295869
پنجشنبه  26  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 13 خرداد 1397 ساعت 13:30

ساخت رباتی که در حین پرواز تغییر شکل می‌دهد

محققان دانشگاه اکس مارسی در فرانسه موفق به تولید ربات پرنده‌ای شده‌اند که در حین پرواز تغییر شکل می‌دهد و از همین رو می‌تواند از موانع مختلف به راحتی عبور کند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، این ربات با الهام گرفتن از شیوه پرواز برخی پرنده‌های تیزرو ساخته شده است. این اولین بار است که رباتی تولید می‌شود که می‌تواند در حین پرواز ابعاد و ظاهر خود را تغییر دهد.

ربات مذکور برای عبور از میان درختان باریک می‌تواند کل بدنه خود را به میزان ۹۰ درجه بچرخاند و از حالت عمودی به افقی یا بالعکس تغییر شکل و تغییر وضعیت بدهد.

این ربات سبک وزن و کوچک است و می‌تواند با سرعت بسیار بالایی حرکت کند و در همین حالت نیز اجزای خود را برای عبور از موانع مختلف جابه‌جا کند. این ربات پرنده برای شناسایی موانع پیش رو از حسگرهای مختلفی استفاده می‌کند که سرعت واکنش بسیار بالایی دارند.

این ربات نه تنها در محور خود می‌چرخد و وضعیت پرواز خود را از عمودی به افقی و بالعکس تغییر می‌دهد، بلکه دارای پره‌هایی است که می‌توانند زاویه قرارگیری خود نسبت به بدنه را تغییر دهند و با نزدیک کردن خود به بدنه فضای کمتری را اشغال کنند.

پهپاد یادشده برای شناسایی محیط اطراف خود مجهز به ۱۷ دوربین بوده و در هر ثانیه از محیط اطراف خود ۱۲۰ تصویر تهیه می‌کند تا بتواند درک بهتری از موقعیتش پیدا کند.

منبع: مهر

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه