود و با نشانه گرفتن روی فرد و یا گروهی از افراد، سوزش شدید در پوست آنها ایجاد می‌کند. پنتاگون این سیستم را به امید تولید سلاحی غیرکشنده برای متفرق کردن معترضان توسعه داده است تا جای توپ آبی را بگیرد. این سلاح غیر رادیواکتیو و غیر مرگبار است.


۲-موشک هایپرسونیک

«X-۵۱A WaverRider» یکی از وحشتناک‌ترین سلاح‌های ساخته شده به دست انسان است که با استفاده از یک موتور جت فوق سریع و با تکنولوژی انقلابی می‌تواند به سرعتی بیشتر از پنج برابر سرعت صوت و محدوده هایپرسونیک برسد، با افزایش سرعت احتمال شناسایی و انهدام این سلاح توسط سیستم‌های بازدارنده کاهش می‌یابد. این موشک قادر است هر نقطه‌ای از جهان را در کمتر از یک ساعت مورد هدف قرار دهد.


۳-تانک استتار تطبیق‌پذیر

شرکت ساخت تسلیحات نظامی و فضایی «BAE Systems» تکنولوژی جدید سیستم «ADAPTIV» را اختراع کرده است که می‌تواند اتفاقات فیلم‌های علمی و تخیلی را به واقعیت تبدیل کند.

سیستم ADAPTIV از طرح‌های شش ضلعی برای پوشاندن سطح خارجی خودرو‌های جنگی استفاده می‌کند. این تکنولوژی باعث می‌شود که شیء مورد نظر به سرعت با محیط اطرافش ترکیب شود و با سیستم‌های تشخیص گرمایی مادون قرمز نتوان حضور آن را کشف کرد. بدین ترتیب شی مورد بحث به نحوی نامرئی خواهد شد.


۴-ربات‌های قاتل

سیستم رباتیک نظامی پیشرفته ماژولار (MAARS) یک خودروی کوچک زنجیری است که سلاح‌های متعددی در آن قرار می‌گیرد. این جنگ افزار رباتیک به سنسور‌های تشخیص دهنده حرکت، دوربین‌های دید در روز و شب، سیستم کشف آتش دشمن و قابلیت‌های فراوان دیگر مجهز است که آن را به یک ماشین کشتار همه کاره تبدیل می‌کند.

به عنوان مثال «شوالیه سیاه» تانکی کوچک و شبیه سیستم «MAARS» است که یک ربات قاتل به شمار می‌آید. این زره‌پوش کوچک همه کاره تمامی قابلیت‌های یک تانک معمولی را دارد اما کاملا اتوماتیک عمل می‌کند و نیازی به حضور خدمه ندارد. این موضوع قدرت مانور این تانک کوچک را افزایش می‌دهد و تلفات انسانی را نیز کاهش می‌دهد.

۵-تفنگ‌های هوشمند

با وجود بی‌نتیجه ماندن تلاش ۲۰ ساله برای توسعه تفنگ‌های کامپیوتری، اما مایل میکر به عنوان یک تفنگ هوشمند مجهز به سیستم کامپیوتری مکان دقیق اصابت گلوله را مشخص می‌کند. این تفنگ فوق العاده برای چنین تشخیص دقیقی، برخلاف دید یک تک تیرانداز، سرعت باد، دما و دیگر داده‌های جوی را مورد تحلیل قرار می‌دهد.
این پیشرفت جالب به سربازان معمولی اجازه می‌دهد بدون طی کردن دوره‌های تخصصی تک‌تیراندازی بتوانند تقریبا ۷۰ درصد از تیراندازی‌هایشان را به مسافت‌های بالای یک مایل برسانند.


۶- حشرات رباتیک

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا سخت در تلاش است تا پیچیدگی‌ها و ریزه‌کاری‌های دنیای الکترونیک مدرن را با قابلیت‌های سودمند حشرات ترکیب کند. سیستم حشره هیبریدی مایکرو الکترونیکی- مکانیکی درست مانند یک حشره طبیعی است که مدار‌های متنوع الکترونیکی و جریانات الکترونیکی خاص می‌تواند ماهیچه‌های آنها را تحریک کند و به جاسوسانی که از طریق جی‌پی‌اس کنترل می‌شوند، تبدیل کند.

از این ربات‌ها می‌توان به‌ عنوان حشراتی واقعی در ماموریت‌های نظارتی در سراسر جهان استفاده کرد. این مدار‌های الکترونیکی قبل از دوران دگردیسی در بدن این حشرات جاسازی می‌شود تا بافت‌های داخلی بدن حشره اطراف و دور آنها رشد کنند. آزمایش‌های اولیه در این حوزه بسیار موفقیت‌آمیز بوده است و حشرات زنده و بالغی با مدار‌های الکترونیکی پیشرفته در داخل بدنشان تولید شده‌اند.

۷- سیستم اسلحه لیزری

«سلاح‌های لیزری» یا «سلاح‌های انرژی هدایت شده» به عنوان جنگ افزاری جدید در میدان نبرد آزمایش شدند و توانایی انهدام موشک‌ها، هواپیما‌های بدون سرنشین و حتی غرق کردن کشتی‌ها را دارند.

تفنگ «LaWs» یک لیزر ۳۰ کیلوواتی است که اخیرا روی ناو USS Ponce نصب شده است تا کارآیی آن در آب مورد بررسی قرار گیرد. طراحان این تفنگ لیزری اهداف بزرگی در سر دارند و امیدوارند که بعد از تکمیل نهایی پروژه، آن را جانشین تمامی سلاح‌های دید مستقیم در ارتش کنند.

۸- تفنگ متوقف کننده دشمنان

بعد از پخش فیلم «پیشتازان فضا» (Star Trek)، تکنیسین‌های نظامی به فکر تولید اسلحه‌ای شبیه تفنگ فیسر افتادند که در این فیلم مایش داده شده است.
این اسلحه بدون گلوله با قدرت و دقت بالا می‌تواند از طریق امواج غیرمرگبار دو لیزر خود که با طول موج‌های متفاوتی کار می‌کنند نفرات دشمن را در حالت بی‌هوشی فرو برد. همچنین اسلحه «PHASR» به یک سیستم لیزری ثانویه مجهز است که با خاصیت مسافت‌یابی باعث می‌شود دارنده سلاح بتواند بدون آن که به بینایی خود آسیبی برساند در مسافت‌های کوتاه یا بلند نیرو‌های دشمن را زمین‌گیر کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه