58128
شنبه  24  آذر  1397
پنجشنبه , 17 اسفند 1396 ساعت 14:42

تأثیر آلودگی هوا بر اعضای بدن

متخصص ریه گفت: آلاینده‌ها علاوه بر بیماری‌های ریوی سردرد، بی‌حالی و بی‌حوصلگی ایجاد می‌کنند و با وارد شدن در خون بر عروق، ایجاد تصلب شرایین و در قلب بیماری‌های عروق کرونر به وجود می‌آورد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا، در خصوص تأثیرات آلودگی هوا بر ریه حُسن‌الله صادقی متخصص ریه گفت: اگر در خیابان به تابلو‌های شاخص آلودگی هوا بنگریم چهار نوع آلاینده اصلی را نمایش می‌دهد که عمدتاً ناشی از سوختن آلاینده‌ها است.

وی افزود: حدود 30 درصد از آلاینده‌ها را منازل به دلیل گرمایش تولید می‌کنند و حدود 70 درصد از آن را دود حاصل از تحرک خودرو‌ها تشکیل می‌دهد.

صادقی اظهار داشت: در سال‌های گذشته در بنزین‌ها مقادیر زیادی بنزن و سرب وجود داشت که آسیب‌های فراوانی بر بدن و به خصوص ریه وارد می‌کرد؛ این ماده سرطان‌زا بود، ولی در حال حاضر از وجود آن تا مقادیر زیادی جلوگیری شده است.

این متخصص ریه گفت: بنزن که در سال‌های گذشته در بنزین‌ها به مقدار زیادی وجود داشت، در حال حاضر کم شده و وجود آن باعث تشدید حملات بیماری‌های انسدادی ریه مانند COPD و آسم می‌شود؛ بیماری COPD در برخی مواقع به دلیل مصرف بیش از حد مواد دخانی ایجاد می‌شود، ولی در حال حاضر آلودگی‌های محیط اصلی‌ترین عامل این بیماری به شمار می‌روند.

وی در ادامه اضافه کرد: آسیب رساندن فراوان آلودگی‌های محیط زمانی مشخص می‌شود که مراجعات به دلیل آلودگی هوا به اورژانس بیمارستان‌ها و بستری بیماران بسیار زیاد می‌شود.

صادقی گفت: آلاینده‌ها علاوه بر بیماری‌های ریوی سردرد، بی‌حالی و بی‌حوصلگی ایجاد می‌کنند و با وارد شدن در خون بر عروق، ایجاد تصلب شرایین و در قلب بیماری‌های عروق کرونر به وجود می‌آورد.

وی در پایان تصریح کرد: افرادی که مدت طولانی در معرض آلودگی آلاینده‌ها قرار می‌گیرند، امکان بروز سکته‌های قلبی در آن‌ها بیش‌تر است. همچنین ذرات آلاینده بر سیستم کلیوی و بسیاری از عملکرد‌های مغزی تأثیر می‌گذارد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه