43805
جمعه  27  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

شنبه , 29 اردیبهشت 1397 ساعت 18:49

یادداشت/ احسان رضایی

نمایش «مسدودسازی» اروپا به ایران تضمین می‎دهد؟

فعالان تجاری اروپایی در رابطه با ایران در یک دوراهی قرار دارند. شرکت‌های بزرگ اروپایی باید میان حضور در ایران یا بهره‌مندی از نظام مالی آمریکا، یکی را انتخاب کنند.

به گزارش گروه رسانه های دیگر آنا، اتحادیه اروپا ظاهرا قصد نجات توافق هسته‌ای را دارد و با تصویب قوانین مسدودکننده (Blocking Stutute) این اتحادیه ظاهرا تصمیم گرفته بانک‌های خود را از پیروی تحریم‌های آمریکا منع کند و حکم هر دادگاهی که جریمه‌های آمریکا را اعمال کند به رسمیت نمی‌شناسد.

بر اساس گفته‌ها از جمعه 28 اردیبهشت اتحادیه اروپا این دستورالعمل خود را اجرایی می‌کند تا مصوبه شماره 2271 نوامبر 1996 خود را که به Blocking Stutute یا قوانین مسدودکننده معروف است، در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران به کار گیرد، شرکت‌های اروپایی را از تبعیت از تحریم‌های فرامرزی منع مکند و احکام دادگاه‌های خارجی در این رابطه را بلامحل بداند.

این مصوبه اساسا در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه کوبا صادر شد تا سپری باشد در برابر شرکت‌های اروپایی که با این کشور تجارت می‌کنند. اما مهم ترین پرسش درباره این مصوبه این است که آیا این مصوبه در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران کارایی خواهد داشت؟

وضعیت مثبت برای شرکتهای کوچک اروپایی

باید گفت که در رابطه با شرکت های کوچک اروپایی که هیچ مراوده‌ای با آمریکا ندارند و نیز دایره کسب وکار وسیع بین المللی در حیطه فعالیت اقتصادی خود ندارند، پاسخ مثبت است . اما درباره شرکت‌های بزرگ و مطرحی که یک طرف حسابشان آمریکاست، پاسخ قطعا منفی است. علت نیز روشن است.

ماهیت تحریم‌های آمریکا و مکانیسم اعمال آنها از سال 1996 تاکنون چندین مرحله تکوین یافته و اکنون واشنگتن برای اعمال تحریم‌های خود، از ابزاری به نام «قطع ارتباط با نظام بانکی آمریکا» استفاده می‌کند. مسئله‌ای که در سال 1996 به قبل به هیچ وجه محل بحث نبود.

این اهرم فشاری که آمریکا در دست گرفته عملا فعالان تجاری اروپایی در رابطه با ایران در یک دوراهی قرار می دهد و آن این است که شرکت‌های بزرگ اروپایی باید میان حضور در ایران یا استفاده از نظام مالی آمریکا، یکی را انتخاب کنند. بنابراین این مصوبه را قبل از آن که اجرایی و عملی تلقی کرد باید به‌عنوان سلاح سیاسی و صوری اروپا در مقابل مقرراتی که ضد منافع اروپاست دانست.

این نمایش‌های کاغذی و قانون گذاری ها تضمین نقد و عینی برای ایران محسوب نمی شود بلکه آنچه صفت عینی و واقعی به مفهوم تضمین اروپاییها می‌دهد، صرفا تداوم قراردادهای منعقد شده میان شرکت‌های اروپایی و ایرانی است.

بنابراین اینکه در آینده شاهد باشیم شرکت‌های عظیم اروپایی بعد از چند سال معطل نگه داشتن ایران، از مراوده اقتصادی با ایران اعلام خروج کنند اما اتحادیه اروپا بگوید من مصوبه Blocking Stutute را اجرا کرده ام و عده ای در داخل جشن بگیرند که اروپا محکم پای برجام ایستاده، مصداق واقعی خودفریبی است.

اگر واقعا مصوبه Blocking Stutute از امروز اجرایی می‌شود، باید شرکت‌های اروپایی که بعد از خروج ترامپ از برجام، خروجشان از ایران را اعلام کرده بودند، بیانیه بدهند که خروجشان منتفی است. آیا چنین بیانیه‌هایی صادر خواهند شد؟

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه