712978
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جمعه , 18 خرداد 1397 ساعت 10:45

مایکروسافت مرکز داده زیر دریایی می‌سازد

مایکروسافت دومین مرحله پروژه ایجاد یک مرکز داده در اعماق آب‌های اسکاتلند را انجام داده است.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، مایکروسافت اعلام کرده دومین فاز پروژه «Natick» را آغاز کرده است. این پروژه تحقیقی قابلیت اجرایی وجود مراکز داده زیر آب را بررسی می‌کند. در همین راستا یک مرکز داده در اعماق آب‌های اطراف جزایر اورکنی (واقع در اسکاتلند) قرار داده شد.

مایکروسافت تا ۱۲ ماه آینده عملکرد این دستگاه را رصد می‌کند.

مرکز داده در حقیقت واحدی است که دارای سرورهای بهم متصل است. در این مکان تمام اطلاعات موجود در اینترنت به طور فیزیکی ذخیره می‌شود. هنگامیکه کاربری یک صفحه وب را بررسی می‌کند یا به اطلاعات حساب کاربری خود مراجعه می‌کند، در حقیقت اطلاعات مرکز داده‌ها را بررسی می‌کند.

مراکز داده پروژه Natick نیز همین قابلیت را دارد اما این مراکز به جای سازه‌هایی عظیم که انرژی زیادی مصرف می‌کنند، کپسول‌هایی مانند زیر دریایی و در ابعاد کانتینر‌های حمل بار خواهند بود.

این درحالی است که با اوج گیری استفاده از تلفن‌های هوشمند و هوش مصنوعی تقاضا برای مراکز داده بسیار رشد کرده است. در همین راستا مایکروسافت نیز پروژه مذکور را ارائه کرده است.

از آنجا که مراکز انرژی زیادی مصرف می‌کنند تا سرورها و محیط را خنک نگه دارند اما یک مرکز داده زیر دریایی راه حل مناسبی است.

مایکروسافت این مرکز داده را در نزدیکی مرکز انرژی دریایی اروپا قرار داده است. این مرکز انرژی حاصل از امواج دریا در توربین‌های موجی جمع آوری می‌کند. بنابراین انرژی تجدیدپذیر برق مورد نیاز مرکز داده را تامین می‌کند.

در درجه دوم قرار دادن این مرکز زیر آب محیطی کاملا خنک و طبیعی را فراهم می‌کند. آنها با کمک لوله‌هایی که آب دریا را اطراف مرکز منتقل می‌کند آن را خنگ نگه می‌دارند.

البته هنوز راه زیادی تا اجرای واقعی این پروژه مانده است. اما در صورت قابل اجرا بودن، این پروژه اینترنت میلیون‌ها نفر از ساکنان مناطق ساحلی را بدون آلوده کردن محیط زیست فراهم می‌کند.

منبع: مهر

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

بررسی تاثیر مخدرهای دیجیتال بر مغز انسان

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

روابط عمومی‌ها نیازمند راه‌حل‌های مدرن‌ هستند

ارتباط اثرِ وضعیِ اعمال با مخدرهای دیجیتال

ارتباط اثرِ وضعیِ اعمال با مخدرهای دیجیتال

بررسی تاثیر مخدرهای دیجیتال بر مغز انسان

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

روابط عمومی‌ها نیازمند راه‌حل‌های مدرن‌ هستند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه