283386
جمعه  27  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

شنبه , 20 آبان 1396 ساعت 16:55

غلامحسین ابراهیمی دینانی:

عاشورا تلاقی عقل و عشق است

چهره ماندگار فلسفه با اشاره به ابعاد و جایگاه اربعین در دین مبین اسلام، گفت: اربعین در دین ما واژه مقدسی است.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا، غلامحسین ابراهیمی دینانی، استاد برجسته فلسفه اسلامی و چهره ماندگار، امام حسین(ع) را تجسم عقل دانست، اظهار کرد: اگر عقل بخواهد به جسمانیت وارد شود قطعا در انبیا و اولیاء الله می آید و آمده است. من این سخن را با دو حدیث تایید می کنم که هردوی آنها در اصول کافی آمده است: «اول ما خلق الله العقل» که می گوید نخستین مخلوق عقل است ودر حدیث دیگر آمده است: «اول ما خلق الله نوری» به این معنا که اولین مخلوق نور است.

ابراهیمی دینانی تصریح کرد: نور محمد (ص) همان عقل است و امام حسین (ع) تجسم عقل است، عقلی که به صورت عشق در آمد. یک عشق عقلانی. عاشورا تلاقی عقل و عشق است.

وی در ادامه در مورد مفهوم واژه اربعین گفت: این کلمه در دین ما واژه مقدسی است و اشاره به این حدیث حضرت محمد(ص) دارد که فرمود: «مَن اَخلَصَ لِلّه اَربعینَ صباحاً جَرَت ینابیع الحِکمه مَن قَلبهِ اِلی لِسانه».

این استاد فلسفه اسلامی تصریح کرد: اگر بزرگان ما تکیه بر بر اربعین دارند ریشه در این احادیث دارد، البته ریشه در قرآن هم دارد چنانچه در قرآن آمده است: «واعَدنا موسی ثَلاثینَ لیله وَ اَتمَمناها بَعَشر فَتمَّ میقاتُ رَبِّهِ اربعینَ لیلة». حکمت این آیه آن است که حداقل زمانی که انسان می ‌تواند با توجه، خودش را خالص کند چهل روز است.

ابراهیمی دینانی گفت: حضرت ختمی مرتبت (ص) در چهل سالگی مبعوث به رسالت شدند یعنی در اوج پختگی و کمال و این بسیار معنی دارد. این مراحل و عدد اربعین زمانی مهم است و آثاری را با خود در پی خواهد داشت که با اخلاص توامان شود.

منبع: شبستان

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه